skip to Main Content

Jak zbudować własne zaplecze SEO?

Jak zbudować własne zaplecze SEO?

Algorytmy Google wciąż są aktualizowane, co sprawia, że strategię SEO należy dostosować do każdej najmniejszej zmiany. Linkowanie zewnętrzne to jeden z elementów bardzo ważnych w pozycjonowaniu strony. Poprawia widoczność witryny, a także pozycję fraz kluczowych. Tego typu linki mogą znajdować się w różnych miejscach w Internecie. Dobrym pomysłem jest stworzenie własnego zaplecza SEO, które ułatwi proces linkowania. 

Własne zaplecze SEO – czym jest?

Zaplecze SEO to, najprościej mówiąc, zbiór stron internetowych linkujących naszą witrynę. Celem tego typu stron jest oczywiście podniesienie rangi głównej domeny, a także poprawienie pozycji w wyszukiwarce Google. Od nas zależy, z ilu stron będzie się składać zaplecze. Może to być jedna strona, jak i wiele tysięcy portali, które generują backlinki do naszej domeny. Takie działania szczególnie istotne były zanim algorytm Pingwin został zaktualizowany. Jednak i dziś wykorzystuje się zaplecza SEO, choć w inny sposób. Priorytetem jest jak największa efektywność tej strategii oraz bezpieczeństwo. Stworzenie optymalnego zaplecza nie jest proste. Może się zdarzyć, że zostanie ono uznane przez Google jako niepożądana technika pozycjonowania (Black Hat SEO). Kiedy może się tak stać? W momencie, gdy serwis stworzony jest jedynie, by linkować daną witrynę. Kiedyś najpopularniejsze były presell pages – portale na których niewiele było użytecznych treści, a które głównie składały się z niskiej jakości tekstów z użyciem fraz kluczowych i linków. Dzisiaj takie strony niekoniecznie już się sprawdzają. Dlatego powstał nowy model zaplecza SEO. Strona tworzona na potrzeby pozycjonowania musi zawierać kontent wysokiej jakości, użyteczny dla użytkowników. Najlepiej, by była w tej samej tematyce co strona pozycjonowana, aby linkowanie było naturalne, a także w pełni zgodne z zasadami Google.

Czy tworzenie własnego zaplecza SEO to dobry pomysł?

Black Hat SEO można uniknąć przede wszystkim tworząc treści dla ludzi, a nie takie, które jedynie zawierają odpowiednie linki i słowa. Muszą być merytoryczne i napisane tak, by dało się je normalnie czytać. Warto jest na takiej stronie tworzyć treści przydatne dla innych. Jeśli będzie często odwiedzana, to doda to autorytetu również naszej głównej domenie. Tematyka powinna być zbliżona do tej prezentowanej na pozycjonowanej stronie, co daje możliwość dodawania linków w sposób całkowicie naturalny. Czasem nawet jeden odnośnik może wpłynąć na polepszenie się pozycji strony w Google. Dobrze skonstruowane zaplecze SEO przyniesie nam wiele korzyści. Wartościowa strona z czasem wygeneruje ruch, który przeniesie się na docelową domenę. Dlatego obecnie absolutnie nie warto inwestować swojego czasu w strony z tekstami niskiej jakości – należy zadbać o jakość każdej z witryn linkujących. Własne zaplecze SEO musi zostać przygotowane w sposób gwarantujący wymierne efekty. Przede wszystkim, na serwisach trzeba regularnie publikować treści pisane z myślą o ludziach i ich potrzebach. Jeśli zignorujemy ten punkt, to możemy wpakować się w kłopoty z powodu uznania przez Google naszej działalności za Black Hat SEO. Co więcej, metoda polegająca na tworzeniu wielu niskiej jakości stron po prostu nie jest obecnie skuteczna. Im bardziej wiarygodne będą nasze satelity, tym większy będzie autorytet naszej głównej domeny, co wpłynie na pozycję w wyszukiwarce. Lepszą opcją jest stworzenie jednego dobrego portalu niż kilku słabych. Warto ten fakt zapamiętać, kiedy będziemy tworzyć własne zaplecze SEO.

Tworzenie własnego zaplecza SEO – wskazówki

Tworzenie własnego zaplecza SEO musimy rozpocząć od rejestracji domeny. Najlepszy URL to taki, który był wcześniej wykorzystywany – robi się to za pomocą przechwytywania domen. Chodzi o to, aby ponownie zarejestrować wygasający adres URL. Może to bardzo pozytywnie wpłynąć na wartość naszej strony, ponieważ nie startujemy od zera – od początku witryna będzie już plasowała się wyżej w wyszukiwarce Google. Rozwój takiej domeny jest więc dużo łatwiejszy. Musimy też wybrać hosting. Każdy satelita musi posiadać swój adres IP. Trzeba także zatroszczyć się o to, by hosting był szybki – im dłużej witryna będzie się ładować, tym gorsza pozycja w Google. Jeśli chodzi o wybór systemu CMS, to bezkonkurencyjną opcją jest WordPress – jest darmowy oraz w pełni funkcjonalny. Sprawdzi się u osób chcących budować zaplecze SEO poprzez blogi. Warto też pamiętać o optymalizacji każdej ze stron, aby znajdowały się na wyższych pozycjach w Google. A jakie treści powinny znaleźć się na stronach linkujących? Obecnie najważniejsze jest to, by zawartość była wartościowa, treść rozwiewała wątpliwości użytkowników i odpowiadała na pytania w sposób sensowny. Musi więc mieć podstawowy poziom merytoryczny, a także zawierać pożądane słowa kluczowe. Nie każdy jednak ma czas, aby samemu pisać teksty na satelity. Dlatego niektórzy posiadacze sklepów internetowych bądź stron decydują się na zatrudnienie copywritera lub korzystają z giełdy tekstów.

Czego unikać, tworząc własne zaplecze SEO?

Wiele osób, tworząc zaplecze SEO po raz pierwszy, popełnia te same podstawowe błędy. Wiedząc, na czym one polegają, łatwo ich uniknąć. Dzięki temu strony zaczną się rozwijać, co pozytywnie wpłynie na główną domenę. Czego koniecznie należy unikać?

  • Dużym problemem może się okazać kopiowanie treści. Jest to karane zarówno przez prawo, jak i algorytm Google. Dlatego bezwzględnie należy unikać tego typu działań, aby samemu sobie nie zaszkodzić.
  • Zbyt duża ilość linków nie przyniesie pożądanych efektów. Nie jest to premiowane przez algorytm Google – wręcz przeciwnie, jeśli linki nie będą pojawiać się jedynie naturalnie w treści, to możemy mieć z tego powodu problemy.
  • Kontent niskiej jakości, taki jak teksty preclowe, jest szczególnie niewskazany podczas budowania własnego zaplecza SEO. Aktualnie posiadanie wielu stron ma sens tylko wtedy, gdy są one wartościowe i pomocne dla użytkowników.
  • Trzeba również pamiętać, aby linkować również strony zapleczowe. Wiele osób o tym zapomina, a przecież musimy budować autorytet kompleksowo.

Warto zadbać o wysoki poziom własnego zaplecza SEO. Przynosi to dużą korzyść, jeśli chodzi o pozycjonowanie, ale również może stać się źródłem dodatkowego zarobku – dobre strony internetowe mogą być monetyzowane. Na zapleczu SEO można więc zarabiać za sprawą wyświetlania na nich reklam.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top