skip to Main Content

Freelancer SEO czy agencja SEO – co wybrać?

Freelancer SEO czy agencja SEO – co wybrać?

Prowadzenie biznesu online robi się coraz bardziej popularne. Zakładając sklep internetowy, musimy zadbać o pozycjonowanie strony. Komu jednak powierzyć to zadanie? Warto dobrze rozważyć dostępne opcje, aby mieć pewność, że zadanie zostanie wykonane prawidłowo. Możemy wybierać między współpracą z freelancerem a agencją SEO. Jakie są wady i zalety obu tych opcji i na co lepiej się zdecydować?

Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej firmy?

Przed podjęciem współpracy należy wiele kwestii zweryfikować. Istnieje bardzo dużo agencji SEO, a także zajmujących się pozycjonowaniem wolnych strzelców. Oczywiście każdy przedstawia siebie lub pracowników jako kompetentnych profesjonalistów. Warto przeznaczyć trochę czasu na zapoznanie się z opiniami na temat konkretnych firm czy freelancerów. Taka zapobiegliwość może nam się bardzo opłacić w przyszłości. Gdzie najlepiej rozpocząć szukanie? Można zacząć od mediów społecznościowych – istnieje wiele grup o pozycjonowaniu, gdzie polecane są konkretne firmy czy osoby. Warto pamiętać o tym, że nie każda firma jest na tyle kompetentna, by dobrze wypozycjonować stronę internetową. Potrzeba do tego ogromnych pokładów wiedzy oraz wielu ekspertów. Wybicie się w Internecie to wcale nie jest proste zadanie, ponieważ w dzisiejszym świecie każdy chce znajdować się na najwyższej pozycji w wyszukiwarce Google. Innym miejscem poszukiwań mogą być portale, na których publikowane są oferty zleceń. Są to miejsca, gdzie w przeważającej części udzielają się freelancerzy – jednak nie tylko. Również agencje SEO czasem korzystają z tego typu portali. Dobrym pomysłem jest dodanie zlecenia, w którym określimy, jaką stawkę oferujemy oraz jakie są nasze wymagania. Research warto poszerzyć o odwiedzenie stron różnych firm. Jeśli chcemy uzyskać więcej informacji, to można napisać maila bądź zadzwonić. Bardzo niska cena raczej nie powinna nas zachęcić – zazwyczaj oznacza, że ktoś liczy na łatwy zarobek, nie mając dużej wiedzy. Dlatego warto pamiętać, że dobre SEO najczęściej trochę kosztuje i nie ma tu dróg na skróty.

Wady i zalety współpracy z freelancerem SEO

Po znalezieniu paru freelancerów SEO, warto dokładnie przyjrzeć się ich działalności. Czego przede wszystkim powinniśmy się dowiedzieć? Na początek warto zapytać o strategię działania oraz o oferowaną cenę. Ważny jest czas, jaki specjalista jest gotowy poświęcić naszej stronie. Wielu freelancerów ma atrakcyjne ceny, a także zapewniają, że w krótkim czasie są w stanie zrobić wszystko. Takie deklaracje powinny nas zaniepokoić, ponieważ zazwyczaj taka osoba zajmuje się bardzo dużą ilością stron i nie poświęci nam tyle czasu, ile byśmy chcieli. Najlepiej, jeśli freelancer będzie nam w stanie zaprezentować dowody swojej pracy – pozwoli nam to potwierdzić jego umiejętności oraz doświadczenie. Lepiej też unikać początkujących pozycjonerów, ponieważ mogą popełniać błędy, które ciężko będzie naprawić. Co więcej, niektórzy freelancerzy stosują metody zabronione przez Google – jeśli zostaną one wykryte, to będzie to skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami dla naszej strony internetowej. Warto dodać do umowy klauzulę Black Hat SEO – jeśli wolny strzelec, którego wynajęliśmy, naruszy zasady, to będziemy mogli dostać odszkodowanie. Kiedy sprawdzi się freelancer SEO? Jeśli posiadamy małą stronę internetową bądź sklep, to wybranie freelancera zamiast agencji może być dobrym rozwiązaniem. Jednak bardzo rozbudowana strona wymaga większej ilości działań i pojedynczej osobie może być ciężko prawidłowo się nią zająć.

Agencja SEO, czyli alternatywa dla freelancera

Agencje SEO zazwyczaj zatrudniają wielu specjalistów. Każdego dnia zajmują się oni pozycjonowaniem stron internetowych. Jeśli zdecydujemy się wybrać usługi takiego przedsiębiorstwa, to możemy być pewni, że podejdą oni do zadania profesjonalnie. Weryfikacja również jednak może być przydatna – tak jak w przypadku freelancerów, tak i tutaj mogą trafić się osoby niekompetentne. Niezaprzeczalną zaletą agencji SEO jest to, że bez problemu może się zająć pozycjonowaniem nawet najbardziej rozbudowanej strony internetowej. Zarówno małe, jak i duże sklepy powinny być zadowolone z usług. Agencje SEO prawdopodobnie będą w stanie wykonać zadanie bardziej profesjonalnie niż freelancer, choć nie jest to oczywiście regułą. Firmy tego typu nie zlecają zadań zewnętrznym partnerom, więc dokładnie wiedzą, jakie kroki powinny podjąć, aby prawidłowo wypozycjonować stronę internetową. Co więcej, agencje SEO zwykle zajmują się również kompleksową obsługą klienta. Mogą zapoznać nas z zasadami działania marketingu online, co dodatkowo polepszy naszą rozpoznawalność w sieci. Freelancer raczej nam tego nie zapewni – zazwyczaj pojedyncza osoba nie ma tyle czasu, aby całościowo zająć się klientem, udzielić mu rad bądź przeszkolić.

Co lepiej wybrać?

Freelancer może być dobrym rozwiązaniem, ale zdecydowanie więcej ryzykujemy powierzając mu zadanie tak skomplikowane jak pozycjonowanie strony internetowej. To dużo pracy jak na jednego człowieka – wolny strzelec sam musi zająć się rzeczami takimi jak tworzenie treści, edycja kodów czy modyfikacja zawartości strony. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie może on posiadać wiedzy specjalistycznej, ale naprawdę dobrego freelancera wcale nie jest tak łatwo znaleźć. Agencja SEO to przede wszystkim bardziej bezpieczne rozwiązanie. Eksperci profesjonalnie zajmą się naszą stroną internetową. Łatwo sprawdzić, czy mają oni odpowiednie doświadczenie, czytając opinie w sieci. Z pomocą agencji łatwiej również będzie rozbudować stronę – zazwyczaj takie firmy mają w swoim składzie osoby zajmujące się projektami oraz modyfikacją platform sklepowych. Koszt współpracy z freelancerem może być jednak niższy – więc jeśli nasza strona internetowa jest mała, to możemy wybrać tę opcję. Niezależnie od decyzji, na pewno warto przed wyborem konkretnej agencji lub freelancera zrobić odpowiedni research, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z profesjonalistami w swojej dziedzinie.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top