skip to Main Content

Jak wygląda praca pozycjonera oraz jak nim zostać?

Jak wygląda praca pozycjonera oraz jak nim zostać?

W związku z rozwojem Internetu, na rynku pojawiło się wiele nowych zawodów. Jednym z nich jest zawód pozycjonera. Jest to propozycja dla osób zainteresowanych rozwojem stron internetowych, a także działaniem wyszukiwarki Google. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować jako pozycjoner?

Czym zajmuje się pozycjoner?

Działania pozycjonera czy też specjalisty SEO mają jeden cel – sprawić, że dana strona internetowa znajdzie się jak najwyżej w wyszukiwarce Google. Takie działania wchodzą w zakres marketingu internetowego – a więc pozycjoner musi posiadać wiedzę w tym zakresie. Pozycjonowanie strony ma realny wpływ na popularność sklepu czy bloga, co przekłada się bezpośrednio na zarobki osób działających w biznesie online. Pozycjoner zajmuje się m. in.:

  • określeniem, jakich zmian należy dokonać na stronie
  • treścią strony – chodzi o teksty, materiały multimedialne itp. zoptymalizowane pod kątem wytycznych Google
  • analizą konkurencji – pozycjoner sprawdza, jakie metody SEO wykorzystują konkurencyjne strony, a także jak najlepiej z nimi rywalizować
  • przygotowaniem słów kluczowych, które należy zamieścić na stronie – słowa kluczowe to te, które ludzie najczęściej wpisują w wyszukiwarkę Google, chcąc znaleźć dany produkt/usługę
  • optymalizacją strony, czyli zwiększeniem szybkości jej działania, a także dostosowaniem do urządzeń mobilnych
  • link buildingiem – polega to na stworzeniu wartościowych linków zewnętrznych i wewnętrznych
  • raportowaniem – pozycjoner śledzi efektywność działań, używając odpowiednich narzędzi

Dobry pozycjoner nie tylko musi znać zasady SEO, lecz także umieć pisać poprawne teksty oraz przeplatać w nich pożądane słowa kluczowe. Musi też analizować wyniki oraz na bieżąco wprowadzać modyfikacje, a także dostosowywać metody do obecnych wymagań. Konieczne jest więc stałe poszerzanie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności.

Jak zostać specjalistą SEO?

Sprecyzowane wymagania co do tego, jak zostać pozycjonerem, nie istnieją – żadne studia ani kursy nie są konieczne. Liczą się jedynie umiejętności, które oczywiście można zdobyć na uczelni wyższej, ale nie trzeba. Najbardziej pomocne są kierunki związane z informatyką lub marketingiem, a także prowadzone przez profesjonalistów szkolenia. Pierwszym doświadczeniem osoby chcącej zostać pozycjonerem może być założenie strony internetowej oraz jej optymalizacja, co pozwoli uniknąć biernego czekania. Zakres pracy pozycjonera jest szeroki, a konkurencja coraz większa. Specjalistą SEO można zostać, składając CV do konkretnej agencji SEO, ale popularne jest również wykonywanie tego zawodu jako freelancer. Podstawowe umiejętności, jakie każdy pozycjoner powinien posiadać, to znajomość narzędzi takich jak Google Analytics, podstawy HTML, CSS, a także WordPress czy Search Console. Musi również być dobrze zaznajomiony ze słowami kluczowymi oraz innymi narzędziami, takimi jak Ahrefs, Senuto oraz Screaming Frog. Przeciętna osoba zazwyczaj nie posiada takich umiejętności, dlatego warto zapisać się na staż lub praktyki oferowane przez agencje SEO. Podjęcie działalności jako freelancer, poza dużą swobodą, da możliwość zyskania cennego doświadczenia oraz rozeznania się w branży. Pomoże również zdobyć kontakty oraz sprawdzi, czy rzeczywiście odpowiada nam tego typu praca. Pozytywne rezultaty może przynieść śledzenie artykułów na temat SEO, a także udzielanie się na tematycznych forach poświęconych tej tematyce.

Perspektywy pracy w zawodzie

Obecnie pozycjoner to zawód niezwykle pożądany. Dla wielu osób jest niesamowicie atrakcyjny – przede wszystkim daje dużą swobodę, można samemu wybierać zlecenia oraz pracować z domu. Co więcej, praca w zawodzie pozwala na zdobycie bardzo przydatnej wiedzy odnośnie działania stron internetowych. Uczy, jak stać się zauważalnym w Internecie, a to jest obecnie bardzo ważna umiejętność – wiele osób, mimo dużej wiedzy na dany temat oraz charyzmy, nie potrafi się wybić, ponieważ nie przykłada wagi do sposobu działania wyszukiwarek. Zawód pozycjonera nie pozwala na lenistwo. Trzeba być czujnym i stale powiększać swoją wiedzę, ponieważ ciągle pojawiają się zmiany w algorytmie Google oraz nowe trendy. Nie jest to więc praca rutynowa, lecz bardzo kreatywna, wymagająca stałego zaangażowania. Z dnia na dzień nasze doświadczenie będzie rosnąć, a zdolności poszerzać się. Dzięki temu zyskamy szansę na awans oraz rozwój w zawodzie, co jest równoznaczne z większym wynagrodzeniem. Jeśli staniemy się ekspertami w swojej dziedzinie, to warto pomyśleć nad założeniem własnej firmy. Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnego biznesu w sieci lub prowadzenie strony internetowej. Większość tych osób z całą pewnością będzie chciało zatroszczyć się o pozycjonowanie strony – a tutaj specjalista SEO staje się kluczem do osiągnięcia sukcesu. Jeśli się postaramy i przyłożymy do pracy, to z całą pewnością nie będzie ciężko znaleźć dobrze płatnego zlecenia.

Pozycjoner – przyszłość zawodu

Jaka jest jednak przyszłość zawodu pozycjonera? Czy istnieje ryzyko, że za sprawą rozwoju technologii po prostu przestanie istnieć? To prawda, że sztuczna inteligencja jest na coraz wyższym poziomie. Za jej sprawą można szybko i sprawnie wykonać to, nad czymś kiedyś godzinami pracowali ludzie. Obecnie, różnego rodzaju algorytmy oraz programy robią za nas wiele rzeczy. Ułatwiają prace oraz dają duże możliwości jeśli chodzi o marketing online – przykładem może być automatyzacja mailingu. Wiele zawodów może przestać istnieć za sprawą sztucznej inteligencji, co jak zawsze budzi wielki niepokój wśród ludzi. Mimo to, praca pozycjonera jak na razie wydaje się bezpieczna. Komputery nie są w stanie wykonywać działań, jakie musi wykonać pozycjoner aby sprawić, że dana strona znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania Google. Zmiany na stronach wprowadzane są ręcznie i wymagają wielu niestandardowych działań. Pozycjoner w kreatywny sposób obmyśla strategię, dopasowując do siebie elementy układanki. Pomagają mu w tym narzędzia komputerowe, jednak sztuczna inteligencja nie oceni jakości tekstu. Wciąż istnieją rzeczy, które muszą zostać przemyślane przez człowieka. Nie zapowiada się więc, by komputery szybko miały posiąść tego typu zdolności, pozbawiając specjalistów SEO pracy. Zawód ten jest obecnie uznawany za bardzo przyszłościowy.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top