skip to Main Content

Co trzeba wiedzieć o frazach z potencjałem?

Co trzeba wiedzieć o frazach z potencjałem?

Zwiększanie widoczności fraz to jeden z etapów skutecznego pozycjonowania. Uzyskanie lepszej pozycji słów kluczowych można uzyskać poprzez proste działania optymalizacyjne. W jaki sposób możesz sprawdzić, jakie frazy Twojej witryny znajdują się na pozycjach 11-20 – czyli na drugiej stronie wyszukiwania Google, i jakie działania należy podjąć, aby wpłynąć na poprawę ich widoczności?

Jak rozpocząć poszukiwanie fraz z potencjałem?

W pierwszej kolejności należy przefiltrować wszystkie frazy, pod którymi witryna jest widoczna w Google. Następnie należy wdrożyć działania optymalizacyjne – wybierając najlepsze frazy. Obecnie dostępnych jest wiele metod, które pozwalają na znalezienie fraz dla danej strony internetowej. Oto niektóre narzędzia, które mogą w tym pomóc:

  • Google Search Console (GSC) – podstawowy i darmowy system służący do weryfikacji działań w witrynie. Pozwala nie tylko na bezpłatne monitorowanie pozycji strony, ale także na weryfikowanie takich kwestii jak liczba odwiedzin czy wyszukiwań. Jeśli Twoim celem jest intensywne pozycjonowanie domeny, to powinieneś jednak skorzystać z innych narzędzi, które umożliwią Ci także analizę konkurencji oraz badanie innych, istotnych wskaźników.
  • SEOPilot – umożliwia wyselekcjonowanie wszystkich fraz, które warto optymalizować. Kiedy utworzysz już projekt z własną witryną internetową, to wystarczy, że wybierzesz opcję nazwaną  „frazy kluczowe bliskie TOP10”. Na ekranie pojawią się słowa kluczowe, które zajmują pozycje od 11 do 20 oraz ich konkurencyjność.
  • Senuto – system, który umożliwia weryfikację wielu danych, przydatnych w czasie wykonywania prac pozycjonerskich. Jest to narzędzie płatne, ale gwarantuje mnóstwo możliwości. Możesz np. przeprowadzić weryfikację miejsca wyświetlania się witryny pod konkretną frazą. Używając można dowolnie manipulować zakresem i wziąć pod uwagę więcej fraz niż tylko te, które znajdują się na pozycjach 11-20, na przykład do miejsca 30.
  • Semstorm – narzędzie analityczne, które na co dzień wykorzystywane jest przez osoby profesjonalnie zajmujące się pozycjonowaniem. Dzięki jego zastosowaniu możesz wykonywać dokładną analizę pozycjonowania, ale też dobrać odpowiednie słowa kluczowe. Ponadto, raport na temat fraz umożliwi Ci filtrowanie ich według pozycji.

Jakie frazy warto optymalizować?

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że nie wszystkie frazy z potencjałem są warte optymalizacji. To, że jakieś hasła znajdują się na drugiej stronie wyszukiwań Google jeszcze nie oznacza, że warto jest w nie inwestować. Zwróć uwagę na liczbę wyszukiwań- im większa liczba wyszukiwań, tym większe zainteresowanie internautów daną frazą. W pierwszej kolejności wyselekcjonuj podstrony, na których znajdują się frazy z dużym potencjałem, ale jednocześnie wybijają się one na tle pozostałych ze względu na największą liczbę wyszukiwań. Poprawa ich widoczności sprawi, że ruch na podstronie wzrośnie, a to przełoży się na częstotliwość odwiedzania witryny. Google zauważy, że podstrony są odwiedzane przez wielu internautów, którzy spędzają na nich czas i uzna, że warto wyróżnić w wynikach wyszukiwania całą Twoją witrynę. Dopiero w następnej kolejności powinieneś zajmować się frazami z mniejszą liczbą wyszukiwań, albo skupić się na innych frazach, które posiadają duży potencjał. Bardzo istotne jest to, aby wybierać wyłącznie te frazy, które są powiązane z tematyką Twojej strony. Z całą pewnością nieopłacalne każe się optymalizowanie podstron pod frazy, które nie łączą się w żaden sposób z prezentowanym przez Ciebie contentem. Użytkownicy, którzy szukają konkretnych informacji, trafią na Twoją stronę, na której nie znajdą odpowiedzi na swoje pytania, szybko z niej wyjdą – a to zwiększy współczynnik odrzuceń.

Pozycja fraz z potencjałem – istota i sposoby jej poprawiania

Według wielu badań odbiorcy treści nie zaglądają na drugą stronę wyszukiwań Google. Frazy, które się tam znalazły są zatem bardzo wysoko, jednak nie na tyle, by zainteresować internautów. Z tego względu warto zadbać o to, aby znalazły się one na pierwszej stronie wyników wyszukiwania – w tym celu wystarczy wykonać analizę i sprawdzić jakich elementów brakuje na konkretnej podstronie. Według statystyk tylko 9% odbiorców sprawdza dół pierwszej strony, dlatego po dokonaniu pierwszej optymalizacji frazy z dużym potencjałem i poprawieniu jej pozycji, warto zweryfikować ją ponownie i poprawić pod kątem SEO. Takie działania sprawią, że fraza będzie znajdowała się w grupie fraz z większą widoczność dla użytkowników. Inwestowanie w samo Google Ads nie jest efektywnym działaniem, ponieważ jedynie 19% osób wchodzi w reklamy Google, które pokazują się w wynikach wyszukiwania. Wielu internautów darzy mniejszym zaufaniem wyniki, które zostały oznaczone jako reklama. Poprawianie pozycji podstron umożliwia natomiast łatwe zwiększenie widoczności, dzięki czemu strony będą generować coraz większy ruch, a z czasem staną się najbardziej popularnymi w danej kategorii.

Jeśli chcesz, aby frazy z potencjałem uzyskały lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, to zadbaj między innymi o szybkość podstrony. Aby to zrobić najczęściej wystarczy jedynie zmniejszyć rozmiar zamieszczonych w witrynie grafik i obrazów. Ponadto, dodaj od razu opisy alternatywne, które będą wiązały się z frazami mającymi duży potencjał. W następnej kolejności zwróć uwagę na meta opisy i uzupełnij je o słowo kluczowe. Kolejnym etapem jest poprawienie treści. Dopasuj nagłówki – H1 i H2 powinny mieć frazę kluczową, wydłuż tekst – dodając treść, jaka może zainteresować użytkowników oraz podziel całą treść – dzięki temu całość będzie łatwiejsza w czytaniu. Następnie warto sprawdzić czy we wszystkich akapitach występuje dana fraza kluczowa – zadbaj by pojawiała się około raz na 500-800 znaków ze spacjami. Kiedy zaktualizujesz podstronę, to nie sprawdzaj jej pozycji co kilka dni – daj czas algorytmom Google na wdrożenie działań. Jeśli pozycja podskoczyła, ale nie jest to dla Ciebie satysfakcjonujący wynik, to powinieneś zadbać o kolejne elementy strony.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top