skip to Main Content

Jak pisać teksty SEO?

Jak pisać teksty SEO?

Teksty SEO są tekstami, które wspomagają wyszukiwanie stworzonych treści przez algorytm Google. Dany tekst zamieszczony na witrynie wskazuje robotom Google poruszane na stronie treści, dzięki czemu wyszukiwarka informowana jest, pod jakimi słowami kluczowymi powinna wyświetlać się dana podstrona. Treści powinny być tworzone pod wymagania społeczności, a wytyczne Google i treści SEO powinny być jedynie wartością dodaną. Nie zawsze większa zawartość tekstu na stronie jest efektywnym sposobem przedstawiania treści algorytmowi Google, ponieważ zwraca on uwagę na jakość treści. Przy merytorycznym artykule pełnym informacji na dany temat, algorytm prawidłowo pokazuje domenę w wyszukiwarce, jednak w przypadku sztucznego przedłużania treści o dodatkowe znaki, dany tekst nie jest już wysoko postawiony w wynikach wyszukiwania. Jest to konsekwencja preferowania przez użytkowników Google, którzy bardziej cenią sobie jakość, nie ilość.

Rodzaje tekstów SEO

Teksty SEO dzielą się na podstawie wyglądu i kompozycji tekstu, jednak mają wspólny cel, którym jest podniesienie widoczności domeny internetowej w wynikach wyszukiwania. Rodzajami tekstów SEO są:

 • Artykuły blogowe — są one tworzone przede wszystkim dla użytkowników, jednak muszą być wysoko spozycjonowane w wyszukiwarce Google, by mogły zostać przeczytane. Przy tworzeniu tego typu treści wymagane jest użycie fraz kluczowych, które pozwalają na podniesienie pozycji w wyszukiwarce Google.
 • Opisy — mogą się one znajdować na wielu podstronach, najczęściej wykorzystuje się tego typu teksty przy produktach, kategoriach lub usługach. Powinien być on stosunkowo krótki, by zmieścić się na stronie głównej witryny i we wszystkich zakładkach, a dzięki stosowaniu fraz kluczowych pozwala na wyższe pozycjonowanie danej strony.
 • Teksty sponsorowane — publikacje, które umieszczane są na zewnętrznych portalach, które mogą również mieć wysoką wartość SEO, szczególnie gdy w treści znajduje się hiperłącze z atrybutem dofollow. Budują one rozpoznawalność strony i mogą również kreować wizerunek eksperta.
 • Teksty zapleczowe — obecnie jest to najrzadziej spotykany rodzaj tekstów SEO, zwykle był publikowany na zewnętrznych serwisach tak, jak teksty sponsorowane. Były one powszechne w czasach, gdy na pozycję w wyszukiwarce wpływała również ilość tekstu, a drugorzędną wartością była jego jakość. Charakteryzowały się niską wartością merytoryczną i wysokim nasyceniem fraz kluczowych z dodatkowymi linkami prowadzącymi do pozycjonowanej strony.
 • FAQ — jest to spis często zadawanych pytań oraz odpowiedzi na nie, mają one służyć przede wszystkim użytkownikom. Można jednak wprowadzić do nich frazy kluczowe, które umożliwia dodanie FAQ do wyszukiwarki, najczęściej występuje w postaci uporządkowanych danych, a jego dodanie na stronę wymaga wiedzy technicznej. Jest jednak to korzystna opcja z punktu widzenia SEO.

Zasady pisania tekstów pod SEO

Nie ma jednoznacznych reguł na temat jak pisać teksty SEO. Copywriterzy posiadają wiedzę na temat pozycjonowania ze względu na zawodowe zajmowanie się artykułami, które mają na celu wysokie pozycjonowanie stron. Taka osoba powinna cechować się lekkim piórembardzo dobrą znajomością języka polskiego oraz posiadać podstawowe informacje o branży marketingu internetowego. Teksty powinny być dopasowane do potrzeb użytkowników, muszą być jednocześnie przeznaczone dla algorytmu Google. Copywriterzy piszą teksty wysokie jakościowo, bez sztucznego rozszerzania tekstu o dodatkowe znaki, a spamerski content niski jakościowo może spowodować nałożenie filtra przez algorytm Google, który obniża widoczność strony.

Jak napisać treści przyjazne SEO?

Artykuły SEO należy rozpocząć od znalezienia tematu. Przy opisach kategorii, usług i produktów nie jest to konieczne, jednak jest to niezbędne w przypadku artykułów sponsorowanych czy tekstów blogowych. Następnym krokiem jest wybór odpowiednich fraz kluczowych, które pasują do wybranego zagadnienia. Najlepiej, by były to wyrażenia często wyszukiwane przez użytkowników, im częściej jest dana fraza wyszukiwana, tym lepiej dla pozycjonowania strony. Jednocześnie przy najczęściej wyszukiwanych słowach, istnieje większa konkurencja, która chce dotrzeć do danego odbiorcy. Dlatego warto zastosować „złoty środek”, którym jest wplatanie w tekst zarówno fraz kluczowych, które są często wyszukiwane, jak i tych mniej popularnych. Po wyborze odpowiednich słów, należy prawidłowo je rozmieścić w tekście, najczęściej stosowanym systemem jest użycie maksymalnie dwa razy danej frazy kluczowej na każde tysiąc znaków ze spacjami.

Treści tworzone w ten sposób, które omawiają temat w szerokim zakresie, zaczynają dobrze pozycjonować się na stronie Google. Warto również stosować frazy long-tail, czyli takich, które składają się z minimum 3-4 słów. Cechują się one niską konkurencją oraz wysokim stopniem dopasowania. W celu wspomagania wyboru fraz kluczowych warto jest skorzystać z takich programów, jak SEMSTORM, Senuto, SurferSEO czy SEMrush. Słowa kluczowe można umieszczać w tekście w dowolnej formie, jednak należy je wplatać w tekst w sposób naturalny.

W przypadku, gdy właściciel domeny nie może sobie pozwolić na zakup specjalistycznych narzędzi copywriterskich, warto jest zatrudnić profesjonalnego copywritera. Jego zadaniem jest tworzenie treści przyjaznej dla SEO i pozycjonowania, jednocześnie przy zachowaniu naturalnego stylu pisania i lekkiego pióra.

Najważniejsze zasady SEO

Najważniejszymi zasadami SEO copywritingu są:

 • Tworzenie wysoko jakościowych tekstów — niskie jakościowo są wyłapywane przez algorytm Google i nakładany jest filtr na daną domenę, często utrudniający dostęp nowym użytkownikom do strony
 • Naturalny styl pisania
 • Brak spamu frazami kluczowymi czy wplatania ich w tekst w sposób nienaturalny
 • Brak ukrytych słów (np. za pomocą tekstu wtopionego w tło — algorytm jest w stanie wyłapać takie działania)
 • Wykorzystanie nagłówków H2, H3 i H4 – nie tylko zwiększa przejrzystość tekstu, ale również algorytm zwraca bardziej uwagę na frazy zawarte w nagłówkach
 • Tworzenie do każdej podstrony meta title i description
 • Kompleksowo opisywanie zagadnienia, jednak bez sztucznego nabijania znaków
 • Dobieranie fraz kluczowych do danej podstrony
 • Tworzenie tekstu z myślą o użytkownikach, nie o pozycjonowaniu
 • Niekopiowanie treści

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top