skip to Main Content

Co rozumieć pod pojęciem aplikacja webowa?

Co rozumieć pod pojęciem aplikacja webowa?

Wyrażenie “aplikacja webowa”, stosowane w odniesieniu do witryn z pozoru wyglądających jak zwykłe strony internetowe, zaczyna być stosowane coraz częściej, a przy tym jest to określenie poprawne. Jednocześnie z punktu widzenia przeciętnego użytkownika internetu nie występują pomiędzy nimi rzucające się w oczy różnice, gdyż aplikacje webowe obsługuje się podobnie do stron w przeglądarce. Są one jednak znacznie bardziej nastawione na interakcje z użytkownikiem i na dostarczanie konkretnych rozwiązań bądź usług. Wiele z tych aplikacji jest powszechnie znanych.

Aplikacja webowa nie jest równa stronie internetowej

Za najważniejszą różnicę pomiędzy aplikacją webową, a stroną internetową należy uznać funkcjonowanie obu tych podmiotów. Zwykłe witryny internetowe i mówi o tym nawet sama nazwa, są jak wystawy, które mają charakter informacyjny. Mona sobie popatrzeć, ale niewiele da się zrobić. Zazwyczaj jest to przeczytanie artykułu, obejrzenie dodatkowych zakładek, czy na innej witrynie obejrzenie filmiku. Jedyne, co jest do zrobienia, to klikanie w odnośniki lub zaproszenia (np. do zapisania się do Newslettera) albo napisanie komentarza, czy wystawienie oceny dla poznanego materiału. Z kolei aplikacja webowa nastawiona jest na interakcję z użytkownikami, których określone działania mogą mieć istotny wpływ na treści wyświetlanych informacji czy nawet na wykonywane działania. Jeżeli na stronie internetowej mamy możliwość założenia konta, dokonywania zakupów i składania reklamacji, a także dokonywać rezerwacji i przesyłać pliki, to raczej na pewno mamy do czynienia z aplikacją webową.

Aplikacja webowa a strona internetowa – różnice technologiczne

Aplikacje webowe nie są tworzone w tych samych technologiach informatycznych, co zwykłe witryny internetowe. Konieczność wpisania w funkcjonalność możliwość interakcji nakazuje korzystanie z innych rozwiązań. W związku z tym internetowe najczęściej wykorzystują style CSS oraz język HTML, natomiast już witryny oparte na CMS-ach mogą zostać zaklasyfikowane do każdej z tych grup, czyli być aplikacją webowa albo stroną internetową.

CMS-y dają wiele możliwości i to od administratora danej witryny zależy, ile z tych możliwości wykorzysta. Czy skorzysta z funkcjonalności, które pozwalają na interakcję z odbiorcą i w jakim stopniu użytkownik będzie mógł tę interakcję wykorzystać. Biorąc za przykład WordPress, to istnieje tam możliwość zrobienia statycznej strony wizytówki albo bloga, gdzie użytkownik będzie mógł jedynie skomentować blogowy wpis. Jednocześnie możliwości WordPressa z powodzeniem da się wykorzystać do wzbogacenia strony o różne funkcjonalności. Do technologii wspomagających tworzenie aplikacji webowych można zaliczyć np.: ASP.NET, JAVA, JavaScript, czy PHP.

Aplikacje webowe – zalety

Aplikacje webowe wyróżniają się przede wszystkim wysokim bezpieczeństwem użytkowania. Przynajmniej z założenia, bo jak pokazuje wiele przykładów handlu danymi osobowymi, nie zawsze jest to przestrzegane, wszystkie informacje i dane użytkowników przechowywane powinny być w bezpiecznych bazach danych. Drugą zaletą jest brak konieczności wykonywania przez użytkownika działań aktualizacyjnych, ponieważ dba o to administrator. Kolejną zaletą jest możliwość obsługiwania aplikacji webowych bez konieczności ich instalowania i na każdym urządzeniu z dostępem do sieci i posiadającym przeglądarkę internetową. Większość z nich jest obsługiwania intuicyjne, a w porównaniu do stron internetowych znacznie szybciej się ładują.

Są to zalety widzialne i namacalne, łatwe do zauważenia przez użytkowników. Obecnie wiele osób z branży uważa, że zalety aplikacji webowych znacznie przewyższą w przyszłości obecnością w sieci strony internetowe. Już teraz wiele firm posiada jednocześnie zarówno stronę internetową, jak i aplikację webową, a ponadto programy wymagające instalacji.

Przykłady bardziej znanych aplikacji webowych w Polsce

Istnieje sporo rodzajów aplikacji webowych, a podział dotyczy przede wszystkim ich przeznaczenia. Są aplikacje web ogłoszeniowe, sprzedażowe, czy służące do rezerwacji. Poniżej klika przykładów aplikacji web.

jakdojade.pl

Intuicyjna aplikacja webowa, dostępna również w formie aplikacji mobilnej, na Androida labo na iOS. Aplikacja pozwalająca na wyszukanie optymalnych połączeń między dowolnymi punktami, a użytkownik po założeniu konta może za jej pomocą kupić również bilet.

olx.pl

Bardzo już popularna aplikacja webowa, służąca do zamieszczania oraz przeglądania ogłoszeń internetowych. Szczególnie popularna w odniesieniu do dostępności ofert z najbliższej okolicy. Użytkownicy po założeniu konta mogą m.in. wymieniać się wiadomościami, także dotyczącymi zawierania transakcji.

pracuj.pl

Aplikacja dla wszystkich poszukujących pracy i dla pracodawców. Aplikacja umożliwia nie tylko szukanie ofert pracy, czy pracowników, ale również dodawanie CV i innych dokumentów oraz stworzenie swojego pełnego indywidualnego profilu. Rekruterzy również mają dostęp do wielu pomocnych funkcji oraz narzędzi, wydajniej zapewniających poszukiwania odpowiednich pracowników.

netflix.com/pl

Popularna aplikacja webowa do oglądania filmów i seriali na różnych urządzeniach. W zależności od wykupionej opcji można z jej pomocą oglądać filmy na kliku urządzeniach jednocześnie.

Tych klika aplikacji ukazuje wygodę i potencjał tego typu rozwiązania, a rosnąca popularność wyraźnie pokazuje, że Polakom taka forma internetowa bardzo odpowiada.

Strona internetowa a aplikacja webowa – co wybrać?

Przy wyborze aplikacji webowej musimy się liczyć z większymi kosztami, ale oferuje ona znacznie więcej aniżeli strona internetowa w standardzie. Przy czym tutaj nie cenę powinniśmy brać pod uwagę, lecz właśnie funkcjonalność i główną zaletę aplikacji, czyli większą interakcję z użytkownikiem. Gdy potrzebujemy statycznej strony dla firmy albo prowadzimy bloga, nie ma potrzeby decydowania się na aplikację webową.

Jak maluje się przyszłość aplikacji webowych?

Aplikacje web stają się powoli standardem. a przy tym firmy posiadające aplikacje nie rezygnują z posiadania stron internetowych. Aplikacje webowe są raczej dodatkiem i ukłonem w stronę użytkownika, który pragnie większej integracji ze swoim np. dostawcą usług i społecznością skupioną wokół niego. Przy czym nie można nie zauważyć, że użyteczne aplikacje łeb zyskują na popularności.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top