skip to Main Content

Jakie algorytmy są najważniejsze dla pozycjonowania?

Jakie algorytmy są najważniejsze dla pozycjonowania?

Walka o jakość wyszukiwania toczyła się przez cały czas ewolucji wyszukiwarki Google. Od 2002 roku regularnie pojawiały się aktualizacje, które z jednej strony usprawniały wyszukiwanie, a z drugiej utrudniały życie optymalizatorom i właścicielom stron, zmuszając ich do dostosowania się do nowych warunków.

Oto spojrzenie wstecz na ewolucję wyszukiwarki numer 1 na świecie. Poniżej przedstawiamy przełomowe aktualizacje algorytmów, które raz za razem wprawiały webmasterów w zakłopotanie, ale mimo to sprawiały, że wyszukiwanie stawało się lepsze. Przynajmniej według googlomaniaków.

Historia algorytmów google

W 1996 roku studenci Uniwersytetu Stanforda Larry Page i Sergey Brin rozpoczęli projekt BackRub, który badał wartość stron internetowych pod kątem tego, jak wiele witryn się do nich odwołuje. W wyniku tego opracowali algorytm PageRank.

Analiza wyników wyszukiwania na podstawie tego algorytmu wykazała wyższą trafność wyników, niż w przypadku dotychczasowych algorytmów (wówczas wyżej w wynikach znajdowały się strony z najczęściej występującą frazą kluczową).

W 1998 r. opublikowano książkę The Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine, w której szczegółowo opisano sposób obliczania PageRank oraz działanie nowej wyszukiwarki Google. Wyszukiwarka, z której korzysta obecnie ponad 70% światowej populacji, była wówczas obsługiwana przez Stanforda.

„Google ma za zadanie efektywnie indeksować i indeksować internet oraz dostarczać o wiele bardziej satysfakcjonujące wyniki wyszukiwania niż istniejące systemy.

Ta filozofia do dziś jest motorem rozwoju wyszukiwarki. Obecnie Google wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia rankingu dokumentów, a wyniki wyszukiwania stały się spersonalizowane, w zależności nie tylko od jakości, trafności i autorytetu strony, ale także od lokalizacji użytkownika, jego zainteresowań, stylu życia i innych czynników.

Pierwsza aktualizacja (01.09.2002)

Na początku Google aktualizowało swoje bazy danych około 10 razy w roku, co powodowało subtelne zmiany w wynikach wyszukiwania. Wśród webmasterów aktualizacje te nazywane były „tańcem Google”. Tym razem jednak zmiany były znacznie bardziej zauważalne. Chociaż nie było oficjalnego wyjaśnienia ze strony Google, to jest to uważane za pierwszą dużą aktualizację algorytmu.

2003: aktualizacje stają się częstsze

„Boston” to pierwsza oficjalna aktualizacja algorytmu zaprezentowana przez Google. Jego istotą jest to, że aktualne aktualizacje baz danych następują nie raz w miesiącu, jak to było wcześniej, ale znacznie częściej.

Personalizacja wyszukiwania

Google w przeszłości personalizował wyniki wyszukiwania, ale na podstawie preferencji profilu użytkownika. 1 czerwca 2005 r. Google po raz pierwszy zaczęło wykorzystywać historię wyszukiwania do generowania wyników na podstawie zainteresowań i preferencji. Choć wpływ algorytmu był początkowo ledwo zauważalny, aktualizacja dała impuls do rozwoju w pełni spersonalizowanego wyszukiwania.

Tego samego dnia Google zezwoliło na dodanie XML sitemaps do Narzędzi dla Webmasterów (dzisiejsza Search Console), co pozwoliło na szybsze i lepsze indeksowanie stron.

2007: Wyszukiwanie uniwersalne

1 maja 2007 r. Google zaczął „wsuwać” wyniki wiadomości, wideo, map, obrazów itp. do swoich zwykłych wyników wyszukiwania. W ten sposób produkcja stała się bardziej zróżnicowana.

Sierpień 2008: Sugestia wyszukiwania

Cztery lata zajęło przetestowanie i uruchomienie narzędzia Google Suggest, upraszczającego wyszukiwanie. Użytkownik zaczynałby wpisywać zapytanie i zostałaby mu wyświetlona rozwijana lista powiązanych zapytań.

Technologia ta sprawdza się do dziś, a zbieranie sugestii wyszukiwania jest jednym ze sposobów na rozszerzenie semantycznego rdzenia strony.

Grudzień 2009: wyszukiwanie w czasie rzeczywistym

Wiadomości Google, tweety na żywo, posty w mediach społecznościowych i ostatnio zaindeksowane treści zostały zintegrowane z wynikami wyszukiwania. Dzięki temu użytkownicy mogli otrzymywać najnowsze informacje w czasie rzeczywistym.

Rozwój wyszukiwania lokalnego: Miejsca Google

Usługa Miejsca Google od kwietnia 2010 roku odchodzi od map Google i staje się samodzielną usługą. Wyniki adresowe są integrowane z wyszukiwaniem lokalnym i pojawiają się nowe formaty reklamy lokalnej.

Caffeine (01.06.2010): praca nad „świeżością” wyników

To nie jest tylko kolejna aktualizacja algorytmu, ale zupełnie nowy system indeksowania. Wcześniej proces ten przypominał ciasto francuskie, gdzie indeksowanie dolnych warstw było niemożliwe bez indeksowania warstw górnych. „Caffeine zmieniło podejście – teraz trawersowanie stron przez robota i indeksowanie nie jest przerwane w czasie. W rezultacie Google zwiększyło świeżość indeksów o 50%.

Panda  – nowa runda walki z niskiej jakości stronami

Algorytm Panda został ogłoszony 23.02.2011. Pojawił się on w odpowiedzi na masowe skargi użytkowników na strony w najwyższych rankingach z niskiej jakości treścią „informacyjną”, bezużyteczną w swej naturze i często nie unikalną. „Panda eliminuje takie strony z czołówki. Od tej pory „stemplowanie” artykułów wątpliwej jakości i kopiowanie tekstów z innych stron nie prowadzi do wzrostu pozycji.

Penguin – horror wymiany linków

24 kwietnia 2012 roku został wydany jeden z najważniejszych algorytmów, przez który ucierpiał rynek masowego zakupu linków do promocji w Google. „Penguin” został stworzony w celu zwalczania manipulacji wynikami za pomocą technik spamowych (linki z nienaturalnymi kotwicami, „eksplozja ilości linków”, spamowanie tekstami z kluczowymi słowami itp.).

Koliber: rozliczanie się z intencją użytkownika

Google odkrył, że zapytania stają się coraz bardziej „konwersacyjne”. Na przykład, gdy użytkownik wpisze zapytanie „jaka jest wysokość Mount Everestu”, chce uzyskać konkretną odpowiedź, a nie znaleźć stronę z tym samym pytaniem. Aby Google mógł zrozumieć nie tylko kontekst wpisywanego zapytania, ale także intencję użytkownika (zamiar), w sierpniu 2013 r. uruchomiono algorytm Hummingbird. To ogromna aktualizacja, która wpłynęła na 90% wszystkich wyników wyszukiwania.

Gołąb: aktualizacja wyszukiwania lokalnego

Algorytm został ogłoszony 24 lipca 2014 roku. Jego głównym celem jest poprawa wyników wyszukiwania zapytań związanych z lokalizacją. Efektem aktualizacji była rotacja witryn w lokalnych wynikach wyszukiwania, w zależności od lokalizacji użytkownika w momencie zgłoszenia.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top