skip to Main Content

UX, a współczynnik odrzuceń

UX, a współczynnik odrzuceń

Doświadczenie użytkownika (UX) jest kluczowe dla skutecznej strategii SEO (Search Engine Optimization), czyli tych zadań, które pomogą podnieść profil strony internetowej, umieścić ją na szczycie wyszukiwarek i przyciągnąć więcej ruchu. Brak połączenia UX z SEO będzie kosztował Twój biznes zaangażowanie i pozycje w rankingach.

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, algorytmy stawiają na pierwszym miejscu doświadczenia użytkowników. Ważne jest, aby mieć oko na sygnały rankingowe i podjąć kroki w celu optymalizacji swojej reputacji z responsywnym designem i ulepszonymi funkcjami. Kiedy zaczniesz brać pod uwagę UX design jako część swojej strategii SEO, będziesz miał nieograniczone możliwości przyciągania ruchu.

Jakie są więc praktyczne środki, które należy podjąć, aby

1. Połącz swoje zespoły SEO i UX

Konwersje wymagają połączonego wykorzystania UX i SEO. Żaden z tych czynników nie jest wystarczający w oderwaniu od pozostałych. Zaproś projektantów i content marketerów do rozmowy i dzielenia się pomysłami. Jeśli nie ma komunikacji między tymi ważnymi filarami, ucierpią na tym rankingi.

Wdróż odpowiednie oprogramowanie do zarządzania zespołem, aby monitorować postępy wszystkich osób. Utrzymuj stały dialog między SEO a projektantami treści. Pełnią one dwie kluczowe funkcje marketingowe i powinny zacząć informować się nawzajem.

Nie powinno to trwać zbyt długo. Oto kilka prostych metod na poprawę komunikacji:

  • Przechowuj zasoby w chmurze, aby były dostępne dla wszystkich.
  • Zawsze miej pod ręką ważne dane i strategiczne pomysły.
  • Regularnie organizuj zdalne spotkania grupowe.

2. Przyspiesz swoją pracę, aby poprawić UX i SEO

Użytkownicy chcą informacji tak szybko, jak to możliwe. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest skrócenie czasu ładowania strony i zmniejszenie jej szybkości. Zmniejszy to współczynnik odrzuceń i zwiększy zadowolenie klientów.

UX design może mieć znaczący wpływ na szybkość ładowania strony. Niektóre proste kroki w celu utrzymania szybkości ładowania obejmują:

  • Usuwanie zbędnych obrazów i kompresowanie większych obrazów
  • Upewnienie się, że mniej ważne treści nie spowalniają szybkości działania witryny
  • Używanie wydajnego serwera i planu
  • Optymalizacja kodu
  • Regularnie testuj wydajność swojej strony

Można również rozważyć wdrożenie technologii SDN (software-defined networking). Wdrożenie SDN pomaga zwiększyć wydajność sieci i usprawnić analizę. Zarządzanie siecią za pomocą technologii SDN centralizuje dane i zwiększa szybkość sieci.

3. Pożegnaj się ze współczynnikiem odrzuceń strony

UX design to świetny sposób na zmniejszenie współczynnika odrzuceń. Wskaźnik odrzuceń mierzy liczbę użytkowników, którzy otwierają Twoją stronę, ale następnie „odchodzą” z powrotem na stronę wyszukiwania Google. Wysoki współczynnik odrzuceń wskazuje, że Twoja strategia SEO wymaga poprawek, a projektowanie UX jest świetnym miejscem, aby zacząć.

Ponad 50% użytkowników nie czeka dłużej niż trzy sekundy na załadowanie się strony. W utrzymaniu ich na stronie pomoże atrakcyjny design i jasny nagłówek, który pasuje do nagłówka SEO.

Silne wezwanie do działania (CTA) może również pomóc zmniejszyć współczynnik odrzuceń. Powinien być identyfikowalny i klikalny. Dobre CTA będzie zachęcać do dalszej interakcji z użytkownikiem. Kieruj ich do interaktywnych treści, aby pozostali na Twojej stronie jak najdłużej.

Możesz spróbować przekierować czytelników do treści do pobrania, newsletterów i formularzy opinii. Ich działania to cenne informacje, które pomogą Ci zrozumieć potrzeby użytkowników i w przyszłości ulepszyć Twój projekt UX.

Kiedy już zbierzesz podstawowe dane demograficzne, dodaj je do swojej bazy danych klientów. Wprowadź te dane do swojego oprogramowania do wysyłania newslettera. Jest to prosty sposób na pozyskanie wartościowych subskrybentów i maksymalizację zaangażowania.

Zapewniając użytkownikom przyjemne doświadczenia związane z wyszukiwaniem, wydłużasz czas spędzany przez nich na stronie. Będzie to przeciwdziałać bounce, jednocześnie zwiększając wiarygodność witryny i rankingi wyszukiwarek.

4. Adaptacyjny projekt strony internetowej pomoże zarówno UX jak i SEO

Wiele firm wciąż traci na konwersji z powodu słabego myślenia projektowego. Jednak proste zmiany w projekcie mogą znacznie poprawić wrażenia użytkownika.

Upewnij się, że Twoja strona jest dostępna na wszystkich platformach i interfejsach. Pamiętaj, że dotyczy to również urządzeń mobilnych. Szczególnie ważne jest zapewnienie wysokiej jakości funkcjonalności mobilnej. Zapewnienie pełnej funkcjonalności na małym ekranie jest podstawowym oczekiwaniem klientów.
Adaptacyjne projektowanie stron internetowych to przede wszystkim wizualizacje i funkcjonalność. Google będzie karać Cię za duplikaty treści, więc unikaj ich za wszelką cenę.

Upewnij się, że Twoje Alt-teksty (tekstowa prezentacja obrazów na Twojej stronie internetowej) są opisowe, ale zwięzłe. Wystarczy około 125 znaków. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich znaczenia i wszechstronności.

Teksty alternatywne pojawiają się, gdy obraz nie jest załadowany na stronie internetowej. Służą one jednak również innym ważnym celom. Opisują one obrazy dla użytkowników niedowidzących i pomagają wyszukiwarkom w indeksowaniu i pozycjonowaniu Twojej strony.

Staraj się wprowadzać nowe funkcje komunikacyjne, aby przyciągnąć uwagę zainteresowanych użytkowników. CPaas (Communication Platform as a Service) to platforma komunikacyjna oparta na chmurze. Pozwala on użytkownikom na interakcję z dostawcą usług i zadawanie pytań. Im więcej informacji otrzyma klient, tym bardziej prawdopodobne jest, że dokona zakupu.

5. Podkreśl prostotę

Jeśli chodzi o SEO, prostota jest zaletą. Prosty projekt UX powinien być organiczny i intuicyjny. Oznacza to przejrzystą stronę główną, po której łatwo się poruszać. Prosta architektura strony pomaga Google w indeksowaniu stron. Użytkownicy preferują również proste elementy graficzne. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Pamiętaj o tym i skup się raczej na jakości niż na krzykliwej grafice. Wykonuj testy użyteczności tak często, jak to możliwe. To pomoże Ci zobaczyć, co działa, a co nie.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top