skip to Main Content

Co to jest User Experience (UX)?

Co to jest User Experience (UX)?

User Experience

Doświadczenie użytkownika odnosi się do wrażenia, jakiego doświadczają użytkownicy podczas korzystania z produktu, aplikacji, systemu lub usługi. Jest to szerokie pojęcie, które może obejmować dbałość o emocje klienta, łatwość korzystania z witryny i wiele innych aspektów.

Jaka jest różnica między UI a UX?

Interfejs użytkownika to dosłownie to, co użytkownik widzi, gdy wchodzi w interakcję z produktem: przyciski, układ, nawigacja, pola formularzy itp. „Interfejs użytkownika” może czasami być skrótem dla „wyglądu i stylu” produktu.

Doświadczenie użytkownika obejmuje znacznie szerszy zakres elementów niż interfejs użytkownika, chociaż interfejs użytkownika jest zawarty w szerszej definicji. User Experience zgodnie z szerszą definicją obejmuje wszystko, co użytkownik robi w związku z produktem lub na stronie www.

Jakie są zasady projektowania UX?

Wysiłki UX koncentrują się na tym, aby przebywanie internauty na stronie lub korzystanie z produktu było przyjemne i produktywne.

Aby to osiągnąć, UX dąży do tego, aby ta wartość była widoczna i dostępna. Obejmuje to jasne sformułowania i obrazy oraz krótką i prostą ścieżkę do zrozumienia potencjału produktu, a także uwzględnienie użytkowników, którzy mogą mieć fizyczne ograniczenia. W przypadku stron www UX to zatem także responsywność, wydajność i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Następnym krokiem jest zachęcanie do zaangażowania i korzystania z produktu, co wiąże się z jasnym doświadczeniem początkowym oraz przejrzystą hierarchią nawigacyjną. Użytkownicy muszą mieć możliwość jak najszybszego rozpoczęcia korzystania z produktu i poczucia jego wartości, nawet jeśli jest to oferta dla dużego przedsiębiorstwa.

Wszystkie te cele są osiągane przy użyciu różnych taktyk mających na celu lepsze zrozumienie rzeczywistych potrzeb użytkowników. Jednym z najistotniejszych jest konsekwentne kwestionowanie wewnętrznych założeń dotyczących tego, co klienci próbują zrobić i tego, w jaki sposób faktycznie korzystają z produktu, w porównaniu z tym, co zdaniem zespołów ds. produktu i User Experience klienci chcą i robią. Potwierdzenie założeń i teorii lub odkrycie ich wad będzie dyktować dalsze ulepszenia.

W przypadku strony internetowej, UX może wiązać się z łatwością nawigacji po witrynie, z tym, czy informacje na niej są przedstawione jasno prostym językiem, jak dobrze projekt wspiera użytkownika w wykonywaniu jego zadań lub na bardziej podstawowym poziomie. czy wszystko działa poprawnie, ma sens i jest bezpieczne oraz zgodne z prawem.

Czym zajmuje się projektant UX?

Aby zrozumieć wrażenia klientów, projektanci UX mogą przeprowadzać lub brać udział w rozmowach z klientami i uzyskać lepszy obraz tego, co jest ważne dla klientów i jak wykonują krytyczne zadania (z produktem lub przy użyciu alternatywnych metod). Gdy produkt jest już gotowy, User Experience często przejmuje inicjatywę w testowaniu użyteczności, projektowaniu skryptów, analizie wyników, a nawet przeprowadzaniu samych testów.

Po dostarczeniu witryny projektanci UX wykorzystają analizy, aby głębiej poznać doświadczenie użytkownika i spróbować określić, które przepływy pracy są skuteczne.

Projektanci UX tworzą lub wybierają ikony oraz typografię, a także komunikują markę i dostarczają użytkownikom wizualnych wskazówek, z którymi będą się zapoznawać z czasem. Zapewniają również, że język używany na stronie będzie odpowiedni i zrozumiały dla odbiorców, a jednocześnie będzie spójny i znajomy przez całą podróż klienta.

Wysoki poziom User Experience

to minimalne oczekiwanie dla klientów

W dzisiejszych czasach interakcje online są niezbędne w prawie każdej nowoczesnej firmie, a Twoja witryna stanowi podstawę Twojej obecności w Internecie. Użytkownicy oczekują, że firmy każdej wielkości zapewnią dobre wrażenia z korzystania z witryny. Jeżeli Twoja witryna nie jest dobrze zaprojektowana, nie nadaje się do użytku na różnych urządzeniach, jest nieatrakcyjna i nieaktualna, klienci mogą mieć wątpliwości, czy współpracować z Tobą.

obsługuje zakupy i konwersje online

Najlepsze praktyki UX nie tylko zapewniają użytkownikom dobre wrażenia, ale także pomagają uprościć drogę do konwersji i sprawić, że dokonanie zakupu online będzie tak łatwe i intuicyjne, jak to tylko możliwe. Jest to dobre dla Twojego wyniku finansowego, jak również dla Twoich klientów.

zapewnia dobre wrażenia klientów

User Experience to modne określenie nie bez powodu wzmacnia Twój biznes na wiele sposobów, nie tylko poprzez budowanie lojalności i zachęcanie klientów do powtórnych zakupów. Dobry UX witryny jest kluczowym elementem zapewniania wysokiej jakości obsługi klienta.

dodaje wartość marki

Twoja witryna jest kluczowym atutem marki, a oferowanie profesjonalnie przygotowanego projektu UX to świetny sposób na jej zaprezentowanie. Gdy User Experience działa dobrze, odwiedzający stronę będą kojarzyć Twoją markę z zaawansowaniem technologicznym, łatwością użytkowania i satysfakcją klienta.

pomaga lepiej zrozumieć klientów

Aby dobrze wykonywać User Experience konieczne jest głębokie zrozumienie swoich klientów oraz ich celów, priorytetów i potrzeb. Jest to zgodne z innymi celami i zadaniami biznesowymi, które wymagają głębokiej wiedzy o użytkownikach.

Podsumowanie

Podsumowując, User Experience, czyli UX, a także doświadczenie użytkownika jest bardzo ważnym aspektem każdej witryny internetowej. UX na wysokim poziomie sprawia, że możliwe jest zwiększenie współczynnika konwersji, a także sprawia, że klienci chętniej wracają na witrynę. Na UX składają się elementy takie jak między innymi wydajność witryny, responsywność i dostosowanie do osób z pewnymi ograniczeniami fizycznymi. Oczywiście wymienione aspekty to absolutnie nie wszystko. Projektanci UX zarówno jeśli chodzi o strony internetowej, jak i jeśli chodzi o inne produkty, wykonują bardzo odpowiedzialną pracę. To od rezultatów ich działań uzależnione jest, jakie wyniki będzie osiągać dana firma w sprzedaży produktów lub usług. UX strony internetowej w połączeniu z SEO to tak zwane SXO.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top