skip to Main Content

Słownik SEO – pozycjonowanie bez trudnych pojęć

Słownik SEO – pozycjonowanie bez trudnych pojęć

Znajomość terminologii i kompetentne posługiwanie się samymi terminami SEO oddziela profesjonalistę od amatora. Jeśli podstawowe pojęcia są używane „nie na miejscu”, są używane z niewłaściwym akcentem lub zakończeniem, to natychmiast zdradza to amatora lub początkującego specjalistę. Ten aspekt jest szczególnie widoczny podczas komunikacji osobistej (konferencje, imprezy specjalistyczne).

Lista ogólnych terminów związanych z SOE

SEO

SEO (skrót od Search Engine Optimization) to zestaw środków zwiększających widoczność witryny w wyszukiwarkach dla ukierunkowanych zapytań wyszukiwania. Dosłownie: optymalizacja pod kątem wyszukiwarek.

Ranking

Ranking to proces porządkowania dokumentów w wynikach wyszukiwania zgodnie z życzeniem użytkownika.

Czynniki rankingowe

Czynniki rankingowe to cechy algorytmu wyszukiwarki, na podstawie których określana jest pozycja danego dokumentu na żądanie w określonym regionie dla użytkownika. Czynniki mogą mieć różny charakter: dotyczą witryny, jej środowiska internetowego, samego zapytania wyszukiwania oraz zachowania użytkownika w Internecie.

Optymalizacja wewnętrzna

Optymalizacja wewnętrzna to zestaw działań mających na celu poprawę indeksowania witryny przez wyszukiwarki oraz grupa czynników rankingowych, które są określane przez samą zawartość witryny. Zestaw czynników, który jest określany przez zawartość witryny, nazywany jest wewnętrznymi czynnikami rankingowymi.

Optymalizacja zewnętrzna

Optymalizacja zewnętrzna to zestaw działań mających na celu poprawę grupy czynników rankingowych, które są określane przez wyszukiwarki w środowisku WWW (strony zewnętrzne w Internecie).

Czynniki behawioralne

Czynniki behawioralne – zbiór cech algorytmu wyszukiwarki, który jest obliczany na podstawie zachowania użytkownika. Rejestrowane jest zarówno zachowanie użytkownika na stronach SERP, jak i zachowanie na samej witrynie oraz na zasobach stron trzecich.

SERP

SERP (skrót od Search Engine Results Page) to strona wyników wyszukiwania.

Fragment kodu

Snippet (od angielskiego słowa „snippet” – fragment) – blok informacji o dokumencie w wynikach wyszukiwania (w SERP). Z reguły fragment podzielony jest na: tytuł, opis, ikonę (favicon), wyświetlany adres dokumentu, dodatkowe informacje. W zależności od żądania użytkownika w wyniku może pojawić się różna treść snippetu oraz różne informacje dodatkowe (szybkie linki, data powstania itp.).

Wyszukiwanie pionowe

Wyszukiwanie pionowe to ogólna nazwa systemów wyszukiwania dla danego obszaru lub tematu (w pionie). Przykłady: wyszukiwanie według zdjęć, według wideo, według nieruchomości na sprzedaż itd.

Ukierunkowane zapytanie

Zapytanie docelowe – zapytanie skierowane do wyszukiwarki, wpisując je, większość użytkowników jest gotowa do wykonania ukierunkowanej akcji dla witryny.

Długi ogon

Długi ogon zapytań wyszukiwania to zbiór kilkuwyrazowych fraz, które są wprowadzane do wyszukiwarki. Ta grupa zapytań jest najliczniejsza i obejmuje ponad 33% łącznej liczby sesji wyszukiwania.

Widoczność w wyszukiwarkach

Widoczność witryny – procent odbiorców docelowych, którzy zobaczą projekt w wynikach wyszukiwania dla zapytań z rdzenia semantycznego.

Nazwa domeny

Nazwa domeny to symboliczny kod służący do identyfikacji strony internetowej. W pełni kwalifikowana nazwa domeny – dokładna, dobrze zdefiniowana nazwa domeny, która obejmuje wszystkie domeny nadrzędne w hierarchii.

Adres IP

Adres IP (IP oznacza protokół internetowy) to unikalny adres sieciowy węzła w sieci komputerowej.

IPv4 (skrót od protokołu internetowego w wersji 4) to czwarta wersja implementacji protokołu internetowego, która używa adresów czterobajtowych. Przykład: 192.168.0. IPv6 to nowa wersja implementacji protokołu internetowego, w której adres IP ma długość 16 bajtów. Przykład: 2301: 3dt8: 13a5: 19d7: 3g34: 8e1e: 08a0: 465b.

Kod odpowiedzi serwera / kod stanu HTTP

Kod odpowiedzi serwera – numeryczna część pierwszego wiersza odpowiedzi serwera dla żądań HTTP.

CMS / system zarządzania

CMS (skrót od Content Management System) to system (program) służący do tworzenia, umieszczania i edycji treści strony internetowej. Najpopularniejszy CMS: WordPress, Drupal, Joomla.

JS / JavaScript

JavaScript to wieloparadygmatyczny język programowania, który obsługuje następujące style pisania: obiektowy, imperatywny i funkcjonalny.

CAPTCHA

CAPTCHA (od angielskiego słowa „CAPTCHA” lub (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) to mini-test używany w Internecie w celu określenia, kim jest użytkownik – człowiekiem czy komputerem (bot).

Atrybut rel = „nofollow”

Nofollow to wartość atrybutu rel tagu „a” (tag linku w HTML), który wskazuje robotowi (robotowi) wyszukiwarki, że ten link nie musi przekazywać „wagi”. Dosłownie oznacza: nie podążaj – czyli nie przekazuj mocy z własnej strony do innej.

Noindex

Noindex to znacznik HTML, który kończy się indeksowaniem fragmentu dokumentu, który jest w nim zawarty. Obsługiwane tylko przez wyszukiwarkę Google.

Robots.txt

Robots.txt to plik tekstowy zawierający dyrektywy, które informują roboty wyszukiwania, jak indeksować witrynę.
Plik znajduje się w „root” witryny i zawiera instrukcje dla wyszukiwarek, takie jak: zakaz lub pozwolenie na indeksowanie dokumentów, główna pisownia nazwy domeny, zalecane przerwy na dostęp do serwera i tym podobne.

Mapa witryny.xml / Mapa witryny XML

Sitemap.xml — plik w formacie XML zawierający zestaw dokumentów (adresów URL), które podlegają indeksowaniu przez wyszukiwarki.

Mikroznaczniki / znaczniki semantyczne

Mikroznaczniki – dodatkowe atrybuty znaczników HTML, które pomagają wyszukiwarkom i innym usługom analizy treści określić strukturę i rodzaj informacji prezentowanych w adresie URL. Najpopularniejszym standardem znaczników jest schema.org. Zazwyczaj dane strukturalne służą do poprawy jakości fragmentów w SERP i mediach społecznościowych.

 Konwersja / CR

Konwersja (w języku angielskim – CR, skrót od Conversion Rate) to stosunek liczby odwiedzających, którzy wykonali docelową akcję, do całkowitej liczby odwiedzających witrynę, wyrażony w procentach. Formuła: CR = (Liczba odwiedzających, którzy zrealizowali docelową akcję / Całkowita liczba odwiedzających) × 100%. Ukierunkowane działanie nie zawsze oznacza zakup, często może to być przeglądanie żądanej strony, rejestracja, zamówienie oddzwonienia i tak dalej.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top