skip to Main Content

SEO – najważniejsze atrybuty

SEO – najważniejsze atrybuty

Realizowanie skutecznej strategii SEO jest procesem wielozadaniowym i wieloetapowym. Dlatego nie warto liczyć na natychmiastowe rezultaty. W celu osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, konieczne jest wykorzystanie całego potencjału, jaki drzemie w pozycjonowaniu. Optymalizacja powinna dotyczyć zarówno materiałów prezentowanych w witrynie, jak i odpowiednich zmian w kodzie i strukturze serwisu. Poniżej wymieniamy najważniejszy atrybuty SEO, które należy uwzględnić podczas działań poprawiających efektywność stron WWW.

SEO a kod witryny – co trzeba wiedzieć o językach programowania?

Poprawność kodu, jego zgodność ze standardami W3C oraz długość – to aspekty, które należy uwzględnić w trakcie planowania optymalizacji strony internetowej. Osoba zajmująca się pozycjonowaniem witryny powinna rozpocząć pracę od szczegółowego audytu, który wskaże, które elementy trzeba zmienić, poprawić i udoskonalić. Należy zbadać jakość kodu HTML, CSS i JavaScript, a także czas odpowiedzi serwera. Ponadto warto sprawdzić właściwe użycie znaczników HTML, liczbę użytych w kodzie słów kluczowych, obecność przyjaznych adresów i elementów dynamicznych oraz zastosowanie mapy witryny.

Aby optymalizacja strony przebiegła pomyślnie, konieczne się zapoznanie się z aktualnymi wytycznymi oraz dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Należy śledzić nowe propozycje związane z ulepszaniem kodu. Warto testować różne możliwości – za pomocą specjalistycznych narzędzi SEO – i wybrać te, które będą najbardziej efektywne w przypadku danej witryny.

Co sprawia, że atrybuty są ważne?

Różnorodne atrybuty SEO wpływają w dużej mierze na zmiany w kodzie strony. Wartość atrybutów wiąże się z budowaniem czytelności konkretnej strony WWW i umożliwieniem łatwiejszego skanowania udostępnianych treści i indeksowania przez roboty przeglądarek. Prawidłowe elementy kodu mogą ułatwić korzystanie z serwisu użytkownikom – co zwiększa ich komfort i eliminuje ewentualne niedociągnięcia, błędy i ograniczenia w szybkości i wydajności witryny.

Niektóre atrybuty, jak np. atrybut ALT, są widoczne przez wszystkich. Są też takie, jak znacznik nofollow, które są wychwytywane tylko przez roboty. Atrybuty są kluczowe, gdyż to dzięki nim możliwe jest tworzenie konkretnych ścieżek poruszania się po witrynie, wyróżniają one ważne elementy i ukrywają te mniej istotne. Kontrolują też ruch na stronie, przez co nie jest on przypadkowy, a specjalnie zaaranżowany, w celu osiągnięcia najlepszego efektu.

Atrybuty SEO nie powinny być w żaden sposób ignorowane i bagatelizowane. Jeśli są one trafne, zgodne z wytycznymi i dobrze przemyślane, to mogą bardzo pomóc w poprawie widoczności strony.

O jakie atrybuty należy zadbać?

Przy optymalizacji kodu witryny należy uwzględnić się przede wszystkim:

Atrybut ALT

Jest to część kodu nazywana inaczej tekstem alternatywnym. Tekst ten powinien się wyświetlić w momencie, jeśli z jakiejś przyczyny strona nie będzie mogła załadować grafiki. Atrybut ALT powinien być unikalnym i precyzyjnym opisem tego obrazu. Dodanie tekstu alternatywnego w kodzie wygląda tak: [code]<img src=”adres obrazka” alt=”Opis alternatywny” />[/code]. W przygotowaniu atrybutu ALT należy wziąć pod uwagę zgodność z obrazem i wykorzystanie odpowiedniej frazy kluczowej. Tekst alternatywny powinien być zwięzły, oryginalny i wartościowy. Umożliwia on wykorzystanie polskich znaków.

Atrybut Title

Znacznik <title> ma za zadanie dokładnego i wyczerpującego informowania o zawartości strony. Jest on widoczny w głównych wynikach wyszukiwania oraz w nazwie karty przeglądarki. Atrybut Title może być uzupełniony w kodzie witryny lub panelu administracyjnym systemu CMS. Znacznik też musi być zrozumiały, zwięzły i nieschematyczny. Ponadto powinien mieć wyraźny związek z daną stroną WWW i zawierać słowa kluczowe. Długość atrybutu Title nie może mieć więcej niż 60-70 znaków ze spacjami.

Atrybut Description

Atrybut ten jest nieznacznie mniej istotny w pozycjonowaniu niż atrybut Title, jednak zdecydowanie warto jest go uwzględnić w kodzie. Atrybut Description jest streszczeniem zawartości danej strony i powinien zachęcać użytkowników do wejścia na witrynę. Znacznik ten można edytować w kodzie lub w ustawieniach w CMS. Nie powinien on przekraczać 156 znaków ze spacjami. Treść musi być oryginalna, niejasna i zbyt ogólna. Powinna zawierać najważniejsze słowa kluczowe.

Atrybuty linków

Właściwe pozycjonowanie musi opierać się na dobrze rozwiniętym link buildingu, Osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron korzystają z atrybutów linków. Pozwala do na oznaczanie odnośników wychodzących ze strony i określenie, które z nich są ważniejsze.

Do najpopularniejszych atrybutów odnośników można zaliczyć:

„dofollow”

Główny atrybut, który informuje roboty, czy dany adres pełnowartościowy, warty sprawdzenia i indeksowania .

„nofollow”

Atrybut ten komunikuje botom, by nie podążały za tym linkiem. Ich obecność świadczy o naturalności strony i jej autorytecie.

rel=”sponsored”

To jeden z najnowszych atrybutów. Pozwala on na wyróżnienie płatnych linków sponsorowanych. Atrybut ten służy do manipulowania pozycją witryny w wyszukiwarce.

rel=”ugc”

Jest to atrybutów, który służy do oznaczania odnośników dodawanych jako komentarze w witrynach i na blogach, czy w postach na forach. Dzięki nim możliwe jest unikanie SPAM-u, który często pojawia się w sieci. Można go pominąć w przypadku wartościowych hiperłączy, które prowadzą do materiałów eksperckich.

Podsumowanie

Wymienione w artykule atrybuty związane z treścią strony i linkami są niezbędne w udoskonalaniu i rozwoju witryny internetowej. Poprawiają one bowiem jej jakość i widoczność w sieci. Aspekty związane z kodem strony WWW mają znaczenie zarówno na początku jej powstawania, jak i podczas późniejszego dodawania nowych materiałów i modyfikowaniu treści. Opisane wyżej usprawnienia mogą poprawić widoczność i efektywność strony zarówno dla użytkowników, jak i robotów. Przekłada się to na większy ruch na witrynie. Przed rozpoczęciem działań SEO warto zadbać o odpowiednią strategię pozycjonowania i optymalizacji, a następnie postępować zgodnie z nią.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top