skip to Main Content

Czynniki rankingowe SEO w Google

Czynniki rankingowe SEO w Google

Google jako najpopularniejsza wyszukiwarka otrzymuje około 3,5 miliarda wyszukiwań dziennie. Dlatego tak istotne jest, aby Twoja strona zajmowała jak najwyższą pozycję w rankingu. Im wyżej pojawia się w wyszukiwarce, tym więcej wyświetleń, odwiedzin, ruchu na stronie, a także zakupów. Google ma swoje indywidualne czynniki rankingowe, które wskazują na którym miejscu pojawi się Twoja strona po wyszukaniu danej frazy. Jest ich bardzo wiele, ciągle ulegają one zmianom. Roboty Google automatycznie badają Twoje publikacje i całą zawartość Twojej strony. Zapoznaj się z tym tekstem, aby poznać najistotniejsze czynniki rankingowe SEO.

Czynniki rankingowe SEO w Google

Czynniki rankingowe obowiązujące od połowy 2021 roku to Core Web Vitals (CWV). Najważniejszym celem wprowadzenia CWV jest ułatwienie robotom Google jak najdokładniejszego oceniania wartości stron internetowych, jak i wrażeń z ich korzystania. Największe znaczenie ma to, jak stronę odbierze użytkownik, czy jest ona intuicyjna, sprawna i interesująca. Na co zwrócić uwagę na swojej stronie, aby zdobyć jak najwyższą pozycję w wyszukiwarce?

Wysoka jakość treści

Bardzo istotna jest treść, jaką publikujesz na stronie. Jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych. Treści muszą być obszerne oraz odpowiadać na zapytania wyszukujących. Publikowane opisy muszą być uzupełnione materiałami graficznymi oraz nie stanowić ściany tekstu. Warto podzielić treść na akapity, podkreślić najważniejsze informacje oraz dane. Wstawiane na stronę artykuły nie mogą mieć treści uznawanej za plagiat. Jeśli jest ona skopiowana, Twoja pozycja w rankingu dramatycznie spadnie.

Słowa kluczowe

Dla robotów Google istotne są także słowa kluczowe. Są to wyrazy lub frazy wpisywane przez użytkowników wyszukiwarek. Ważne jest, aby ich ilość była zbilansowana, ponieważ zbyt duża ilość słów kluczowych może obniżyć wartość tekstu. Najważniejsze zwroty wyszukiwane przez odbiorców powinny również znaleźć się w nagłówkach oraz tytułach. Pozwoli to robotom dokładnie odczytać tematykę artykułu oraz intencje osoby tworzącej treść.

Odpowiednie linkowanie

Kolejnym bardzo istotnym dla Google czynnikiem rankingowym jest linkowanie. Linki pozwalają botom indeksującym odnaleźć witrynę w sieci i powiązać ją z danym tematem lub frazą. Linkowanie musi znaleźć się na stronach dobrej jakości i o wysokim autorytecie. Roboty filtrują witryny z linkami zwrotnymi ze stron o niskiej jakości, dlatego musisz uważać na to, gdzie publikowane są Twoje linki. Ma to ogromny wpływ na zmianę pozycji strony w rankingu Google.

Zaufana witryna

Według Google oprócz linków, słów kluczowych i treści bardzo istotne jest bezpieczeństwo użytkowników. Witryny uznawane przez wyszukiwarkę za niebezpieczne lub szkodliwe, nie będą wyświetlać się wysoko w rankingu. Od samego utworzenia strony zadbaj o to, aby Google uważało ją za zaufaną. Jak to zrobić? Twój adres musi mieć certyfikat SSL, czyli zaczynać się od https://. Poza tym, narzędzie do tworzenia witryn w którym kodujesz stronę musi mieć wysoką jakość. Stwórz również mapy witryny, gdzie umieścisz wszystkie swoje strony internetowe. Kolejną kwestią jest nieumieszczanie na stronie linków uważanych przez wyszukiwarki za niebezpieczne, niezaufane.

Prędkość działania strony

Szybkość witryny jest kluczowa dla dobrej pozycji w Google. Wyszukiwarka sprawdza jak płynnie działa strona, a każda sekunda ma dla niej znaczenie. Jeśli Twoja witryna będzie lepiej zoptymalizowana pod względem prędkości od konkurencji, będzie uznawana za więcej wartą. Istnieją narzędzia sprawdzające szybkość witryny np. w przypadku dużego ruchu. Dają one również możliwości i propozycje dla lepszego zoptymalizowania strony. Najbardziej płynne witryny to takie, które mają skompresowane zdjęcia, a ich podstrony otwierają się w maksymalnie dwie sekundy.

Linkowanie wewnętrzne

Dla Google są istotne nie tylko linki z witryn zewnętrznych, ale również prowadzące z jednej podstrony do innej w ramach tej samej domeny. Nazywa się to linkowaniem wewnętrznym. Roboty indeksujące są wtedy w stanie lepiej zrozumieć znaczenie stron i podstron, a także połączyć je ze sobą. Ułatwi to również użytkownikom poruszanie się po domenie, doda jej głębi i sprawi, że będzie ona bardziej wartościowa.

Odpowiednie nagłówki i formatowanie

Nagłówki w treściach pozwalają Google zrozumieć hierarchię treści. W każdym artykule powinny pojawić się nagłówki ułożone w odpowiedni sposób. H1 jako tytuł, dzięki któremu zarówno wyszukiwarka, jak i użytkownicy poznają ogólny temat tekstu. Następnie kilka nagłówków H2, które pozwalają podzielić treść na części traktujące o osobnych kwestiach w ramach tematu. H3 powinny pojawiać się wyłącznie w ramach treści pod nagłówkiem H2. Odpowiednie podzielenie treści nie tylko podwyższy pozycję w Google, ale także pozwoli czytelnikom lepiej zrozumieć zawartą na stronie treść. Powinny się znaleźć tam także pogrubienia, punktowane listy, grafiki i inne uatrakcyjnienia tekstu.

Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Jeśli treść na stronie jest funkcjonalna wyłącznie z komputera lub laptopa, Google uzna ją za mniej istotną. Jest tak dlatego, że ogromna ilość wyszukiwań pochodzi właśnie ze smartfonów oraz tabletów. Zoptymalizuj swoją witrynę tak, aby wyglądała dobrze i działała odpowiednio zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Roboty Google będą odczytywać ją lepiej i uznawać za bardziej profesjonalną. Umocni to wysoką pozycję strony w rankingu.

Publikowanie materiałów wideo

Użytkownicy Internetu coraz rzadziej decydują się na czytanie tekstów. Millenialsi oraz Pokolenie Z to wzrokowcy, którzy uwielbiają krótkie materiały multimedialne, filmy, obrazki i infografiki. Według badań większość ruchu w Internecie aktualnie to właśnie wideo. Stwórz własne materiały lub zobrazuj opisany przez siebie temat czyimś materiałem, kredytując twórcę.

Pozycja w rankingu Google jest kluczowa dla stron, ponieważ to właśnie stamtąd pochodzi większość ruchu na stronie. Wpływa to na polepszenie statystyk, aktywność, a także sprzedaż. Doskonale zoptymalizowana strona osiągnie wysoki wynik w wyszukiwarkach, a co za tym idzie ogromny sukces. Weź pod uwagę wymienione wyżej czynniki, a Twoja witryna wiele zyska. Powodzenia

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top