skip to Main Content

Czym jest SXO?

Czym jest SXO?

Działalność sklepu internetowego w dużej mierze powiązana jest z marketingiem internetowym. Dlaczego ważnym elementem prowadzenia działalności tego typu jest wdrożenie systemu promocyjnego, jak również promującego markę. Równocześnie, warto analizować wszelkie dane, które dotyczą ruchu na stronie, jak też tego, ile przeciętna osoba spędziła czasu w witrynie. Tego rodzaju dane są elementami UX – czyli User Experience. Doświadczenia potencjalnego klienta, które dotyczą między innymi funkcjonowania strony, jej czytelności, przejrzystej szaty graficznej, jak również łatwej nawigacji, wpływają na to, na ile chętnie wróci pod konkretny adres.

Również w czerwcu Google wypuścił nowe narzędzie, które może okazać się bardzo pomocne w sektorze UX. Jest To Google Page Experience Update.

Czym jest SXO?

To nowoczesne podejście, które dotyczy zarówno SEO, jak również doświadczenia użytkowników związanego z konkretnym adresem. Przyjazna strona, która jest czytelna, posiada dobry interfejs, ułatwia poruszanie się po swojej strukturze, bardziej zachęca do odwiedzin. Również liczba wejść pod konkretny adres, jak również średni czas, spędzony przez użytkowników, wpływa na pozycję na liście wyników w Google Search.

Potencjał polskiego rynku e-commerce

Okazuje się, na podstawie przeprowadzonych badań, że 60% stron nie prowadzi aktywnych działań, które związane są z content marketingiem. Tylko 5% witryn publikuje wartościowych content, w postaci treści poradnikowych. A to właśnie one pozwalają na dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów. Z tej racji jest to obszar niezagospodarowany, który posiada spory potencjał sprzedażowy. Wykorzystanie content marketingu, jako narzędzia w budowaniu wizerunku firmy, ale również walki o klienta, może przynieść firmom wiele korzyści.

Szybki rozwój e-commerce

W związku z pandemią, która wpłynęła na sposób funkcjonowania wielu firm, a także często przeniesienia sprzedaży do internetu, miała realny wpływ na to, że sektor e-commerce rozwinął się w bardzo krótkim tempie. Ten progres można określić jako postęp o 5 lat.

Algorytm Google odpowiada za dostarczanie użytkownikom wyszukiwarki wyłącznie wartościowych treści. Każdego dnia algorytm zbiera informacje i dopasowuje swoje działanie do tego, by użytkownicy byli jak najbardziej zadowoleni z otrzymanych sugestii.

Jednocześnie e-commerce związane jest tak naprawdę z dotarciem do większej liczby klientów. Oznacza to jednocześnie mniejszą koncentrację na samym algorytmie, a skupienie się przede wszystkim na treści, która zostaje zoptymalizowana pod kątem konkretnej grupy odbiorców.

Organiczny ruch na stronie

Warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym jest organiczny ruch na stronie? To wszelkie wejścia na witrynę z poziomu wyszukiwarki. Jednocześnie odwiedziny pod konkretnym adresem nie zaliczają się do organicznego ruchu na stronie, jeśli dany link pojawia się w wyszukiwarce w formie reklamy. Oznacza to, że SEO jest potężnym motorem napędowym, jeśli chodzi o skuteczny marketing, ale również wzrost sprzedaży w konkretnym sklepie internetowym.

Istnieje także pojęcie takie, jak Customer Journey. W sposób złożony dotyczy doświadczeń użytkowników. Ale pozwala także na sprawdzenie, czy treści, które są dostępne na stronie, zostały dopasowane pod kątem konkretnego grona odbiorców. Chodzi o to, czy treści, na poszczególnych etapach sprzedaży, są dopasowane do klientów.

Jak zdobyć przewagę nad konkurencją? Content marketingi

Okazuje się, że tylko 38% sklepów w Polsce prowadzi działania z zakresu Content Marketingu. Jedocześnie najlepszą formą contentu są teksty poradnikowe. One właśnie cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony użytkowników.

Dlatego tworzenie wartościowego contentu i wdrożenie strategii content marketingu pozwala na dotarcie do szerszej liczby odbiorców. Na przeciętnej stronie sprzedażowej znaleźć można zaledwie od 10 do 100 artykułów merytorycznych.

Aktywy rozwój contentu, skupienie się na jego treści, w realny sposób może wpłynąć na wyniki sprzedażowe.

Content marketing – o czym warto pamiętać?

Istnieje kilka zasad, które dotyczą sektora content marketingu. Warto mieć je na uwadze:

  • najpopularniejsze i jednocześnie skuteczne teksty, to te krótsze, o długości 1000 do 4000 znaków

  • długość tekstów zależna jest od branży

  • wzrosło zapotrzebowanie na teksty powyżej 10 000 znaków

  • miejsce na liście wyników nie jest zależne od samej długości tekstu

  • meta title to około 60 znaków podczas czy optymalne metad escription powinno wynosić około 160 znaków

  • stosuj w meta title i meta description przyimki oraz przysłówki

Content marketing w dalszym ciągu się rozwija, udoskonala swoje narzędzia, jak też zmienia podejście na podstawie informacji, które otrzymuje z różnych źródeł. Pozwala to na tworzenie tekstów bardziej zoptymalizowanych nie tylko pod kątem samego algorytmu Google, ale również odbiorców, do których treść jest kierowana.

Jak ulepszyć UX?

Tak naprawdę dotarcie do potencjalnego klienta to dopiero początek drogi sprzedażowej. Na finalną decyzję zakupową wpływać będzie kilka czynników. Ciężko jednak oczekiwać, by klient, który po raz pierwszy spotyka się z jakimś produktem lub marką, był zainteresowany ofertą w momencie, gdy obsługa strony staje się uciążliwa. Trzeba również pamiętać, że zmieniają się trendy, jeśli chodzi o ogólną architekturę strony. Pojawiają się nowe trendy, które dotyczą szaty graficznej, układu zdjęć, czy nawigacji na stronie. W dużej mierze podyktowane są tym, by polepszyć UX, czyli doświadczenia klienta w trakcie użytkowania konkretnej strony.

Pozytywne doświadczenia klientów – klucz do sukcesu

UX w sieci można porównać do tego w punktach stacjonarnych. Jeśli klient wchodzi do jakiegoś sklepu, w którym panuje bałagan, czy półmrok, raczej nie będzie zainteresowany produktami. Natomiast, jeśli w sklepie jest czysto i schludnie, a wszystko elegancko poukładane, pierwsze wrażenie, jakie sklep wywoła, będzie raczej pozytywne. To samo dotyczy stron internetowych. Obecnie jest to jeden z rodzajów firmowej wizytówki. Jeśli ktoś prowadzi promocję w internecie, trzeba pamiętać, że klienci postrzegają konkretną firmę przez pryzmat właśnie strony internetowej.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top