skip to Main Content

Czym jest elektroniczna wizytówka?

Czym jest elektroniczna wizytówka?

Każdy z nas spotkał się w pewnym momencie z wizytówkami, czyli tradycyjnymi kartonikami na których wydrukowane było imię i nazwisko, a także nazwa firmy oraz telefon kontaktowy. Wydawać by się mogło, że dziś to przeżytek. Nic bardziej mylnego. Wizytówki wciąż istnieją, ale w nieco innej formie. Przeszły one pewną ewolucję i tak oto dziś na rynku coraz częściej pojawiają się wizytówki elektroniczne. Dzięki nim szybko można przesłać dane kontaktowe ze smartfona na inne urządzenie. To ogromne ułatwienie, które wykorzystuje technologię NFC. Jak to działa? Jak stworzyć indywidualną elektroniczną wizytówkę i jak sprawić, by była ona widoczna w internecie?

Czym jest elektroniczna wizytówka?

Elektroniczna wizytówka nie różni się za bardzo od tej, którą znamy z tradycyjnej, papierowej formy. Jej założenie jest identyczne – szybkie nawiązywanie kontaktów z jak największym gronem klientów, współpracowników lub partnerów. Wraz ze zmianami technologicznymi, musiała się jednak nieco zmienić jej forma. Jak wiele rzeczy w obecnym świecie, również wizytówki weszły w świat… cyfrowy. Tak samo jak na papierze, przekazujemy w ten sposób swoje dane kontaktowe, numer telefonu, adres witryny oraz inne niezbędne informacje. Różnica polega jednak w tym, że możemy ją szybko przesłać – choćby poprzez technologię NFC.

NFC to skrót od angielskiego near-field comunication. Tłumacząc dosłownie, jest to komunikacja bliskiego pola. Oznacza ona wysokoczęstotliwościowy, radiowy standard, który umożliwia bezdotykowe przesyłanie danych do innych urządzeń. NFC najczęściej porównywane jest do technologii Bluetooth. Podstawową różnicą jest jednak krótki zasięg – do 20 centymetrów. Ograniczenie wiąże się ze względami bezpieczeństwa. W tłocznych miejscach każdy mógłby mieć dostęp do tego, co przesyła nas smartfon. A byłoby to idealną okazją dla złodziei i innych oszustów. Gdy drugi użytkownik otrzyma od nas elektroniczną wizytówkę wysłaną poprzez technologię NFC, może otrzymać ją od razu – tuż po przesłaniu, a telefon zapisze ją w swojej pamięci.

Interaktywna wizytówka

W dobie smartfonów oraz czasach, kiedy chcemy wszystko mieć od razu, bardzo przydatną funkcją elektronicznych wizytówek, jest ich interaktywność. Dlatego też, po kliknięciu w nasz adres e-mail, potencjalny klient zostanie przekierowany do aplikacji, dzięki której będzie mógł do nas napisać. Nie inaczej będzie po dotknięciu numeru telefonu. Smartfon automatycznie go skopiuje, a zainteresowana osoba od razu będzie mogła wykonać połączenie. Podobnie będzie, gdy ktoś uderzy palcem w adres naszej strony internetowej. Jednym kliknięciem na nią trafi, a tam otrzyma jeszcze więcej informacji. To możliwości, których nie miały prawa dawać tradycyjne, papierowe wizytówki.

Jeszcze kilka lat temu często zdarzało się, że wizytówka po kilku latach traciła swoją ważność, a informacje, które były w niej zawarte, były zwyczajnie nieaktualne. Dziś to już przeszłość. Można na bieżąco aktualizować dane, a klient otrzyma zawsze sprawdzone i aktualne informacje. Dzięki temu już zawsze będzie mógł być z nami w kontakcie. Nawet po kilku latach, kiedy nagle przypomni mu się o naszej firmie!

Formy wizytówek online

Z racji, że mówimy o świecie internetu, który wciąż ewoluuje, również w kwestii elektronicznych wizytówek nieustannie pojawiają się nowości, które pozwalają na jeszcze więcej możliwości. A jak zrobić profesjonalną i funkcjonalną wizytówkę online i jakie funkcje powinna zawierać?

W internecie znajdziemy masę stron, dzięki którym bezproblemowo i szybko będziemy mogli stworzyć elektroniczne wizytówki. Są to takie strony jak choćby SnapDat, OneCard lub Cardcloud. Za niewielkie pieniądze, można szybko stworzyć coś, co na pewno przysłuży się naszemu biznesowi. Co ważne, stworzoną wizytówkę można od razu przesłać przy użyciu smartfona. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że często mamy dość ograniczoną paletę wzorów, przez co wizytówki będą zunifikowane i trudniej będą zapadały w pamięć klientów.

Zadbajmy również o stworzenie wizytówki w naszych portalach społecznościowych. To fantastyczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku takich stron jak choćby LinkedIn, Google Moja Firma lub Facebook. W dzisiejszych czasach firmy, które nie mają zaktualizowanych danych teleadresowych, wzbudzają niepokój klientów, przez co ci rzadziej im ufają. Z najnowszych badań wynika również, że firmy takie, są oceniane jako mniej profesjonalne. Dlatego też stwórzmy odpowiednią wizytówkę na tego typu portalach. Odpłaci nam się to lepszą widocznością w sieci, a nierzadko również pozyskaniem nowych klientów.

Jeżeli wysyłamy swojemu przyszłemu, potencjalnemu klientowi portfolio – na przykład w formacie PDF, warto by w dokumencie znalazła się również interaktywna, elektroniczna wizytówka. Dzięki temu zainteresowana osoba od razu po przejrzeniu naszych wcześniejszych prac, będzie mogła się z nami skontaktować i zaproponować współpracę. Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach, to rozwiązanie sprawdzi się szczególnie u osób, które są na przykład freelancerami.

Pozycjonowanie, a elektroniczna wizytówka

Stworzenie dobrej elektronicznej wizytówki to jednak nie tylko ułatwienie kontaktu z naszymi przyszłymi klientami lub współpracownikami. To również budowanie w ich oczach zaufania, wiarygodności i profesjonalizmu. Co ciekawe, wizytówki online bezpośrednio przyczyniają się również do lepszej widoczności w internecie. Dzięki temu, że mogą być umieszczone w formie naturalnych linków do firmowych witryn, możemy liczyć, że zostaną one lepiej wypozycjonowane w wyszukiwarce Google.

Dzięki pozycjonowaniu lokalnemu, możemy wykorzystać geolokalizację naszych potencjalnych partnerów. Zadbajmy więc, by elektroniczne wizytówki były dopieszczone i odpowiednio opracowane – choćby na platformie Google Moja Firma. W ten sposób zwiększymy konkurencyjność na miejscowych rynkach i prawdopodobnie zyskamy nowych klientów. Pamiętajmy jednak, by na bieżąco aktualizować dane i regularnie sprawdzać skuteczność tego rozwiązania. Jeżeli elektroniczne wizytówki nie będą przynosić pożądanych efektów, powinnyśmy wybrać ich inną formę lub zmienić sposób przekazywania w nich informacji.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top