skip to Main Content

Jak zbudować wizerunek eksperta?

Jak zbudować wizerunek eksperta?

Budowanie wizerunku eksperta w danej branży jest bardzo istotne. Dzięki temu wśród konkurencji będziesz wychodzić na najbardziej profesjonalnego i zaufanego. Jednak aby być uznawanym za eksperta, trzeba włożyć bardzo wiele pracy. Nikt nie staje się mistrzem z dnia na dzień. Przed Tobą długie godziny budowania zaufania wśród klientów, a przede wszystkim nauki w swojej dziedzinie. Mimo to, jest to warte włożenia każdej wolnej chwili i zasobu, aby zdobyć wśród klientów status eksperta w swojej kategorii. 

Jak zbudować wizerunek eksperta? 

Istnieje wiele możliwości budowania takiego wizerunku. Pamiętaj jednak, że bycie ekspertem, a posiadanie takiego statusu to coś innego. Musisz zarówno mieć pojęcie na dany temat, jak i umieć to wykorzystać w praktyce. Musisz potrafić zakomunikować klientom lub odbiorom swoją wiedzę i dzielić się nią. Wyróżni Cię to wśród konkurencji, a zaufanie klientów do Twojej marki automatycznie wzrośnie. Jak powinieneś prowadzić swoją komunikację w Internecie, aby wypaść jak najlepiej?

Jak powinna wyglądać komunikacja eksperta? 

 Ekspert nie tylko ma wiedzę, ale umie się nią dzielić z odbiorcami. Spróbuj zastosować się do tych rad, jeśli masz ambicję na zostanie najlepszym z najlepszych. Jak wygląda prawdziwy ekspert podczas rozmowy z odbiorcą? 

  • Twórz webinary i spotkania

Aby klienci mieli Cię za eksperta, musisz mieć platformę do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Zorganizuj spotkania lub webinary, w trakcie których zaprezentujesz swoją ofertę, a przy okazji odpowiesz na wszystkie pytania. Osoba z prawdziwymi umiejętnościami nie boi się nawet najtrudniejszych pytań, ponieważ zna na nie odpowiedź.

  • Skróć dystans

W rozmowie z klientem bądź profesjonalny, i pokaż się z jak najlepszej strony. Mimo to, stań z odbiorcą na równi i pokaż mu, że jesteście na tym samym poziomie. Ekspert jako osoba bądź firma wypowiada się na temat na który wie najwięcej, nie uważając, że wie wszystko. Posiadanie wiedzy, a bycie pysznym to dwie różne rzeczy, które należy oddzielić. Informuj, ale nie chwal się wiedzą tylko po to, by coś udowodnić. 

  • Język dostosowany do odbiorców

Pomyśl, jaka jest Twoja grupa docelowa i dostosuj swoją komunikację właśnie do niej. Jeśli kierujesz swoją ofertę do specjalistów, musisz pokazać im, że Twoja marka może coś im zaoferować. Jeżeli Twoja firma kieruje swoją ofertę do laików, przedstaw im temat w sposób rzetelny i profesjonalny, jednak nie przerysowany i naukowy. Ekspert w danej dziedzinie wie jak zainteresować tematem, a nie zrobić z niego wykład. Zbyt trudne słownictwo i forma wypowiedzi może sprawić, że uzyskasz odwrotny do zamierzonego efekt.

  • Umożliw klientom kontakt

W budowaniu wizerunku eksperckiego istotne jest umożliwienie zainteresowanym skontaktowania się z Tobą. Nieważne czy to będzie czat, telefon, czy po prostu mail. Stwórz platformę do dyskusji, pozwól na dodawanie komentarzy. Udowodnij, że nie boisz się konfrontacji i chętnie wysłuchasz wszelkich opinii, niezależnie czy są pozytywne, czy też nie.

  • Przyznawaj się do błędów

Jeśli popełnisz błąd, koniecznie przyznaj się do błędu. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy na jakiś temat, zaproś specjalistę, a nie udawaj eksperta w każdej dziedzinie. Szczerość pozwoli zbudować Ci zaufanie wśród klientów, którzy chętnie posłuchają wypowiedzi znawców. Pokaże to Twoją firmę jako rzetelne miejsce, które daje platformę dla nauki.

Narzędzia do budowania wizerunku eksperta

Aby dobrze zbudować wizerunek ekspercki wśród odbiorców, ważne jest nie tylko to, jak to robimy, ale także gdzie. Oczywiście najlepiej we współczesnych czasach komunikować się za pomocą Internetu. Mogą być to zarówno media społecznościowe: posty na Facebooku, filmy na YouTube, lub infografiki na Instagramie. Najlepiej połączyć kilka opcji, aby dotrzeć do wielu różnych grup odbiorców. Mimo naukowego lub informacyjnego charakteru muszą być one podane w przystępny sposób. Najlepiej, aby nie była to ściana tekstu, tylko odpowiednio rozmieszczone informacje lub wykresy.

Oprócz mediów społecznościowych znajdź również platformę do tworzenia webinarów. Będzie to możliwość dotarcia do odbiorców nieco bardziej naukową treścią. Spotkania online muszą również przyciągać odbiorców i być interesujące. Jeśli chcesz, możesz udostępniać te wydarzenia również na swoich mediach społecznościowych lub blogu. Pamiętaj jednak, że wszystko przychodzi z czasem. Nie poddawaj się, jeśli frekwencja na pierwszych tego typu wydarzeniach będzie niska.

 Jak radzić sobie z przeszkodami?

Oczywiste jest, że podczas budowania wizerunku eksperckiego pojawią się problemy. Głównie będą one dotyczyły odbiorców, którzy z początku mogą robić Ci pod górkę. Nie poddawaj się, ponieważ kiedy zdobędziesz renomę, odzwierciedli się to w Twoich wynikach sprzedaży, wyświetleniach oraz ogólnym zainteresowaniu marką. Warto wiedzieć jak radzić sobie z przeszkodami podczas tej skomplikowanej drogi. Na jej końcu stoi zaufanie klientów oraz sukces, o którym marzy każdy przedsiębiorca.

  • Brak zrozumienia ze strony odbiorców

Jeśli napotkasz ten problem, koniecznie zastanów się nad dostosowaniem komunikatów do swojej grupy docelowej. Postaraj się zmienić naukowe terminy na ich potoczne odpowiedniki. Poza tym, każdy temat zacznij od podstaw, zaczynając od najprostszych rzeczy. Dopiero później przyjdzie czas na bardziej skomplikowane rzeczy, co tylko zachęci klientów do bycia na bieżąco. Pozwól im uczyć się wraz z Tobą, a nie wymagaj wiedzy na starcie.

  • Brak wystarczającej wiedzy/umiejętności

Nikt nie wie wszystkiego, jednak jeśli prowadzisz firmę, na pewno wiesz na jej temat wiele. Bądź pewny siebie i dziel się swoim doświadczeniem, które posiadłeś tworząc własną działalność. Nieważne czy jest to marka osobista, czy firma z wieloma oddziałami. Inną rzeczą jest także wyszukiwanie specjalistów i udostępnianie im platformy komunikacji z Twoimi klientami. Być może to oni lepiej wyjaśnią temat. Mogą być to również Twoi pracownicy, którzy opowiedzą czym zajmują się na co dzień i jak wygląda ich praca.

  • Brak zainteresowania

Jeżeli klienci nie są zainteresowani Twoją komunikacją, trzeba sprawdzić przede wszystkim, czy trafia do nich Twoja reklama. Jeśli jednak wiesz, że wyświetlenia są spore, jednak zaangażowanie jest niskie, pora na duże zmiany. Przede wszystkim, uatrakcyjnij swoje wypowiedzi. Spróbuj postawić się w sytuacji odbiorcy, pomyśl co chciałbyś usłyszeć. Na pewno warto skrócić wypowiedzi, od razu przechodzić do konkretów. We współczesnych czasach ludzie mają zbyt mało czasu, aby wysłuchiwać długich wypowiedzi i czytać posty na kilka stron.

Jeśli wyeliminujesz wszystkie problemy stojące na drodze do zbudowania pozytywnego wizerunku marki, wkrótce zacznie ona być rozpoznawalna. Budowanie zaufania wśród klientów sprawi, że na tle konkurencji będziesz uchodził za eksperta, a Twoja marka za najlepszą.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top