skip to Main Content

Tworzenie zespołu SXO

Tworzenie zespołu SXO

Założenie strony internetowej jest proste, ale uczynienie jej widoczną w internecie i pomocną w rozwijaniu biznesu już proste nie jest. Trzeba zadbać, by byłą zgodna z wytycznymi Google, odpowiadała oczekiwaniom użytkowników, a także zachęcała internautów do zapoznawania się z ofertą firmy. Do osiągnięcia takich celów potrzeba profesjonalnego zespółu SXO., gdyż kluczem do skutecznych działań w tym zakresie są właśnie UX designerzy oraz pracownicy SEO. Z kogo i jak zbudować skuteczny zespół SXO?

Zespół SXO – kto powinien wchodzić w jego skład?

SXO, z angielskiego Search Experience Optimization nie jest pojęciem nowym, chociaż dopiero od kilku lat zaczęto działania z tego zakresu traktować poważniej. Pierwsze początki były połączeniem Search Engine Optimization z User Experience, traktowano jak ciekawostkę, obecnie ulega to zmianie na naszych oczach i coraz więcej agencji SEO oferuje kompleksowe usługi SXO. Takie agencje mają jednak znacznie powiększony skład współpracowników.

Specjaliści SEO oraz copywriterzy

Każdy zespół SXO musi mieć podstawowych pracowników SEO i będą to specjaliści SEO oraz copywriterzy. Specjaliści SEO, określani popularnie jako pozycjonerzy, zajmują się jednak oprócz optymalizowania także działaniami off-sitowymi, a więc pozyskiwaniem linków zewnętrznych, czy keyword research, dochodzi więc tutaj do pewnego zróżnicowania.

Z kolei ze specjalistami SEO oraz de facto również z pozycjonerami współpracują copywriterzy. Tutaj zadaniem jest pisanie różnorakich tekstów, czyli opisów produktów, artykułów sponsorowanych i blogowych, prezentacji firm, meta danych etc. Teksty zadawane copywriterom powinny być pisane pod wytyczne i spełniać wymagania algorytmów Google, a także wychodzić na przeciw oczekiwaniom oraz potrzebom użytkowników sieci.

UX designerzy

Kolejnym personelem zespołu SXO są UX designerzy. Ich praca polega na dostosowywaniu stron internetowych do potrzeb, a więc łatwwej obsługi i czytelności. Dobrze zrealizowany pod kątem UX projekt strony internetowej spełnia potrzeby użytkowników, a przy tym znacznie zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia przez nich działań oczekiwanych przez właściciela strony. Chodzi oczywiście o skorzystanie z oferty biznesowej, czy dołączenie do grona stałych bywalców poprzez zapisanie się do newslettera.

Ponadto zespół SXO powinien zatrudniać grafików oraz designerów UI. Pierwsi będą tworzyć logotypy firm, czy projektować identyfikację wizualną, a drudzy zajmą się tworzeniem projektów interfesjów, aby strona przyciągała już nie tylko treściami, ale również była atrakcyjna pod względem estetycznym. Zespoły angażujące mniej pracowników takie prace zlecają jednak najczęściej UX designerom.

Specjaliści ds. content marketingu

Oprócz wymienionych, do zespołu warto zaangażować również specjalistów ds. content marketingu. Znawcy dziedziny znacznie precyzyjniej potrafią określić zadania zlecane copywriterom. Content marketingowcy świetnie się również sprawdzają, przy zarządzaniu social mediami, przy planowaniu i realizowaniu kampanii reklamowych, a także wspomagają budowę społeczności wokół przedsiębiorstwa.

Współpraca działów zespołu SXO

Na zespół SXO składa się kilka działów. Są to zazwyczaj dział SEO, content marketing, oraz dział UI/UX. Oczywiście cel wszystkich tych działów zmierza ku sprawieniu:

  • aby strona była wysoko pozycjonowana w wyszukiwarce Google przez roboty;
  • by strona była atrakcyjna, czytelna i intuicyjna oraz wartościowa dla użytkownika;
  • by strona była pomocna w rozwoju biznesu, pozyskiwała klientów oraz umożliwiała efektywną sprzedaż towarów lub usług.

Praca zespołu SXO zawiera w sobie takie elementy, jak analiza przez specjalistów SEO ruchu na optymalizowanej stronie, jej budowy i postrzegania przez roboty Google. Do tego celu są wykorzystywane takie narzędzia, jak darmowy Google Analytics, gdzie istnieją sekcje – Pozyskiwanie, Zachowanie i Konwersja. Specjaliści SEO i pozycjonerzy muszą również przeanalizować frazy kluczowe, które sprawdzą się w pozycjonowaniu witryn w obrębie domeny i pełną analizę przekazują do działu content marketingu. Tutaj podjęta zostaje współpraca z copywriterami w celu stworzenia optymalnych treści, a te na powrót trafiają do specjalistów SEO, którzy treści zamieszczają na stronie. Jednocześnie trwa praca w dziale UI/UX, gdzie designerzy opracowują przejrzystość i atrakcyjność wizualną strony.

Warto tu zauważyć, że content dla strony nie składa się wyłącznie z treści, ale również z grafik, fotografii, a często także filmów. Wszystko to razem znacznie podnosi atrakcyjność witryny w odbiorze. Dlatego warto, aby specjaliści ds. content marketingu wraz z UX designerami zaangażowali do współpracy także grafików.

Waga audytów?

Osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google są powodem do zadowolenia, ale nie całością sukcesu, gdyż chodzi również o zwiększenie konwersji. Strona może być widoczna w wyszukiwarce internetowej, ale jeżeli nie generuje to wzrostu sprzedaży albo zwiększania się ilości klientów, trzeba zdecydować się na przeprowadzenie audytu SXO.

Audyt SXO pomaga przeanalizować witrynę i uzyskać odpowiedzi odnośnie do elementów, które trzeba  na stronie internetowej poprawić tak, aby użytkownicy sieci szybko otwierali stronę oraz znajdowali na niej bez problemu to, czego właśnie szuka. Audyt SXO umożliwia również zdobycie wiedzy co do koniecznych zmian pod kątem wyglądu, zawartości albo budowy strony. Wszystko po to, aby internauta mógł podążyć ścieżką wytyczoną przez zarządzających stroną i podjął oczekiwane działanie. Skracając, audyty SXO umożliwiają opracowywanie właściwej strategii optymalizacyjnych i celów biznesowych.

Zarządzanie zespołem SXO?

Zarządzanie zespołem SXO nie musi być trudne, ale konieczne jest zatrudnianie w działach zaufanych ludzi. Pomimo różnych działań podejmowanych przez rożne działy muszą ze sobą współpracować dla osiągnięcia jednego celu. Bez specjalistycznej wiedzy i zaangażowania w dziedzinach nadrzędnych oraz bez podstawowej w podrzędnych pracownicy nie będą w pełni użyteczni. Dobór właściwego personelu jest więc kluczem do powodzenia w każdej akcji.

Jeżeli natomiast chodzi o strukturę zespołu SXO to będzie ona uzależniona od jego wielkości. Duży zespół będzie zbudowany ze specjalistów SEO, pozycjonerów, grafików, designerów UI i designerów UX oraz speców od content marketingu i copywriterów, gdzie każdy będzie wykonywał niewielką, ściśle określoną część zadań. w małym jedna osoba może wykonywać zadań więcej.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top