skip to Main Content

Jaki wpływ na sprzedaż ma inbound marketing?

Jaki wpływ na sprzedaż ma inbound marketing?

Promowanie swoich towarów lub usług, a czasami twórczości albo samego siebie polega na stosowaniu różnorodnych form reklamy i marketingu. Najczęściej wykorzystywane jest bezpośrednie zwracanie się do potencjalnego klienta, poprzez eksponowanie zalet swojej oferty, a nierzadko poprzez wręcz nachalne nawoływanie do skorzystania z tej oferty, wraz z przekonywaniem, że jest jedyna w swoim rodzaju i niezastąpiona. Tymczasem mentalność społeczeństwa ulega ciągłym przeobrażeniom. To, co było atrakcyjne wczoraj, dziś może nie tylko nie wydawać się już atrakcyjne, ale wręcz irytować. Reklama nie dociera do odbiorcy już tak skutecznie, jak kiedyś, a szczególnie reklama telewizyjna, ponieważ narasta niechęć do tego typu źródła informacji. Coraz mniej ludzi ogląda telewizję, a nawet jeśli to robi, to na czas nachalnie wrzucanych w środek programów i filmów reklam wychodzą, by po prostu zrobić sobie herbatę albo coś do jedzenia. Oglądanie reklam telewizyjnych jeszcze nie tak dawno temu ludzi bawiło, obecnie jej oglądanie uznają za stratę czasu. W jaki więc sposób dotrzeć do odbiorców, a szczególnie kosztownych produktów? Czy może w tym pomóc inbound marketing i co się kryje pod tą obco brzmiącą nazwą?

Jak obecnie promować swoją ofertę?

Popularność inbound marketingu wynika ze zmieniających się dynamicznie mediów. Telewizja ma jeszcze wprawdzie pokaźne grono wiernych odbiorców, szczególnie wśród starszego pokolenia, to jednak coraz więcej ludzi, a młodzież praktycznie w całości, przy pomocy różnorakich urządzeń korzysta z internetu. Chodzi zaś przede wszystkim o to, że internet jest nie tylko odwiedzany w poszukiwaniu informacji i rozrywki, ale coraz częściej staje się pomocnym narzędziem do nauki i pracy, a ponadto dla kilku pokoleń społeczeństwa. Klasyczne spoty reklamowe rodem z telewizji są tymczasem w sieci zwyczajnie pomijane, a ponadto istnieją narzędzia typu ad block, po których włączeniu jakakolwiek reklama na internetowych materiałach przestaje się pojawiać. W takiej sytuacji dotarcie do odbiorcy z klasyczną formą reklamy staje się w niektórych sytuacjach po prostu niemożliwe. Co więcej, popularność narzędzi ad block pokazuje wzrastającą niechęć internautów do reklam na wzór telewizyjnych. I tutaj reklamującym się przychodzi na pomoc inbound marketingCzym jest ta nowość?

Inbound marketing – co to jest i dlaczego skuteczny jest właśnie teraz?

Dla niewtajemniczonych będzie to pojęcie niezbyt czytelne, chociaż jeden z członów, a więc marketing jest znany dość powszechnie. Także dosłowne tłumaczenie inbound marketing, czyli marketing przychodzący, brzmi enigmatycznie i niczego tak naprawdę nie wyjaśnia. Pokrótce w kwestii wyjaśnienia, inbound marketing to docieranie do klienta mimochodem, a więc docieranie do zainteresowanych klientów bez dosłownego nazywania rzeczy po imieniu.

W tej formie promocji poszczególne produkty lub usługi nie są klientom dosłownie sugerowane. Jednakże, pomimo tego, że nie zachęca się klientów wprost do skorzystania z oferty, to treści z zakresu inbound marketingu przedstawiają im potrzebne informacje o dostępnych dobrach. Jest to sposób przedstawiania oferty zdecydowanie bardziej przyjazny od zwykłej, często agresywnej reklamy i pozwala klientom na samodzielne decyzje w kwestii zakupu poszczególnych dóbr. Klient nie musi być nachalnie informowany o ofercie, ale na podstawie treści, które go interesują i z którymi się zapoznaje, sam znajduje wartościowy dla niego produkt i sam również inicjuje kontakt z oferentem wraz z przystąpieniem do zakupu. Oprócz wymiernego sukcesu handlowego inbound marketing ma również wpływ na SEO, a przede wszystkim na konwersję, czyli interakcję klienta z oferentem.

Na jakich kanałach znajdziemy inbound marketing?

Czym jest inbound marketing z grubsza już wiadomo, dlatego warto teraz przyjrzeć się kanałom, na których występuje, czyli, w jaki sposób trafia do klienta. Najczęściej są to branżowe, tematyczne blogi albo dedykowane strony internetowe. Kolejnym kanałem są bardzo obecnie popularne social media, za których pośrednictwem tym bardziej opłaca się prowadzić kampanie w oparciu o techniki inbound marketingu. Może oczywiście pojawić się tutaj pytanie pod tytułem: na który kanał inbound marketingu  najlepiej postawić i tutaj właściwe będzie oparcie się o wiele istniejących badań rynku, grup docelowych oraz tworzenia profili klientów. Dzięki nim znacznie łatwiej znaleźć najlepszy kanał komunikacyjny pomiędzy oferentem a ewentualnym klientem, ale może to się okazać trudne do samodzielnego przeprowadzenia. Jeżeli mamy z tym problem, warto zatrudnić do tego celu specjalistów z agencji marketingowej. Ci, jako znający się na rzeczy z całą pewnością zrobią to szybko i sprawnie. Ponadto można w takiej sytuacji liczyć również na doradztwo w zakresie doboru odpowiednich fraz kluczowych do konkretnej grupy docelowej odbiorców treści oraz na pomoc w procesie pozycjonowania ważnych dla naszego biznesu niuansów.

Inbound marketing a sympatia i antypatia?

Klienci często sięgają po produkty marek, które darzą sympatią. Klient zawsze sięgnie po produkt marki cenionej chętniej aniżeli po produkt marki nieznanej, czy marki o złej sławie. W tym wypadku nawet wówczas, gdy produkt marki lubianej będzie droższy. To ważna informacja, ponieważ w sytuacji przyciągnięcia przez inbound marketing rzeszy nowych klientów, należy postarać się o pozostawianie dobrego wrażenia o obsłudze, zarówno podczas, jak i po sprzedaży. Ludzie wówczas chętniej wrócą do nowych zakupów, gdyż chętniej wracamy do miejsc, w których potraktowano nas z szacunkiem i z życzliwością. Dotyczy to również sklepów internetowych, a dodatkowo budowanie dobrych relacji z klientem można wykorzystać w treściach inbound marketingu.

Jeżeli wiemy czym jest inbound marketing i potrafimy się tym posługiwać, gdy znamy naszego klienta i umiemy podać mu ciekawe dla niego informacje, to tym samym „przyjdziemy” do niego z produktami właśnie w chwili, gdy będzie ich szukał. Co więcej, treści tworzone dla inbound marketingu są pełne kluczowych fraz, które wspomagają pozycjonowanie i ukazują witrynę większej liczbie osób.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top