skip to Main Content

Pozycjonowanie WordPress – praktyczne porady

Pozycjonowanie WordPress – praktyczne porady

Rok 2021 przyniósł już wiele niespodzianek dla optymalizatorów. Dotyczy to również osób posiadających strony internetowe działające na popularnym WordPressie. Postanowiliśmy napisać szczegółowy tutorial jak promować zasoby, czyli jak zrobić SEO na WordPressie.

Jak wypromować stronę WordPress?

Kiedyś to było proste. Dodaj słowa kluczowe do strony, prześlij jej jak najwięcej linków z innych stron – i to wszystko. Strona była na szczycie rankingów. Teraz to podejście SEO nie działa. Chociaż zewnętrzna optymalizacja nadal odgrywa rolę, ale znacznie ważniejszy jest wewnętrzny stan strony WWW. A coraz większy wpływ na pozycjonowanie stron mają czynniki behawioralne.

W tych warunkach nowoczesnego internetu będzie musiała działać strona internetowa i trzeba będzie ją do tego dostosować. Dlatego chcemy omówić wszystkie ważne punkty, które dziś pomogą Ci przesunąć się wyżej i wyżej w wynikach wyszukiwania.

Szybkość strony

Wyszukiwarki zaczęły zwracać dużą uwagę na czas ładowania strony. Jeśli strona jest szybsza niż konkurencja, wszystkie inne rzeczy są równe, jej pozycja jest wyższa. Dlatego każdy optymalizator powinien maksymalizować szybkość działania zasobu. Oczywiście, nie może być idealny z wielu powodów. Musisz jednak sprawić, aby strona była jak najszybsza. Jest to jeden z najważniejszych punktów. I o nim w żaden sposób nie może zapomnieć.

Właściwy hosting

Kod i wygląd programu ma duży wpływ na szybkość działania strony. Ale to nie są jedyne czynniki. Ładowanie informacji z bazy danych, generowanie stron i przetwarzanie skryptów odbywa się poprzez hosting. To od niego zależy, jak szybko te wszystkie procesy będą przebiegać.

Możesz przetestować hosting specjalnych narzędzi. Dobrze nadają się do tego takie narzędzia jak PageSpeedInsight, GTmetrix czy PingdomTools. I lepiej jest zacząć od załadowania ciężkiej strony internetowej lub przynajmniej skryptu do usługi hostingowej. Na szczęście wielu dostawców oferuje okres próbny, dzięki czemu można przetestować ich pracę za darmo.

Nie ma potrzeby rezerwowania specjalnej usługi hostingowej dla WordPressa. I jak pokazuje praktyka, pozostają one daleko w tyle pod względem szybkości.

CDN: Zwiększ wydajność

Serwer może znajdować się bardzo daleko od regionu, w którym planujesz promować zasób. A im większa jest ta odległość, tym dłużej strona jest ładowana. Czas poświęcony na przesłanie informacji z serwera do klienta jest potocznie określany jako ping. I to jest bardzo ważny wskaźnik.

Aby zmniejszyć ping, można użyć sieci dostarczania treści lub CDN. Ale zanim to zrobisz, musisz zrozumieć, co dokładnie zużywa zasoby.

Z tego możemy wywnioskować, że większość naszych treści jest statyczna. I tego właśnie używają CDN. Dlatego możemy podłączyć sieć dostawczą, aby znacznie zwiększyć szybkość strony WWW.

Zasada jest łatwa do zrozumienia. Treści statyczne są wysyłane na serwery zlokalizowane w różnych regionach kraju lub ogólnie na całym świecie. Gdy użytkownik wchodzi na stronę, dane są do niego przesyłane z najbliższego punktu. Ale ta technika nie działa z plikami dynamicznymi. Na przykład PHP będzie musiało pozostać na głównym serwerze, ponieważ CDN po prostu go nie akceptuje.

Sieci dostarczania treści nie są zbyt popularne wciąż w Polsce. Zwłaszcza w wersji darmowej. Ale za granicą ta metoda jest stosowana wszędzie. Dlatego ci, którzy nadal chcą podłączyć CDN, będą musieli zapłacić. Chociaż niektórzy dostawcy usług hostingowych oferują podobne usługi, zwykle są one mało przydatne. Być może w obwodzie kaliningradzkim.

W każdym razie nie będzie to miało żadnego wpływu na promocję stron w Polsce. W końcu w Polsce jest mało serwerów, ale już niedługo ta sytuacja diametralnie się zmieni, gdyż w Warszawie powstaje gigantyczne centrum danych. Większość z nich znajduje się obecnie w USA lub Europie Zachodniej.

Zamiast korzystać z sieci dostarczania treści, można utworzyć subdomeny dla każdego regionu z osobna. W niektórych przypadkach ta opcja jest nawet bardziej efektywna. Ale realizacja tego pomysłu zajmie ci dużo czasu. Ponadto, będziesz musiał poświęcić dużo czasu na realizację tego pomysłu. Byłyby one ogromne.

Specjalne wtyczki przyspieszające działanie WordPressa

Nie ma co się łudzić, że wtyczki rozwiążą problem przyspieszenia strony o 100%. Są one pomocne, ale nie należy na nich całkowicie polegać. Poza tym, wtyczki wymagają wiedzy, jak je poprawnie skonfigurować. W przeciwnym razie, zamiast pozytywnego wyniku, czeka Cię tylko rozczarowanie.

Jeśli wybierzesz zły plugin, może to być bardzo złe dla całej witryny. W tym samym czasie dla Ciebie wszystko będzie wyglądało dobrze, ale inni odwiedzający będą mieli problemy z wyświetlaniem stron. Jedną z najbardziej niezawodnych wtyczek jest PageSpeed Ninja. Jest bardzo łatwy w obróbce i raczej nie stwarza problemów.

Ale nie jest to jedyna wtyczka, która powinna być zainstalowana na stronie WordPress. Należy rozważyć metody kompresji danych i buforowania.

Innym sposobem na przyspieszenie strony jest tzw. leniwe ładowanie obrazów. Różne wtyczki zostały napisane również dla niego. Na przykład, możesz wybrać a3LazyLoad (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę google i pobrać wtyczkę WordPress na pulpit komputera).

Wtyczki do wersji mobilnej WWW

Możesz znaleźć wiele wtyczek, które pozwalają na stworzenie mobilnej wersji Twojej strony. Tyle tylko, że wszystkie one mocno konkurują z designem. Jest to szczególnie istotnie w przypadku narzędzi SEO. Nawet jeśli uda Ci się znaleźć mniej więcej normalny plugin, to i tak nie działa on z wieloma elementami. Strona internetowa powinna być zakodowana w ten sposób aby od razu była dostępna w wersji na komputer i telefon.

Inne opcje przyspieszenia WordPressa

Użycie wtyczek nie pozwala na uzyskanie pełnej akceleracji. Dlatego też niektórzy webmasterzy uciekają się do bardziej wyrafinowanych metod. Obejmują one zaawansowane dostosowywanie pliku .htaccess, przenoszenie skryptów java do i debugowanie pobierania zasobów ze strony WWW.

Ale musisz być w tym dobry, w przeciwnym razie zepsujesz swoją stronę całkowicie. Bardzo trudno jest usunąć coś w teorii niepotrzebnego bez szkody dla systemu zarządzania treścią. A jeśli używasz wielu wtyczek, prędkość ładowania witryny może się obniżyć.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top