skip to Main Content

Marketplace – co to takiego i dlaczego platformy te są coraz popularniejsze?

Marketplace – co to takiego i dlaczego platformy te są coraz popularniejsze?

Właściciele sklepów i przedsiębiorstw internetowych próbują różnych rozwiązań, by dotrzeć do jak największej ilości potencjalnych klientów. Jedną z nowocześniejszych opcji są tak zwane marketplace. Jest to kanał sprzedaży, dzięki któremu różni sprzedawcy mają szanse zaprezentować swoje oferty wielu różnym grupom docelowym, tym samym znacząco poszerzając rynek zbytu. W naszym dzisiejszym artykule dokładniej przedstawimy koncepcję Marketplace, oraz omówimy różne jej zastosowania.

Czym jest marketplace?

Marketplace najlepiej będzie porównać do internetowego targowiska. Pojawiają się tu różnoracy sprzedawcy, często oferując naprawdę zróżnicowane rodzaje produktów. Docierają w ten sposób do wielu odbiorców docelowych jednocześnie. Największe światowe marketplace odwiedzają miliony użytkowników dziennie. Jak nietrudno się domyśleć, dla każdego “stoiska” na takim internetowym targowisku, zainteresowanie nawet niewielkiego ułamka procenta ogółu odwiedzających oznacza bardzo duży wzrost rozpoznawalności oferowanego towaru.

Marketplace bardzo często organizowane są przez duże sklepy internetowe. Jest to opcja korzystna zarówno dla nich, jak i dla niewielkich przedsiębiorców decydujących się na skorzystanie z ich oferty. Ci drudzy otrzymują bowiem gotową bazę potencjalnie zainteresowanych ich towarem użytkowników. Sklepy, które udostępniły swoją powierzchnię otrzymują zaś w rozliczeniu część zysków wygenerowanych przez przedsiębiorców – choć istnieją również platformy, które umożliwiają wystawienie przynajmniej części towaru na sprzedaż zupełnie za darmo. 

Marketplace – korzyści dla sklepu internetowego

Pokrótce omówimy teraz najważniejsze powody, dla których przedsiębiorcy decydują się na rozpoczęcie swojej przygody z marketplace.

Przede wszystkim – tak, jak wcześniej wspominaliśmy – zdecydowanie się na skorzystanie z usług typu marketplace może oznaczać drastyczny wzrost przychodów. Pamiętajmy, że serwisy tego typu odwiedzają codziennie tłumy ludzi. Ponadto, po podjęciu współpracy z taką platformą, przedsiębiorcy nie muszą martwić się o działania marketingowe, czy reklamę usług swojej firmy. Renoma i rozpoznawalność danego marketplace siłą rzeczy odbija się pozytywnie również i na jego firmie – podobnie jak podejmowane przez takie “targowisko” działania SEO oraz optymalizacyjne.

Wraz z rozwojem danego marketplace, budowana jest bowiem rozpoznawalność współpracujących z nich marek. Sytuację tę porównać można nieco do centrum handlowego – im bardziej rozpoznawalne w oczach społeczeństwa staje się dane centrum handlowe, tym, siłą rzeczy, coraz więcej klientów odwiedza również poszczególne sklepy. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na współpracę z marketplace nie muszą więc docierać do klienta we własnym zakresie. Jeśli posiadają odpowiednio korzystną ofertę, klienci marketplace sami zaczną bowiem do nich napływać.

Marketplace – korzyści dla kupującego

Przed momentem omówiliśmy, z jakimi korzyściami wiąże się korzystanie z marketplace dla sprzedających na nim przedsiębiorców. Teraz omówmy kilka powodów, dla których również kupujący powinni rozważyć rozpoczęcie korzystania z tego typu portali.

Marketplace umożliwia klientowi zakupienie określonego, interesującego go towaru z wielu różnych źródeł – lub uzyskanie zróżnicowanych alternatyw. Jeśli klientowi szczególnie przypadnie do gustu oferta jednego, konkretnego przedsiębiorcy, może on przenieść się na jego stronę internetową za pomocą jednego kliknięcia myszą. Dzięki skorzystaniu z tego typu usług, kupujący mogą w szybki sposób uzyskać informacje o cenie konkretnego towaru w wielu różnych sklepach i wybrać najbardziej pasującą im propozycję. Marketplace pobiera wszelkie tego typu informacje bezpośrednio od sprzedającego, dlatego są one zawsze aktualne.

Klient może również wybrać dogodną dla siebie formę płatności, a także dostawy produktu. Wszyscy przecież doskonale wiemy, że nie zawsze sprawdzi się tradycyjna paczka, czy przesyłka listowa. Dobrą opcją będzie więc skorzystanie z usługi dostarczenia przesyłki do paczkomatu, lub pozostawienie jej w jednym z partnerskich punktów. Jeszcze przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu, użytkownik jest informowany przez serwis Marketplace, jakie konkretnie opcje transportu i płatności zapewnia dany sprzedający. Jest to kolejna istotna kwestia, na jaką powinien on zwrócić uwagę podczas zakupów.

Marketplace zapewnia klientom bardzo szeroki asortyment, którego nie odnaleźliby w tradycyjnym sklepie, a także gwarantuje bezpieczeństwo zakupów. Pomimo tego, że posiada on wielu partnerów, wszelcy współpracujący z nim sprzedawcy zostali zweryfikowani co do uczciwości. Oznacza to, że niezależnie od tego, jaki kupujący wybierze towar, będzie on pochodził z legalnego źródła.

Jakie są koszta korzystania z usługi Marketplace?

Dla kupujących – absolutnie żadne. Nie zapłacą oni ani grosza za aktywne korzystanie z tego typu usługi, nawet, jeśli kupują za jej pomocą aktywnie oraz w dużych ilościach, niezależnie od tego, na ofertę którego sprzedającego się zdecydowali.

Co zaś się tyczy sprzedawców, którzy chcą wystawić na platformie Marketplace oferowane przez siebie towary – zależy to przede wszystkim od polityki danego serwisu. Niektóre z nich nie pobierają opłat, jeśli zysk nie przekroczył określonej kwoty, lub jeśli sprzedający wystawił niewielką ilość produktów. W innych przypadkach pobierają one określony, niewielki procent wartości sprzedanego towaru, lub koncentrują się na sprzedaży przedsiębiorcom usług specjalnych – na przykład płatnego promowania ich wyrobów.

Wiele platform tego typu oferuje zróżnicowane metody rozliczeń i w zależności od tego, jakiego rodzaju towar sprzedaje przedsiębiorca, zasady płatności, czy też wysokość prowizji mogą być inne. W niektórych przypadkach platformy pobierają opłaty z góry – po tym, jak dany towar pojawi się w ofercie sprzedającego, jeszcze nawet przed tym, jak zostanie on sprzedany i przedsiębiorca zarobi na nim pieniądze. Możliwości jest naprawdę dużo, a wszystko zależy od tego, na jaki Marketplace się zdecydujemy.

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top