skip to Main Content

Jak mierzyć efektywność pozycjonowania?

Jak mierzyć efektywność pozycjonowania?

Każda witryna może skorzystać z jakiejś formy analizy witryny, jeśli jej wyniki zostaną wykorzystane do jej ulepszenia – na przykład poprzez zmniejszenie rozmiaru strony w celu zwiększenia jej ogólnej szybkości lub optymalizację strony docelowej o dużym ruchu w celu zwiększenia liczby konwersji.

Podejście do analizy witryny oparte na potrzebach użytkowników

Wszyscy możemy się zgodzić, że ważne jest, aby strona miała dobrą pozycję w Google, była szybka i nie miała większych problemów z użytecznością. Możemy się również zgodzić, że równie ważne dla Twojej firmy jest zrozumienie krajobrazu konkurencyjnego i maksymalizacja ruchu, który trafia na Twoją stronę. Standardowa analiza strony internetowej pomoże Ci osiągnąć wszystkie powyższe cele – z jednym zastrzeżeniem: nie da Ci ona wyraźnej przewagi nad konkurencją, ponieważ Twoi konkurenci również to robią. Wszyscy oni mają dostęp do tych samych narzędzi SEO, wydajności i ruchu, z których Ty również korzystasz. Ale jak przeanalizować zachowanie internautów?

Analityka zachowań i narzędzia do analizy opinii na temat witryny

Twoi użytkownicy są dodatkowym źródłem wiedzy, którego potrzebujesz, aby rozwijać swoją witrynę i biznes – to oni posiadają wszystkie potrzebne informacje na temat tego, co działa, a co nie na Twojej stronie. Oprogramowanie do analizy zachowań pomoże Ci zebrać tę wiedzę i odpowiedzieć na wartościowe pytania biznesowe, takie jak:

 • Gdzie na stronie ludzie utknęli i zmagają się z problemami, zanim zrezygnują?
 • W jaki sposób ludzie wchodzą w interakcję (lub nie) z poszczególnymi elementami i sekcjami strony?
 • Co ich interesuje, a co ignorują na całej witrynie?
 • Czego tak naprawdę oczekują od witryny lub produktu?

Narzędzia do analizy behawioralnej

Narzędzia do analizy zachowań, takie jak mapy cieplne Hotjar i nagrania sesji, pomagają zrozumieć, jak ludzie zachowują się na Twojej witrynie i jak z nią współdziałają. Mapy cieplne agregują zachowania na stronie, podkreślając przyciski, CTA i inne klikalne elementy, z którymi odwiedzający wchodzą w interakcję, przewijają je i ignorują; nagrania sesji pokazują, jak ludzie poruszają się między stronami i pomagają odkryć potencjalne błędy, problemy lub punkty bólu, których doświadczają podczas swojej podróży.

Narzędzia opinii i głosu klienta

Analiza interakcji z poszczególnymi stronami lub z całą witryną jest źródłem cennej wiedzy, która staje się jeszcze bardziej przydatna, gdy połączymy ją ze zrozumieniem, dlaczego użytkownicy podejmują takie, a nie inne działania.

Narzędzia do zbierania informacji zwrotnych na stronie internetowej, takie jak ankiety on-site pomogą Ci zebrać odpowiedzi od użytkowników na temat tego, czego tak naprawdę szukają. Widżety informacji zwrotne również dostarczą Ci hiper-targetowanych wizualnych informacji zwrotnych na temat tego, co ludzie kochają, a czego nie.

Inne rodzaje tradycyjnej analizy strony internetowej (według Google)

Tradycyjna analiza strony internetowej dzieli się z grubsza na 4 kategorie:

 • Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)
 • Prędkość
 • Konkurencja
 • Ruch

Narzędzia do analizy i audytu SEO

Analiza SEO przybiera wiele form, a do najczęstszych działań należą:

 • Audyty on-page SEO
 • Analizę rankingu witryny w wyszukiwarkach
 • Analiza backlinków

Audyty on-page SEO

Audyt on-page SEO pomaga sprawdzić witrynę pod kątem typowych problemów technicznych, które mogą mieć wpływ na wydajność wyszukiwarki, takich jak brakujące znaczniki <title> lub niedziałające przekierowania. Ten rodzaj analizy jest zwykle wykonywany za pomocą specjalistycznych narzędzi – niektóre z nich są zautomatyzowane i dostarczają pomocnych sugestii (jak Search Console Google), podczas gdy inne są wysoce konfigurowalne i pomagają w przeprowadzaniu zaawansowanych analiz (jak Screaming Frog).

Analiza rankingu wyszukiwarki internetowej

Analiza rankingu w wyszukiwarkach pokazuje, gdzie Twoja strona pojawia się dla określonych słów kluczowych w wyszukiwarkach takich jak Google czy Bing.

Niektóre narzędzia do śledzenia rankingów obliczają wydajność witryny w oparciu o wybrane słowo kluczowe (jak Serpbook), podczas gdy inne pokazują również wszystkie znalezione słowa kluczowe, dla których witryna zajmuje miejsce w rankingu (na przykład Ahrefs). Zazwyczaj te narzędzia do sprawdzania SEO pokazują również, jak Twoja witryna radzi sobie w różnych lokalizacjach (np. Stany Zjednoczone vs Polska) oraz na różnych urządzeniach (np. desktop vs mobile).

Analiza backlinków

Analiza backlinków witryny pozwala dowiedzieć się, które strony linkują do witryny i z jakimi anchor textami, a także porównać profil backlinków z profilem konkurentów. Informacje te będą również wykorzystywane w kampaniach link-buildingowych. Większość narzędzi SEO posiada wbudowaną funkcję analizy backlinków (Moz, Ahrefs, MajesticSEO, itp.), ale można również znaleźć listę backlinków w Google Search Console.

Narzędzia zwiększające szybkość i wydajność witryny

Istnieją dwa główne problemy z wolno ładującymi się stronami: użytkownicy ich nie lubią, a w rezultacie nie lubią ich również wyszukiwarki. Dlatego właśnie testowanie szybkości jest drugim kluczowym obszarem analizy strony internetowej. Dobrą ogólną zasadą jest zebranie kilku danych na temat szybkości strony (np. jakie jej elementy są zbyt wolne, zbyt duże, itp.), a następnie wykorzystanie tych informacji jako punktu wyjścia do przyspieszenia działania witryny.

Istnieje wiele darmowych narzędzi, których można użyć do analizy szybkości działania strony:

 • Google PageSpeed Insights to dobry punkt wyjścia, który pokaże Ci kluczowe wskaźniki szybkości, takie jak First Contentful Paint (FCP), czyli czas potrzebny przeglądarce na rozpoczęcie wyświetlania treści
 • GTmetrix
 • Pingdom
 • WebPageTest

Analiza wydajności strony internetowej pozwala określić, czy witryna działa wolno, szybko czy przeciętnie – ale pozwala także zdiagnozować przyczyny takiego stanu rzeczy. Możesz również testować oddzielnie urządzenia mobilne i stacjonarne, uzyskując ogólny wynik wydajności i kolorowy podział głównych obszarów oraz powagę zgłoszonych problemów.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top