skip to Main Content

Blog tematyczny a sprzedaż

Blog tematyczny a sprzedaż

Prowadzenie bloga dla celów biznesowych to wręcz obowiązkowa czynność każdej strony oraz sklepu internetowego. Publikacje około biznesowe udowadniają naszą wiedzę w dziedzinie, a także wytwarzają dodatkową więź z odbiorcami. Czy w związku z tym sprzedawanie usług albo towarów poprzez blog przynosi korzyści? Jak prowadzić bloga, aby zachęcić w nim użytkowników do zapoznawania się z ofertą i do składania zamówień?

Prowadzenie sprzedaży poprzez blog

Blog tematyczny w e-commerce jest nie tylko świetnym, ale i sensownym uzupełnienie dla działalności sklepu internetowego. Nawet niemający wiele wspólnego z pozycjonowaniem, a uczestniczący w działaniu w sieci wiedzą, że wartościowe, merytoryczne publikacje mają bardzo duży wpływ na SEO. Warto jednak przyjrzeć się temu zagadnieniu szerzej, nie tylko z pozycji pozycjonowania, gdyż całkiem spore grono przedsiębiorców prowadzi całkiem skuteczną sprzedaż poprzez blog. Jest to nie tylko możliwe, ale i może być bardzo skuteczne. Treści interesujące dla czytelnika mogą go wszak zachęcić do zakupu, ale jednocześnie trzeba wiedzieć, w jaki sposób przygotowywać owe treści, by były rzeczywiście atrakcyjne.

Na początku może nie być to łatwe, ponieważ nawet stali klienci mogą po prostu nie zdawać sobie sprawy z faktu, że ich ulubiony sklep prowadzi również tematyczny blog. Najlepszą wówczas metodą będzie zamieszczenie o tym informacji, np. na mediach społecznościowych i z biegiem czasu grono czytelników, a tym samym klientów może się zacząć powiększać. Jak sprzedawać poprzez blog? Trzeba zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że we wszystkim potrzebny jest umiar, a popadnięcie w przesadę może być dla biznesu szkodliwe. Warto pokazywać czytelnikom wartość produktów poprzez ukazywanie ich praktycznego zastosowania, a także podeprzeć to filmikami edukacyjnymi, czy ważnymi certyfikatami lub otrzymanymi nagrodami. Natomiast nie należy bezczelnie namawiać do dokonania zakupu danego produktu, ponieważ klient może to odebrać jako narzucanie mu czegoś, co w ogóle nie jest mu potrzebne. Agresywne zachowania promocyjne budzą w ludziach nieufność i zapalają tzw. czerwone lampki. Bloog tematyczny w e-commerce może zostać wysoko doceniony przez użytkowników, ale tylko w sytuacji, gdy treści do niczego nie będą tych użytkowników przymuszać.

W jaki sposób prowadzić blog tematyczny w e-commerce?

Sprzedawanie produktów za pomocą bloga wiąże się z odpowiednim podejściem do potencjalnego klienta. Już przed samym tworzeniem treści na bloga, trzeba się do ich tworzenia przygotować mentalnie. Brzmi to może dziwacznie, ale artykuły muszą wyczerpywać temat, a jednocześnie nie być suchymi nudnymi wpisami. Nie wolno myśleć o blogu jak o punkcie sprzedażowym, blog ma służyć informowaniu czytelników o zastosowaniach i użyteczności danych produktów. Pisanie treści w stylu: „zamów nasz produkt” może zostać odebrane jako nachalna reklama. Można wspomnieć o ofercie w formie przykładu danej usługi lub urządzenia, ale ewentualnie pod koniec artykułu, chociaż i to nie jest zalecane. Jeżeli treść będzie interesująca i wyjaśni zastosowanie sprzedawanych dóbr, użytkownik bez trudu znajdzie drogę do naszej stricte oferty handlowej.

Blogiem tematycznym w e-commerce można zbudować wiarygodność, ale właśnie poprzez regularne publikowanie interesujących artykułów. Nie muszą to być przy tym bardzo długie teksty, gdyż nacisk należy kłaść przede wszystkim na ich zawartość. Dodatkowo takie treści również warto zareklamować, np. poprzez subskrypcje na newsletterze albo na mediach społecznościowych. Sprzedawanie poprzez blog można również i wskazane jest tak robić, z działaniami SEO. Odpowiednie , a przy tym w umiarkowanej ilości frazy kluczowe w tekstach wspomogą pozycjonowanie docelowej strony internetowej. Poprzez blog użytkownicy trafią do punktu sprzedaży.

Jak tworzyć sprzedażowe treści na blog?

Jeżeli właściciel biznesu decyduje się na sprzedaż poprzez blog tematyczny, publikacje muszą nawiązywać do biznesowej oferty. Treści maja być atrakcyjne, zachęcać do czytania i nie nużyć, ale musi sie w nich również znaleźć dyskretne wzmiankowanie o ofercie. W jaki sposób przedstawić ofertę sprzedażową na blogu e-comerce? Warto zastosować się do poniższych zasad i odpowiadać na pytania::

  • dlaczego warto skorzystać z przedstawiane oferty i czy coś wartościowego ta oferta wniesie w życie klienta?
  • czy się oferta wyróżnia się na tle konkurencji i czy daje coś więcej?
  • jakie jest działanie produktu albo usługi i ile się czeka na efekty oraz czy będą satysfakcjonujące?
  • jakie wrażenia wynikają z korzystania z produktu bądź usługi, czy jest to przyjemne i łatwe?
  • czego potrzeba klientowi, aby opisywane działanie wystąpiło?
  • co dokładnie klient otrzyma po dokonaniu zakupu?

Powyższe punkty są jedynie wskazówkami, a nie wytycznymi. Można wykorzystywać jeden lub dwa, czy więcej w danym opisie usługi. Ważne jest to, by klient wiedział dokładnie, o czym traktuje dany wpis i co może dzięki zapoznaniu się z treściami zyskać. Takie wskazówki są ważne szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających prowadzenie bloga e-commerce, które mogą napotykać na problemy podczas tworzenia tekstów na blog. Bez odrobiny samozaparcia tworzyć się niestety nie da i nigdy nie można się zniechęcać. Jeżeli ktoś prowadzi jakiś biznes i pragnie sprzedawać jakieś produkty albo usługi, to raczej pewne doświadczenie w temacie ma. Wystarczy przelać to doświadczenie na papier, a wprawa w pisaniu inspirujących dla czytelników treści przyjdzie z czasem sama.

Jeżeli natomiast ktoś cierpi na zapaść twórczą, stracił wenę albo w ogóle nie lubi pisać, to wówczas może skorzystać z usług pojedynczego copywritera albo agencji od SEO marketingu. Tutaj jednak również trzeba się nieco wysilić, ponieważ zlecając do napisania artykuł warto dokładnie określić, czego po takim tekście oczekujemy. Jeżeli wytyczne będą mało precyzyjne, copywriter będzie musiał zgadywać, w jakim tonie, czy osobie ma zostać napisany artykuł i nie zawsze tekst będzie wyglądał tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Im precyzyjniejsze wytyczne, tym większa szansa na tekst zgodny z oczekiwaniami.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top