skip to Main Content

Bounce rate – jak obniżyć?

Bounce rate – jak obniżyć?

Bardzo ważnym parametrem, który wielu właścicieli stron internetowych, deweloperów i marketerów pomija, jest współczynnik odrzuceń (bounce rate) w Google Analytics. Przyjrzymy się powodom, dla których użytkownicy tak szybko opuszczają Twoją stronę i jak możesz obniżyć współczynnik odrzuceń. Sposoby na zmniejszenie bounce rate.

Wysoki współczynnik odrzuceń wskazuje, że Twoje strony nie spełniają oczekiwań użytkowników. Najbardziej prawdopodobne przyczyny to powolny czas ładowania strony, słaba nawigacja, mieszane treści HTTPS, brak optymalizacji dla urządzeń mobilnych itp. Wszystko to sprawia, że odwiedzający opuszczą Twoją stronę tak szybko, jak to możliwe. Zmniejszenie go będzie oznaczać, że Twoja strona jest zoptymalizowana pod kątem jakości ruchu i konwersji. Przygotowaliśmy dla Ciebie 21 sposobów na to, jak zmniejszyć bounce rate na Twojej stronie. Ale najpierw zrozummy, co to jest.

Co to jest współczynnik bounce rate?

Google definiuje współczynnik odrzuceń jako procent odwiedzających, którzy opuszczają witrynę po wyświetleniu pierwszej strony. Ważne jest, aby zrozumieć, że współczynnik odrzuceń strony/stron nie ma nic wspólnego z czasem, jaki użytkownik spędza na stronie/stronie (powszechne błędne przekonanie wśród marketerów i webmasterów).

Najprostszym sposobem na monitorowanie współczynnika odrzuceń jest skonfigurowanie Google Analytics.

Załóżmy, że miałeś 1000 odwiedzających i 390 z nich zrezygnowało. Pytanie brzmi, czy wyszli, nie widząc tego, czego szukali, czy też otrzymali wszystko, czego potrzebowali, z tej jednej strony?

Wzór na obliczenie współczynnika odrzuceń to:

Współczynnik odrzuceń = liczba odrzuceń / liczba odwiedzających.

390/1000 = 0,39 (x100) = 39%

Odmowa nie zawsze jest złą rzeczą, jak powiedzieliśmy powyżej, może dostali wszystko, czego chcieli na jednej stronie. W zależności od konfiguracji ścieżki konwersji może to być dobre lub złe. Należy pamiętać, że każda branża ma swoje własne współczynniki odrzuceń. Witryny z treścią, mogą mieć współczynnik odrzuceń od 40 do 60, podczas gdy witryny komercyjne tylko od 20 do 40.

Dodatkowo, gdy Twoje treści stają się wirusowe, natychmiast zwiększa to współczynnik odrzuceń. Ponownie, niekoniecznie jest to zła rzecz. Jeśli chodzi o branding, masz tysiące wyświetleń swojej treści lub produktu.

Ponadto, gdy Twoja treść staje się wirusowa, natychmiast zwiększa współczynnik odrzuceń. Z punktu widzenia marki, masz tysiące wyświetleń swoich treści lub produktów.

Jak i dlaczego zmniejszyć współczynnik odrzuceń ?

Każda z poniższych optymalizacji powinna nie tylko pomóc zmniejszyć współczynnik odrzuceń na Twojej stronie, ale także poprawić konwersje, CTR i ogólne wrażenia użytkownika na Twojej stronie. Kolejnym powodem do zmniejszenia współczynnika odrzuceń jest fakt, że istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy współczynnikiem odrzuceń a rankingiem w wynikach wyszukiwania. Nie da się tego potwierdzić w 100%, ale wielu optymalizatorów uważa, że ten czynnik jest najważniejszy od lat. Wiele stron z wysokimi pozycjami w wyszukiwarkach monitoruje i optymalizuje swój współczynnik odrzuceń.

Jak mogę zmniejszyć współczynnik odrzuceń na mojej stronie?

1. Przyspiesz swoją stronę internetową

Oczywiście, najpierw zaczniemy od szybkości Twojej strony. Według badań, 47% konsumentów oczekuje, że strona internetowa będzie się ładować 2 sekundy lub krócej. Jeśli Twoja strona jest powolna, użytkownik może zmęczyć się czekaniem i kliknąć z powrotem, aby spróbować załadować inną stronę. Google Analytics prawdopodobnie zapisze wizytę, a także porzucenie strony od momentu uruchomienia skryptu analytics.js.

Jednym z najprostszych sposobów, aby przyspieszyć swoją witrynę jest wdrożenie sieci dostarczania treści (CDN). CDN będzie buforować kopie Twoich danych na serwerach na całym świecie i dostarczać je użytkownikom z prędkością błyskawicy.

2. Popraw strony HTTPS z mieszaną zawartością

Ostrzeżenia o mieszanej zawartości pojawiają się, gdy strony przesyłane przez HTTPS zawierają zawartość HTTP. Takie połączenie jest uważane za częściowo zaszyfrowane i nie jest bezpieczne. Może zostać przechwycona i zmieniona. Może to być duży problem dla stron, które nie w pełni zmigrowały swoje treści do HTTPS. Wszystkie treści przesyłane przez HTTP nie będą działać poprawnie (wszystko, co jest napędzane przez skrypty: slidery, formularze pop-up, itp.) Aby wykorzystać korzyści SEO płynące z HTTPS, właściciele stron internetowych powinni zawsze testować swoje zasoby we wszystkich przeglądarkach.

W przeglądarce Mozilla Firefox problem sygnalizowany jest przez małe szare kółko, po kliknięciu na które pojawia się odpowiedni komunikat. Czasami przeglądarka może zablokować ładowanie niezabezpieczonych części strony, co może spowodować całkowite uszkodzenie strony.

Jeśli Twoja strona ma ostrzeżenia o niezabezpieczonych lub mieszanych treściach, prawdopodobnie stracisz wielu użytkowników. I tak, będzie to traktowane jako odbicie! Nie bądź leniwy, aby pozbyć się mieszanych treści.

3.Przestań używać wyskakujących okienek

W 2013 roku badania wykazały, że 70% użytkowników uważa wyskakujące okienka za niewłaściwe i bardzo irytujące. Więc jeśli masz wysoki współczynnik odbić spróbuj je wyłączyć i zobacz czy to pomogło go zmniejszyć.

Jeśli zamierzasz używać pop-upów, zalecamy ustawienie na nich timera, aby nie wyskakiwały natychmiast po wejściu użytkownika na Twoją stronę. Możesz też stworzyć wyskakujące okienko z intencją wyjścia, które będzie wyświetlane tylko wtedy, gdy ktoś najedzie na przycisk zamykania. Te dwa sposoby są mniej inwazyjne i miejmy nadzieję, że zmniejszą Twój współczynnik odrzuceń, umożliwiając uzyskanie dodatkowych subskrypcji.

4. Usprawnij nawigację (usability)

To jest coś, co wiele stron internetowych jest winnych. Nawigacja ma duży wpływ na współczynnik odrzuceń, ponieważ mówi użytkownikowi, gdzie dokładnie ma kliknąć. Musisz upewnić się, że odwiedzający może łatwo znaleźć to, czego szuka na stronie. Niewiele osób wie, że w Chrome dostępne jest doskonałe, darmowe rozszerzenie Google Analytics. Raport zawiera mapę linków, statystyki dotyczące interakcji odwiedzających ze stroną oraz możliwość sprawdzenia jak dużą część strony zobaczą odwiedzający bez przewijania. Wykorzystaj te dane, aby zrozumieć, jakie elementy na stronie są najbardziej zbędne lub wręcz przeciwnie, jakich elementów brakuje.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top