skip to Main Content

Czy content jest istotny podczas pozycjonowania?

Czy content jest istotny podczas pozycjonowania?

W przypadku algorytmu Google Search, regularnie wprowadza się aktualizacje. Ich celem jest przede wszystkim dostarczenie użytkownikom treści wysokiej jakości. Co to oznacza? Mechanizm Google wyszukuje konkretne treści na podstawie zapytania. Dlatego jednym z elementów contentu powinny być słowa kluczowe. Jak można je zdefiniować? Słowa kluczowe to nic innego, jak najpopularniejsze frazy, które związane są z danym tematem. Czy to oznacza, że pozycjonowaniem opiera się na wykorzystaniu jak największej liczby słów kluczowych dla zagadnienia? Nie koniecznie. Upychanie sił kluczowych na siłę lub wplatanie ich w treści na stronie w sposób pozbawiony składni lub niezgodny z zasadami języka, tak naprawdę odbija się negatywnym echem na stronie internetowej. Dlaczego tak się dzieje?

Wartościowy content na stronie a pozycjonowanie?

Obecnie słowa kluczowe odgrywają jedną z ról, jeśli chodzi o pozycję strony na liście wyników. W dalszym ciągu są ważne, ale nie oznacza to, że stanowią priorytet. Dla porównania, dwie strony, w którym zawarte jest słowo kluczowe, jak „czarne drzwi wejściowe” mają różne pozycje na liście wyników. Jednak z nich posiada wersję mobilną, czyli przystosowaną do urządzeń takich, jak smatfony, nowoczesną szatę graficzną, czy przyjazny interfejs. Druga natomiast nie była aktualizowana od dłuższego czasu, pozbawiona wersji mobilnej, dość archaiczna strona, która bardziej irytuje, niż pomaga. Co więcej, sama zawartość strony, w postaci tekstów, była ewidentnie pisana pod SEO. Efektem tego są zdania typu? „Czarne drzwi wejściowe. Dobre drzwi wejściowe do domu. Zamów czarne drzwi wejściowe”. W zasadzie, spore natężenie słów kluczowych nie posiada żadnej wartości merytorycznej. A to jeden z czynników, który determinuje pozycję strony na liście wyników.

Jak pozycjonować stronę za pomocą contentu?

Przede wszystkim warto pamiętać, że czasem mniej, znaczy lepiej. Warto stosować zróżnicowane słowa kluczowe, takie jak short tail (krótkie frazy) oraz long tail (długie frazy). Jednak tekst musi być zróżnicowany i nastawiony przede wszystkim na wartość merytoryczną. Ilość słów kluczowych nie jest aż tak istotna. Natomiast liczy się sama długość tekstu. Jak się okazuje, w content marketingu, który nastawiony jest przede wszystkim promocję marki i produktu, sprawdzają się treści dłuższe. O ile są w stanie zaciekawić odbiorcę.

Odpowiednia struktura tekstu

Ściana tekstu, który pozbawiony jest akapitów oraz nagłówków, takich jak H1, H2, H3, może męczyć. Dlatego content powinien uwzględniać nie tylko samą treść, ale również sposób jej zaprezentowania, czyli właściwy układ tekstu. Obok śródtytułów i pogrubień sprawdzą się listwy, wypunktowania, podkreślenia, również grafiki. Ważne, aby przy okazji grafik zadbać o rozmiar zdjęcia. Zbyt duże obniżają wartość strony. Należy także umieścić odpowiedni title, również pod samą grafiką. To wizualne urozmaicenie jest brane pod uwagę nie tylko przez odbiorców tekstu, ale również algorytm Google.

Wyłącznie unikatowe treściach

Jeśli ktoś chce w skuteczny sposób pozycjonować stronę za pomocą contentu, powinien zadbać o unikalność treści. Nie mogą one być powielane z innych stron. Algorytm wychwytuje takie rzeczy i automatycznie strona spada w wynikach wyszukiwań.

Regularne aktualizowanie treści na stronie

To również element istotny. Strony, które przestały być aktualizowane, nie pojawiają się na nich treści, stopniowo spadają w rankingu wyników. Algorytm rozpatruje takie witryny, jak nieaktywne, nawet, jeśli występuje na nich spora aktywność użytkowników. Treści po prostu stają się przestarzałe. Dlatego warto regularnie umieszczać nowy content.

Treść wysokiej jakości

Content to jakość, content to treść, a zatem także sfera merytoryczna. Artykuły, nawet utrzymane w humorystycznym tonie, w dalszym ciągu powinny być rzeczowe. Zawierać istotne informacje, które dotyczą danego zagadnienia. Jednocześnie powinny wyczerpywać dany temat. Innymi słowy, muszą być wartościowe dla odbiorcy.

Jak pozycjonować stronę przy pomocy contentu?

Przede wszystkim należy pozostać elastycznym. Sprawdzać, testować, modyfikować treści. Artykuły, które zostały już napisane, nawet, jeśli są doskonałym źródłem informacji, mogą nie przynieść zamierzonego efektu. Warto śledzić także nowinki związane z samym algorytmem Google i jego funkcjonowaniem. Jeśli jakieś zmiany zostają wprowadzone do niego, Google informuje o tym.

Jak robią to inni?

Warto także bliżej przyjrzeć się stronom konkurencji. Przede wszystkim takim, które zajmują wysokie miejsca na liście wyników. Sposób działania, prezentowania treści może być cennym źródłem wiedzy, jeśli chodzi o pozycjonowanie własnej witryny.

Na bieżąco z trendami

Treść, nawet najwyższej jakości, to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że odbiorcą treści jest człowiek. Jego poglądy, gusta ulegają zmianie pod wpływem mody, czy trendów. Dlatego w różnego rodzaju kampaniach reklamowych wykorzystuje się elementy bardzo charakterystyczne dla danej grupy odbiorców.

Kim są odbiorcy treści?

Obok samego przekazu, istnieje także jego forma. Dlatego należy określić docelową grupę odbiorców, do której kieruje się content. Na tej podstawie można treści nadać konkretną formę. Pozwoli to na lepsze nawiązanie kontaktu z odbiorcami i przełoży się na ruch na stronie.

Trzymać rękę na pulsie

Trzeba również regularnie sprawdzać wyniki, związane z aktualnym miejscem na liście, ale nie tylko. Bardzo ważna jest ilość odsłoń na stronie, średni czas, jaki użytkownicy na niej spędzają, jak również to, czy wchodzą wyłącznie na główną stronę, czy także podstrony.

Content marketing – link building

Linki zewnętrzne i wewnętrzne pomagają w tworzeniu sieci odnośników do konkretnej witryny, usługi, czy produktu. Jeśli content marketing prowadzony jest na blogu, można w treści zawrzeć odnośniki do konkretnych podstron. Sam link building jest również ważnym elementem SEO. To jedno z działań, które podejmuje się w celu poprawy miejsca na liście wyników. Content marketing może w tym skutecznie pomóc.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top