skip to Main Content

Pozycjonowanie sklepu internetowego – jak osiągnąć najlepsze wyniki?

Pozycjonowanie sklepu internetowego – jak osiągnąć najlepsze wyniki?

Wyszukiwarka Google rządzi się swoimi prawami, w związku z czym duża część właścicieli stron czy sklepów internetowych nie od dziś stosuje strategię SEO. Każdy przecież chce znajdować się na jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Użytkownicy zazwyczaj w poszukiwaniach ograniczają się do pierwszej strony, co więcej, często interesują ich tylko najwyższe wyniki. Pozycjonowanie jest metodą, która może znacznie podbić naszą pozycję, a co za tym idzie – zwiększyć dochód z naszego biznesu.

Pierwsze kroki w sieci, czyli założenie platformy e-commerce

Każdy właściciel sklepu powinien rozważyć stosowanie strategii SEO. Proces ten warto zacząć od wybrania odpowiedniej platformy ułatwiającej pozycjonowanie. Niektóre witryny mogą się okazać cięższe do pozycjonowania, ze względu na ograniczenia nakładane przez oprogramowanie. Istnieją dwa rodzaje platform, z których może skorzystać sklep internetowy: darmowe, lecz cięższe w obsłudze open source oraz płatne i wygodniejsze w użytkowaniu SaaS. Założenie platformy open source zwykle wiąże się z koniecznością posiadania wiedzy technicznej. Jednak jeśli chodzi o SEO, to lepiej jest wybrać właśnie tę opcję. Konieczne jednak może się okazać zdobycie większej wiedzy na ten temat, jako że także i niektóre platformy SaaS dobrze się sprawdzą. Podjęcie odpowiedniej decyzji musi zostać poprzedzone odpowiednim researchem, który pomoże nam wybrać odpowiedni dla nas typ platformy.

 Jak rozpocząć pozycjonowanie sklepu internetowego?

Jeśli posiadamy już platformę internetową, to najwyższa pora, aby zająć się pozycjonowaniem sklepu. Pierwszym krokiem musi być wykonanie audytu SEO. Jest to raport, który zanalizuje całą naszą witrynę. Na czym dokładnie to polega? Raport składa się z wyszukanych błędów obecnych na naszej stronie – służącym do tego narzędziem jest np. Screaming Frog. Oczywiście powinniśmy takie nieścisłości jak najszybciej wyeliminować. Pomimo dostępnych narzędzi, to duża część kroków musi zostać wykonana manualnie, aby jak najlepiej zbadać czynniki związane z jak najlepszym pozycjonowaniem w Google. Przykładem jest np. szybkość ładowania się strony – im szybciej dana witryna się załadowuje, tym wyżej jest w wyszukiwarce. Dlatego powinniśmy zadbać, by nasza strona ładowała się szybko, usuwając zbędne elementy graficzne. Ważne jest również dokonanie analizy konkurencji. Odbywa się to poprzez sprawdzenie, jakie strategie SEO wykorzystywane są przez inne firmy z naszej branży oraz ocenienie, na ile są skuteczne. Jest to ważny krok, ponieważ pozwoli nam zdecydować, jaką strategię powinniśmy obrać, aby osiągnąć lepsze efekty niż rywale oraz polepszyć swoją widoczność w sieci.

Pozycjonowanie sklepu internetowego – czy da się to zrobić samemu?

Nie każda osoba dysponuje czasem oraz wiedzą potrzebnymi, by dobrze wprowadzić strategię SEO. Kluczowe aspekty to doświadczenie oraz stosowanie właściwych technik, dlatego często właściciele sklepów internetowych decydują się na wynajęcie kompetentnych specjalistów, którzy lepiej poradzą sobie z zadaniem. Doskonale wiedzą oni, jak poprawić sytuację naszej witryny. Oczywiście nie oznacza to, że sami nie możemy spróbować swoich sił, korzystając w poradników. Jest to jednak obciążone sporym ryzykiem, a także bardzo czasochłonne. Nieumiejętne pozycjonowanie może przynieść wiele szkód, które ciężko będzie odwrócić. Niektóre działania mogą nawet całkowicie pogrążyć naszą stronę internetową. Np. black hat SEO to techniki zabronione przez Google – jeśli z nich skorzystamy, nasza pozycja w wyszukiwarce drastycznie się obniży bądź też strona zostanie usunięta. Warto więc mieć na uwadze, by wybierać metody ostrożnie i korzystać tylko z tych dozwolonych: white hat SEO. Po audycie i analizie konkurencji, należy odpowiednio dobrać frazy kluczowe oraz przypisać je do podstron. To działanie jest niezwykle istotne, o czym często zapominamy. Wiele podstron z tymi samymi frazami nie jest dobrym pomysłem i może zaszkodzić pozycjonowaniu, pozbawiając nas możliwości wybicia się w sieci. Po prawidłowym wykonaniu tego zadania, należy stworzyć treści na podstrony, czyli opisy produktów a także kategorii. To poinformuje potencjalnych klientów o tym, co mamy do zaoferowania. Ważne, żeby treści nie tylko były przyjemne w odbiorze, lecz również zawierały słowa kluczowe. Następnie przychodzi czas na linkowanie zewnętrzne – czyli zatroszczenie się o linki na innych stronach, kierujące do naszego sklepu. Rekomendacje tego typu mogą bardzo poprawić naszą pozycję w wyszukiwarce.

Agencja SEO czy freelancer – komu lepiej powierzyć zadanie?

SEO wymaga ciągłej nauki, obycia w temacie, aktualizowania wiedzy oraz podążania za aktualnymi trendami. Osobie, która ma już na głowie prowadzenie sklepu, może być ciężko to wszystko pogodzić. Stare wiadomości są kompletnie bezwartościowe, ponieważ w ciągu paru lat wiele zdążyło się zmienić. Algorytm Google ciągle ewoluuje. Z tego powodu dużo firm woli powierzyć zadanie pozycjonowania sklepu internetowego profesjonalistom – agencjom SEO bądź freelancerowi. Na pytanie kogo lepiej wybrać – agencję SEO czy freelancera – nie ma jednej odpowiedzi. Zarówno działania freelancera, jak i agencji, mogą przynieść oczekiwane efekty. Małe firmy mogą skorzystać z usług freelancera, jako że zazwyczaj taki wybór jest mniej kosztowny. Jeśli jednak nasza strona jest bardzo rozbudowana, to pojedyncza osoba może nie poradzić sobie tak dobrze z zadaniem. Pozycjonowanie może być skomplikowane i czasochłonne, więc w wypadku dużej firmy lub strony, lepiej jest wybrać agencję SEO. Zatrudnia ona wielu wyspecjalizowanych pracowników, którzy zapewnią kompleksową obsługę klienta. W niektórych wypadkach zatroszczą się nie tylko o pozycjonowanie, lecz całą strategię marketingową, co może być wyjątkowo pomocne.

Podsumowanie

Pozycjonowanie sklepu jest niezwykle istotne dla firmy. Może przynieść znaczne zyski oraz zwiększyć naszą rozpoznawalność w sieci. Aby samodzielnie zająć się pozycjonowaniem, musimy wcześniej odpowiednio się przeszkolić, pamiętając o tym, by używane przez nas źródła były aktualne. Jeśli nie czujemy się na siłach bądź nie mamy odpowiednio dużo czasu, warto jest rozważyć skorzystanie z usług freelancera bądź agencji SEO – wykonają oni to zadanie za nas, a my będziemy mogli cieszyć się wysoką pozycją w wyszukiwarce oraz większym dochodem.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top