skip to Main Content

Audyt SEO- czym jest i dlaczego warto go zrobić?

Audyt Seo

Audyt SEO jest jednym z najpopularniejszych usług w działaniach SEO. Co ważne, audyt strony internetowej jest niezwykle ważnym zabiegiem. Na czym on w ogóle polega i jakie korzyści ze sobą niesie?

Co to jest audyt SEO?

Audyt SEO są to działania przeprowadzane przez freelancerów, jak i agencje SEO. Możliwe jest także samodzielne przeprowadzenie darmowego audytu SEO. Służy on przede wszystkim do analizy treści na stronie, sprawdzenie widoczności strony czy określenie tego, jaka jest jej szybkość ładowania. Sprawdza on więc wszelkie elementy oddziałujące na jej widoczność oraz użyteczność.

Audyt pod kątem SEO jest niezwykle ważny, a po jego wykonaniu otrzymujemy dokument zawierający wszelkie wykryte błędy, a także rekomendacje i wskazówki. Dzięki nim można wdrożyć zmiany, które poprawią widoczność oraz pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Jest to niezwykle istotny etap, o którym należy pamiętać.

To właśnie od niego zależy to, czy witryna odniesie sukces w wynikach wyszukiwania google, w działaniach seo, także tych marketingowych.

Audyt Seo- jakie są jego rodzaje?

Chcąc wykonać audyt seo, należy wybrać jego rodzaj. Do wyboru mamy audyt on-site oraz audyt off-site. Jaka jest pomiędzy audytami seo różnica? Otóż wykonując audyt on-site, brane są pod uwagę czynniki znajdujące się na stronie www, a więc: treści na stronie www, meta descripion, tytuły, stopień indeksacji, strukturę adresów URL.

Jeśli chodzi o audyt seo off-site, brane są pod uwagę czynniki zewnętrzne, czyli te obecne poza witryną, które także oddziałują na widoczność strony www, a więc: analiza konkurencji, linki przychodzące.

Audyt seo witryny- kiedy warto go przeprowadzić?

Kiedy potrzebne okazuje się wykonanie audyty SEO? Agencje SEO przeprowadzają audyt na początku współpracy z nowym klientem. Ponadto, wykonanie audyty polecane jest w przypadku: gruntownego redesignu witryny, nowej kampanii marketingowej, nałożenia kary od Google, migracji witryny na nową domenę czy migracji witryny na nowy CMS.

Wykonania audytu powinni się podjąć również właściciele witryn mających kłopoty z funkcjonowaniem. W sytuacji, kiedy spadł znacznie ruch organiczny czy też strona zaczęła zbyt wolno działać, wówczas może być to oznaką skomplikowanych problemów technicznych. Dokładne wykonanie audytu witryny jest najlepszym rozwiązaniem, aby móc pozbyć się kłopotów.

Co zawiera audyt seo witryny?

Audyt stron internetowych nie ogranicza się jedynie do wąskiej specjalizacji, gdyż potrafi ocenić strony w google w sposób kompleksowy. Wynik audytu seo jest zatem połączeniem szerokiej wiedzy doświadczenia i umiejętności analizowania wielu informacji treści na stronie.

To, co znajdzie się w raporcie, zależy w dużej mierze od oferowanego przez agencję SEO pakietu czy też oferty freelancera. Zazwyczaj jednak oferowana jest pełna obsługa, dzięki czemu uzyskamy dokładną analizę techniczną strony razem z analizą treści na stronie czy słów kluczowych.

W dokumencie uwzględniony zostanie cały wykaz elementów witryny, które muszą zostać poprawione. Są to wszystkie błędy w stronie internetowej, które wpływają źle na widoczność witryny.

Otrzymamy także gotowe sposoby na to, jak usunąć błędy i jakie rozwiązania wdrożyć na stronę internetową. Elementy, jakie są badane podczas audytu stron internetowych to między innymi:

Ocena treści zawartych na stronie

Jest to analiza jakościowa oraz ilościowa seo strony. Chcąc, żeby strona internetowa dobrze się pozycjonowała, musi zawierać dużą ilość treści. Według specjalistów, na stronie głównej powinno znajdować się minimum 3000 znaków.

Oczywiście, należy pamiętać, że ta ilość treści na stronę internetową jest względna i zależy w dużej mierze od branży oraz stopnia nasycenia konkurencją. Z tego względu podczas audytu seo trzeba również porównać parę parametrów treści strony w google.

Wyniki zestawione są ze stronami www zajmującymi najwyższe miejsca w wynikach wyszukiwania google. W ten sposób można bez problemu określić, jaka ilość i jaki charakter treści powinien znajdować się na stronie www.

Ważna jest nie tylko ilość tekstu strony internetowej, ale także sama jakość treści, jaką posiada strona internetowa. Wszelkie treści strony internetowej muszą być co ważne oryginalne i nie mogą się powtarzać z treścią innych witryn. Istotne jest także odpowiednie nasycenie słów kluczowych strony internetowej.

Tytuły i meta tagi

Są właściwie najważniejsze dla widoczności strony internetowej. Strona internetowa musi posiadać odpowiednią konfigurację tych elementów na podstawie analizy słów kluczowych, przez co strona internetowa będzie pozycjonowana na najważniejsze słowa kluczowe.

Audyt strony skupia się zwłaszcza na znacznikach,

 oraz meta description. Co ważne, meta description ma znaczenie z punktu widzenia użyteczności i musi zawierać atrakcyjne CTA.

Tytuły są natomiast ważne z punktu widzenia SEO. W opisie trzeba koniecznie uwzględnić wezwania do działania, audyt strony sprawdza dokładnie te elementy.

Indeksowanie i dostępność dla wyszukiwarek

Audyt strony przygląda się również indeksowaniu oraz dostępności dla wyszukiwarek. Niekiedy dzieje się tak, iż webmasterzy, projektując czy zmieniając stronę www, blokują je przed indeksacją na czas prowadzonych działań.

Po ich zakończeniu zapominają jednak o ich ponownym udostępnieniu robotom Google. Audyt strony służy do wykrycia tychże sytuacji oraz pozostałych błędów indeksacji, także stron internetowych, które nie mają żadnej wartości dla użytkownika czy robotów Google.

Co ważne, pewne systemy CMS generują podstrony, o których przeciętny użytkownik nie wie, ale źle wpływają na seo.

Kanoniczność strony

Kolejnym elementem audytu strony internetowej jest sprawdzenie jej kanoniczności. Każda witryna powinna funkcjonować jedynie pod jednym adresem URL.

Audyt strony internetowej ocenia kanoniczność strony. Jeśli audyt seo wykryje powielony adres, wówczas trzeba stworzyć na przykład przekierowanie 301.

Budowa adresów URL

Strona internetowa musi składać się z przyjaznych adresów URL. Są to takie adresy, które zawierają niepotrzebne liczby parametry, znaki, które wchodzą w konflikt z prawidłowym przekazem, który wskazuje w adresie, co na danej podstronie witryny się znajduje.

Szybkość ładowania strony

Audyt strony sprawdza również jej szybkość ładowania. Jest ona niezwykle ważna dla uzyskania widoczności w wynikach wyszukiwania. Dobrze, jeśli strona ładuje się w ciągu 3 sekund.

Niestety w przypadku rozbudowanych stron internetowych jest to dosyć trudne do osiągnięcia. Istotne jest jednak, aby nie przekroczyć czasu ładowania wynoszącego 8-10 sekund.

W takim wypadku strona internetowa mogłaby się narazić na utratę użytkowników. Podczas audytu seo wykorzystywane są różne narzędzia, których celem jest określenie czasu ładowania witryny oraz wskazania jej elementów wymagających poprawy.

Strona błędu 404

Jest to dosyć często ukazujący się komunikat, kiedy próbujemy wejść na nieistniejącą stronę www. Dla pozycjonowania ważne jest to, żeby witryna działała w sposób prawidłowy.

Optymalizacja grafik oraz zdjęć na stronie

Grafiki i zdjęcia strony internetowej powinny wyglądać estetycznie, aczkolwiek audyt seo ocenia ich kąt techniczny. Istotny jest ich rozdzielczość, nazwa, rozmiar, zastosowanie znaczników ALT i rozszerzenie. Niewykorzystanie tychże parametrów doprowadza do obniżenia szybkości ładowania strony internetowej.

Responsywność oraz mobile

Użytkownik strony internetowej często przegląda ją przy użyciu urządzenia mobilnego, a więc tabletu czy telefonu. Staje się to całkowicie normalnym zjawiskiem.

Z tego względu Google wprowadził Mobile First Index, który faworyzuje w wynikach wyszukiwania strony responsywne, a więc dopasowane do mobile. Nie ważne jest to, czy szukana fraza została wpisana na tablecie, czy desktopie.

Audyt seo odpowie na pytanie, czy dana strona jest dopasowana do urządzeń mobilnych. Jeśli audyt seo wykaże, że tak nie jest, wówczas podpowie jakie kroki trzeba podjąć.

Profil linków prowadzących do witryny

Audyt seo bada także jakość linków, dzięki czemu ocenia ich moc oraz wpływ na pozycję w Google. Linki mogą mieć różny charakter.

Niektóre linki są bardzo wartościowe, czasem są wygasłe, a niektóre określane jako szkodliwe. Audyt seo systematyzuje i wskazuje poprawki. A więc zadań audytu seo jest wiele i okazuje się on niezwykle przydatny.

Audyt seo- co jest potrzebne do jego wykonania?

Aby przeprowadzić audyt seo strony internetowej, niezbędne okazują się przede wszystkim narzędzia Google Search Console. Co ważne, Google Search Console stanowią najważniejsze źródło danych obejmujących to, w jaki sposób Google widzi naszą witrynę.

Niezbędny jest nie tylko dostęp do Google Search Console, ale także do systemu Google Analytics. Chcąc zweryfikować ewentualne problemy z błędnymi przekierowaniami oraz blokowaniem ruchu botów potrzebny będzie także dostęp FTP do witryny albo do panelu zarządzania strony internetowej. Zazwyczaj audyt seo przeprowadzany jest przy poocy płatnych narzędzi zewnętrznych (Semstorm, Majestic Seo).

Ile trwa przeprowadzenie audytu strony internetowej?

Czas potrzebny do wykonania audytu seo zależny jest od wielkości strony internetowej. Jeśli strona jest prosta i ma tylko kilka czy kilkanaście podstron wówczas wystarczają do tego 2-3 dni.

W przypadku kiedy audyt seo ma objąć duży sklep internetowy, wówczas audyt seo może potrwać nawet dwa tygodnie.

Czy audyt SEO to jest niezbędny?

Audyt seo jest często polecaną usługą. Za pomocą audytu seo dowiemy się wielu cennych informacji na temat aktualnego stanu naszej strony internetowej, ale także będziemy wiedzieć, jakie działania musi podjąć firma pozycjonująca.

Taki dokument pomoże nam również wywiązać się danej firmie z jej zobowiązań, sprawdzając to czy dane kroki przedstawione w audycie są podejmowane.

Audyt SEO – samodzielnie czy przy pomocy specjalisty?

Audyt seo jest bardzo złożonym procesem, który nawet specjalistom może zająć długi czas. Bez pewnych płatnych narzędzi nie można określić, czy strona internetowa wymaga większych poprawek. Oczywiście można wykonać darmowy audyt strony internetowej samodzielnie, aczkolwiek nie da to zadowalających efektów.

Oczywiście, jeśli nie możemy pozwolić sobie na profesjonalny audyt SEO, możemy, chociaż sprawdzić w ramach audytu seo powyższe punkty strony internetowej i wprowadzić korzystne zmiany. Jeśli jednak chcemy przeprowadzić profesjonalny audyt strony internetowej i zależy nam na dokładnie przeprowadzonym zabiegu, powinniśmy skorzystać z usługi agencji czy też pozycjonera pracującego jako freelancer.

Dokładna analiza przeprowadzona przez specjalistę pozwoli nam na uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Można samodzielnie wykonać audyt seo przy użyciu darmowych i automatycznych audytach seo.

Nie jest to jednak polecane rozwiązanie, gdyż nie ukazują one wszystkich błędów i są nieprecyzyjne. Automatyczny audyt seo może stanowić jedynie jedną ze wskazówek, które jednak nie zawsze okazują się przydatne.

Ile kosztuje audyt SEO?

Wiele zależy przede wszystkim od rozbudowania strony internetowej. Najtańsze oferty można spotkać już między 200-500 zł. Nie można jednak zbyt wiele oczekiwać od tak taniego audytu strony internetowej.

Dokładny i rzetelny audyt zajmuje wiele czasu, gdyż jest on liczony w dniach. Dokument, który faktycznie wpłynie na pozycjonowanie i twoją stronę, musi więc odpowiednio kosztować.

Profesjonalny audyt seo kosztuje ok. 1000-2000 złotych, jeśli strona jest mała, zawiera mało podstron, w tej sytuacji jej analiza nie zajmie dużo pracy.

W przypadku większych witryn mających wiele podstron audyt seo zajmie o wiele więcej czasu, a więc koszt usługi będzie oczywiście wyższy.

Audyt seo- zalety

Pozbycie się problemów technicznych

Audyt sem służy do odnalezienia słabych punktów strony internetowej, a także określenie skutecznych sposobów naprawczych.

Polepszenie wygody użytkowników strony internetowej

Wdrożenia wskazanych rozwiązań sprawi, iż strona internetowa stanie się przyjazna dla przyszłych użytkowników.

Dotarcie do większej liczby klientów

Strona będzie mogła znaleźć się wysoko w rankingach wyszukiwania Google. Marka stanie się bardziej rozpoznawalna i wzrośnie liczba wejść na witrynę.

Większe zyski ze sprzedaży produktów

Wzrost popularności i odwiedzin strony przełoży się na ilość zamówień produktów.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top