skip to Main Content

Czym jest i na czym polega cloaking SEO?

Czym jest i na czym polega cloaking SEO?

Cloaking w terminologii SEO jest używany do opisania sytuacji, w której serwer używa tego samego adresu URL, aby pokazać wyszukiwarce jedną konkretną wersję strony internetowej, podczas gdy w tym samym czasie wyświetla inną stronę internetową odwiedzającym ją ludziom. Ta taktyka black hat SEO jest stosowana jako celowy i zwodniczy zabieg, mający na celu zwiększenie pozycji strony w rankingu. Google i inni dostawcy wyszukiwarek uważają tę formę optymalizacji pod kątem wyszukiwarek za naruszenie przepisów. Jednak cloaking nie od samego początku był zabiegiem manipulacyjnym.

Początki metod cloakingu

Strony internetowe z treścią składającą się głównie z grafiki, filmów wideo lub animacji flash zazwyczaj słabo radzą sobie na stronach wyników wyszukiwania. Treści multimedialne, które często byłyby dobrze odbierane przez wielu użytkowników, mogą być odczytywane przez wyszukiwarki tekstowe tylko w bardzo podstawowym zakresie. Aby zrekompensować ten deficyt, operatorzy stron internetowych zaczęli stosować cloaking. Zamiast pokazywać wyszukiwarkom oryginalną stronę, wyświetlali opis zdjęć i materiałów wideo, tworząc w ten sposób stronę w formie czysto tekstowej. Wyszukiwarki bardzo łatwo radziły sobie z taką treścią, więc odpowiednio indeksowały stronę. Niestety, technika ta niesie ze sobą duży potencjał do nadużyć.

Cloaking jako taktyka oszustwa

Obecnie coraz więcej operatorów stron internetowych stosuje cloaking, aby zaprezentować wyszukiwarkom treści, które nie mają żadnego związku z treściami wyświetlanymi dla odwiedzających stronę. Aby zilustrować, w jaki sposób odbywa się ta próba manipulacji, pokażemy na przykładzie fikcyjnej strony internetowej kasyna.

W celu zwiększenia widoczności w sieci, dostawca kasyna online może zdecydować się na wyświetlanie wyszukiwarkom treści zawierających gry planszowe free-to-play, mimo że odwiedzający stronę mogą brać udział tylko w grach pay-to-play. W wyniku tej fałszywej informacji wyszukiwarka umieszcza kasyno online w indeksie gier planszowych free-to-play i poleca stronę kasyna jako wynik wyszukiwania dla słów kluczowych, które w rzeczywistości nie odpowiadają jego prawdziwej zawartości. To denerwuje nieświadomych użytkowników i zmniejsza przyjazność wyszukiwarki dla użytkownika.

Aby zapobiec takim sztuczkom, operatorzy wyszukiwarek ostro rozprawiają się z technikami maskującymi. Lider rynku, Google, ma swój własny wyspecjalizowany zespół do walki z tą taktyką black hat SEO. Każdy operator strony internetowej rozważający wdrożenie metod cloakingu musi być świadomy, że jego projekt(y) zostanie(ą) całkowicie usunięty(e) z indeksu wyszukiwania jako kara, gdy zostanie(ą) złapany(e).

Techniki maskowania

Operatorzy stron internetowych, którzy polegają na black hat SEO, zazwyczaj używają dwóch różnych metod w celu oszukania wyszukiwarek.

Dostarczanie nazwy agenta

Zazwyczaj dostęp do strony internetowej odbywa się za pośrednictwem agenta użytkownika. Przykładami agentów użytkownika są aplikacje klienckie, takie jak przeglądarki internetowe, lub zautomatyzowane programy, takie jak wyszukiwarki. Mogą one być identyfikowane za pomocą określonego identyfikatora, zwanego nazwą agenta. Optymalizując arkusze stylów dla każdego agenta użytkownika, serwery internetowe mogą dostosować zawartość do przeglądarki, a tym samym zwiększyć użyteczność strony internetowej. Dostarczanie nazw agentów stanowi podstawę wyświetlania zoptymalizowanego pod kątem doświadczeń użytkownika końcowego. Jednak ta czynność staje się maskująca, gdy operatorzy witryn integrują specjalne mechanizmy, które rozpoznają nazwy agentów wyszukiwarek, takich jak bot Google, i reagują, dostarczając oddzielne treści. Aby uniknąć tej taktyki dostarczania nazw agentów, dostawcy wyszukiwarek czasami przebierają swoje roboty indeksujące za zwykłe przeglądarki.

Dostarczanie IP

Oprócz nazwy agenta istnieje jeszcze jeden sposób kategoryzowania odwiedzających witrynę i dostarczania im wyspecjalizowanych treści: adresy IP. Metoda ta jest wykorzystywana w świecie geotargetowania do oferowania odwiedzającym stron internetowych różnych wersji językowych lub ofert regionalnych. W przypadku cloakingu, dostarczanie adresów IP polega na dostarczaniu przez operatora strony internetowej dostosowanych treści na standardowy adres IP wyszukiwarki. Jednak to black hat SEO jest skuteczne tylko wtedy, gdy odpowiedni bot wyszukiwarki zawsze używa tego samego adresu IP. Aby zapobiec takiej manipulacji, większość dostawców wyszukiwarek inwestuje obecnie w zmianę adresów IP.

Ani geotargetowanie oparte na adresach IP, ani używanie adresów IP do odczytywania i reagowania na mobilne agenty użytkownika nie jest uznawane za cloaking, ponieważ te środki są podejmowane w celu promowania przyjazności dla użytkownika. Google nie przejmuje się tym, że odwiedzający stronę z Francji otrzymuje nieco inne treści niż odwiedzający z USA, ponieważ strona jest zoptymalizowana pod kątem języka przypisanego do adresu IP. Google szuka stron, które traktują Googlebota inaczej niż innych odwiedzających.

Jakie są niektóre powszechne praktyki cloakingu?

Teraz, jesteś świadomy znaczenia cloakingu. Następną rzeczą jest to, jaki rodzaj treści webmasterzy mogą pokazać inaczej użytkownikom i robotom wyszukiwarek. Wiesz, że wyszukiwarki indeksują stronę internetową i umieszczają ją wyżej w SERPach na podstawie znaczników META, tytułów i innych technik SEO. Więc biorąc to pod uwagę, webmasterzy optymalizują te podstawowe rzeczy.

Niewidoczny lub ukryty tekst

Używając tego podejścia, webmasterzy dodają dodatkowe informacje, takie jak słowa kluczowe, nadpisując treść w sposób, który jest niewidoczny lub ukryty dla użytkowników. Aby to zrobić, webmaster dodaje te informacje w tym samym kolorze, co kolor tła, który nie jest widoczny dla ludzkich oczu.

Strony oparte na technologii Flash

Jak wiadomo, flash nie jest zalecany zgodnie z wytycznymi SEO. Ale istnieje wiele stron internetowych, które są wbudowane tylko flash lub które wymagają dużo błysków i nie można tego uniknąć. Więc zamiast przebudowy stron internetowych i przepisać wszystko w zwykłym HTML, tworzą bogate w treść strony internetowe i dostarczyć je do wyszukiwarek i stron flash do odwiedzających.

Cloaking w e-mailu

W dystrybucji e-maili, maskowanie jest aktem maskowania nazwy i adresu nadawcy tak, że odbiorca nie wie, kto wysłał e-mail.

Strony bogate w HTML

Dobry SEO zaleca posiadanie „stosunku TEKSTU do HTML” tak wysokiego, jak to tylko możliwe. Innymi słowy, Twoja strona powinna mieć więcej tekstu (treści) w porównaniu do znaczników HTML. Jeśli jednak ktoś pisze krótkie artykuły lub posty, stosunek tekstu do HTML będzie bardzo niski. Aby uniknąć przeprojektowywania strony, ludzie wybierają cloaking, aby spełnić wytyczne SEO.

Strony z galeriami obrazów

Strony z galeriami obrazów mają więcej obrazów niż rzeczywistej treści na swoich stronach. A obrazy nie są skanowane przez crawlery. Dlatego webmasterzy uważają, że cloaking może pomóc im w uzyskaniu najwyższej pozycji dla odpowiednich słów kluczowych.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top