skip to Main Content

Blog – sposobem na lepszy kontakt z klientem

Blog – sposobem na lepszy kontakt z klientem

Trudno sobie wyobrazić, że można zarabiać bez wychodzenia z domu na laptopie lub smartfonie. Ten trend z powodzeniem utrzymuje się od wielu lat i wiele osób chce w ten sposób pracować. Dostępnych jest kilka opcji i najczęściej wybieranych, w tym prowadzenie własnego bloga. Zarabianie pieniędzy na blogach w czasach, gdy istnieje tak wiele stron internetowych, z pewnością nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. Warto pamiętać, że trudno byłoby nam zbudować odnoszącą sukcesy markę, gdybyśmy tylko pomyśleli o tym, jak zarabiać na tym. Siła blogerów tkwi w ich czytelnikach, którzy szybko wyczuwają kłamstwo. Kiedy przestaną nam ufać, przestaniemy istnieć w sieci.

Jak sprzedać?

Sprzedaż online rządzi się nieco innymi zasadami niż tradycyjne. Marketing treści blogów odgrywa bardzo ważną rolę. Wiedząc, kim są Twoi docelowi odbiorcy, jakie treści przyciągają najwięcej ludzi lub wywołują najwięcej reakcji i ożywają, wszystko to może pomóc w budowaniu trwałych relacji z grupą internautów. A to rodzaj długoterminowej inwestycji, która często skutkuje sprzedażą. Ci, którzy zastanawiają się, jak zarobić na blogowaniu i szybko zyskać sławę, powinni najpierw skupić się na chęci dzielenia się swoją pasją z innymi, udzielając cennych wskazówek i porad z określonej branży. W tym celu wystarczy po prostu systematycznie udostępniać oryginalne publikacje ekspertów, którzy pomagają rozwiązywać problemy wybranej grupy społecznej. Ważne jest, aby wcześniej określić swoją niszę, czyli grupę docelową. I lepiej, jeśli jest dość wąski lub jeśli temat jest stosunkowo nowatorski. Jeśli ktoś zakłada blog kulinarny lub inny blog modowy, może być mu trudno pokonać konkurencję i zarabiać na początku.

Kontakt z klientem

Jak przyciągnąć uwagę i dotrzeć do potencjalnych klientów? Jeśli działamy w branży e-commerce, warto zdecydować się na prowadzenie bloga biznesowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na systematyczne dodawanie treści i widoczność w wyszukiwarkach, a także promocję w sieciach społecznościowych. Zakres publikowanych treści jest bardzo szeroki, w tym teksty edukacyjne (pozwalające na kreowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie), wywiady (np.: z ekspertem lub znaną postacią z danej branży), specjalistyczne artykuły lub case studies. Jeśli marketing na blogu ma działać prężnie, warto zdecydować się także na udostępnianie dodatkowych, wartościowych materiałów, jak np. filmy video, autorskie ebooki, prezentacje multimedialne, podcasty czy webinary. Dzięki nim istnieje szansa przyciągnięcia licznych, czasem bardzo różnorodnych odbiorców. W przygotowywaniu contentu pomocna może okazać się koncepcja ESP (Emotional Selling Point), według której działania związane z zakupem pewnych produktów lub usług podejmowane są często nie logiczne i racjonalnie, ale pod wpływem emocji. Dlatego treści na blogu powinny wywoływać określone skojarzenia i emocje, które będą korzystne dla decyzji zamierzonego odbiorcy.

Jak połączyć blog i sprzedaż

Blog i sprzedaż – jak je połączyć? Blog biznesowy to świetne miejsce do opowiedzenia historii (marketing narracyjny) o usłudze, marce lub produkcie, ogłoszenia różnych akcji promocyjnych, konkursów i rabatów, nowego produktu w branży incentive czy sukcesu, który definiuje tożsamość marki i przedstawia jej wizję. Z drugiej strony zbytnie skupianie się na autopromocji, nasycanie treści frazami i linkami może zniechęcić do obserwowania bloga i odbić się na tym. Nie zapominaj też, że to także miejsce, w którym możesz wyznaczać nowe trendy, udzielać fachowych porad, prezentować oryginalne pomysły czy nowości branżowe. Dobry marketing blogowy może być źródłem sukcesu biznesowego.

Każdy blog to możliwość zarobku

Sprzedaż w kontekście blogowania to coś więcej niż blog biznesowy. Dochody mogą też generować oryginały – tematyczne, krzykliwe i popularne, często zarządzane przez mniej lub bardziej znanych influencerów. Publikacja wysokiej jakości artykułów sponsorowanych (promowanie usług lub produktów danej marki), testy i recenzje produktów (np. książek, kosmetyków czy produktów spożywczych), programy afiliacyjne i afiliacyjne (prowizyjne), reklama. Inną opcją jest prezentacja i sprzedaż własnych towarów lub usług, najczęściej gadżetów, linii ubrań, książek lub zajęć. Jeśli interesują Cię tego typu działania, postaw nie tylko na ciekawe i różnorodne posty, ale także na rozpoznawalność. W końcu bycie influencerem wiąże się z byciem znanym i kochanym, a przez to wpływowym. Większość działań promocyjnych w tym przypadku rozwijana jest za pomocą mediów społecznościowych.

 Ile można zarobić w ten sposób?

Niestety trudno jest oszacować średni dochód blogera, bo każdy z nich ma zupełnie inny cennik, jedna osoba może dostać 3000 zł za recenzję książki, a 30 osób jest inaczej. Wszelkie badania na ten temat mogą nie być wiarygodne. Ponadto wielu blogerów ma pracowników, dlatego dochód jest dzielony między kilka osób .Dlatego na samym początku dobrze jest zastanowić się, jak zarabiać na blogu, opracowując swoją indywidualną strategię działania. Czyli swego rodzaju plan, ze wskazaniem, z jakich sposobów zarobkowania będzie się korzystać? Jak i czego będzie dotyczyć sam blog? Nie należy ograniczać się wyłącznie do jednej metody zarabiania z bloga.

Mimo ogromnej popularności blogowania w Polsce, temat zarabiania na blogowaniu jest wciąż bardzo nowy i duże sumy zarabiają głównie najsłynniejsi blogerzy, więc trudno jednoznacznie określić, ile pieniędzy może przynieść blog. W Internecie można spotkać osoby, które zarabiają kilkaset złotych, ale są też osoby, które bez problemu mogą dostać 10 tysięcy i więcej miesięcznie. Wszystko zależy od siły marki. Oczywiście trzeba na to zapracować. Warto pamiętać, że profesjonalny blog nie może przypominać tradycyjnej ściany płatnych ogłoszeń i reklam. Przede wszystkim jest dla czytelnika cennym źródłem wiedzy na określony temat. Przyciągnie to stałych klientów, którzy zaczną go polecać. Ponadto istnieje duża szansa, że przyciągnie uwagę osób, które chcą robić biznes lub kupować za pośrednictwem bloga czy z polecenia blogera. Jednak wszystko wymaga czasu i systematyzacji.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top