skip to Main Content

Jak pozyskiwać backlinki?

Jak pozyskiwać backlinki?

Backlink, czyli linki zwrotne lub przychodzące, to zewnętrzne hiperłącza, które odsyłają do konkretnej strony. Można je wykorzystywać jako narzędzie pomocne w pozycjonowaniu. Backlinki należą do jednej z technik Off-Page SEO, który polega na działaniu poza witryną. Dobrze zaplanowana strategia budowania linków znacząco przyczynia się do polepszania pozycji strony internetowej w rankingach wyszukiwarek.

SEO wewnętrzne i zewnętrzne 

Działania SEO można podzielić na takie, które można wykonywać w ramach witryny oraz te, które są prowadzone poza nią. Backlinkowanie to, jak już wspomnieliśmy, działanie Off Page SEO, czyli poza stroną internetową. Pozwala ono na pozyskanie hiperłączy i stworzenie z nich sieci, pozwalającej na uzyskanie lepszych pozycji rankingowych w wyszukiwarkach. Oczywiście pod warunkiem, że linki będą dobrej jakości.

Hiperłącza znajdują też zastosowanie w wewnętrznym SEO. Ułatwiają one nawigowanie na stronie i pozwalają na proste poruszanie się po podstronach. Taka sieć połączeń w ramach jednej strony internetowej daje możliwość łatwiejszej nawigacji nie tylko odbiorcom, ale też botom Google. Wpływa to pozytywnie na pozycjonowanie strony.

Korzyści ze stosowania backlinków na stronach WWW

Pozyskiwanie hiperłączy to działanie, które w głównej mierze wpływa na pozycjonowanie. W jaki sposób? W tym przypadku nie warto kierować się zasadą więcej znaczy lepiej, gdyż algorytmy Google oceniają czy strony, do których prowadzą backlinki są wartościowe. Hiperłącza mogą przynieś stronom wiele korzyści pod warunkiem, że są właściwie użyte. Ponadto muszą one pochodzić z witryn, które mają odpowiednią renomę. Sprawia to, że wyszukiwarki postrzegają backlinkowane portale jako pozytywne. Pozyskiwanie linków zwrotnych jest dobrym sposobem na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania i wygenerowanie na stronie dużego ruchu.

Rodzaje backlinków i sposoby ich wykorzystania

Backlinki można podzielić na różne typy. Warto poznać wszystkie z nich, ponieważ posiadają one zupełnie różne funkcje, a każda z nich może być przydatna w  optymalizowaniu strony.

Wyróżniamy następujące ich rodzaje:

Link dofollow

Najpopularniejsza forma linkowania. Hiperłącza te po polsku oznaczają “podążaj” i skłaniają boty wyszukiwarek do wejścia na daną stronę. Witryny, które odsyłają użytkowników dzielą się w ten sposób swoim autorytetem ze stroną, do której prowadzi link. Dofollow to prosty sposób na podniesienie zaufania do nowej, często mniejszej strony. Pozyskanie tych hiperłączy jest kluczowe dla dobrze zaplanowanej strategii SEO.

Linkowanie dofollow znajdzie zastosowanie nie tylko w Off-Page SEO, ale też w wewnętrznej nawigacji na portalu. Właściwe wykorzystanie tego typu łączu pomaga w przemieszczaniu się botów pomiędzy stroną główną, a podstronami.

Link nofollow

Opcja nofollow zabrania botom podążania za linkiem. Oznaczony w taki sposób odsyłacz jest ignorowany przez algorytmy wyszukiwarek. Stosuje się go po to, by złej jakości backlinki nie były brane pod uwagę w tworzeniu oceny danej witryny. Atrybut nofollow posiadają najczęściej hiperłącza, które pochodzą z for internetowych lub portali społecznościowych. Tego typu hiperłącza generują jednak ruch użytkowników, pomagają zapoznać się z contentem strony i mogą być pomocne w pozyskiwaniu linków dofollow.

Odsyłacze nofollow sprawdzają się dobrze w SEO wewnętrznym. Dzięki nim możliwe jest zablokowanie botom dostępu do stron takich jak podstrona logowania, która nie jest bardzo istotna dla pozycjonowania. Posiadanie linków nofollow na stronie minimalizuje ryzyko ocenienia witryny jako sztucznie promowanej.

Backlinki – naturalne sposoby ich pozyskiwania

Duża liczba backlinków, które pochodzą ze słabych jakości stron zewnętrznych, może być efektem odwrotnym od zamierzonego. Boty mogą uznać je za spam i algorytm ukaże witrynę, do której prowadzą hiperłącza. Dlatego z backlinków należy korzystać rozsądnie. Przede wszystkim warto jest je pozyskiwać w sposób naturalny. Zagwarantuje to, że hiperłącza będą się charakteryzować wysoką jakością, a Google pozytywnie oceni witrynę i wywinduje ją w górę rankingu wyszukiwań.

W jaki sposób pozyskiwać backlinki, aby zostały uznane za wartościowe? Istnieje na to kilka sposobów. Oto kilka z nich:

Prawidłowy Content Marketing

Pozyskane linki mogą być jednym z rezultatów pozytywnego doświadczenia użytkownika. Zawarte na witrynie treści – o ile jest fachowe i wyróżniają się jakością –  mogą pomóc zwiększyć ruch na stronie. Dobry content marketing jest promowany przez algorytmy, i co za tym idzie, chętnie udostępniany przez odwiedzających stronę WWW czy bloga. Daje to szanse na dalsze przekazywanie linków. Dlatego też warto zatrudnić eksperta, który będzie dbał o jakość zamieszczonych treści. Dużą pomocą mogą być też płatne artykuły sponsorowane.

Uzupełnianie uszkodzonych linków

Jest to interesująca metoda polegająca na wyszukiwaniu hiperłączy, które przestały działać w udostępnionych serwisach informacyjnych. Sprawdzi się to, jeżeli nieistniejąca już witryna zajmowała się podobnym zagadnieniem, co ta, którą chcemy wypromować. Można wtedy skontaktować się z administratorem i spróbować zastąpić niedziałający odsyłacz swoim. Działanie to może przynieść korzyści obu stronom.

Treści graficzne

Wrażenia wizualne w dzisiejszym świecie to jeden z najważniejszych elementów marketingu. Social media są przepełnione materiałami w postaci zdjęć, infografik i  materiałów wideo. To one przykuwają wzrok odbiorcy i mają potencjał na udostępnienie ich dalej, co w rezultacie generują dużą liczbę backlinków.

Social Media

Bardzo często to właśnie strony na portalach społecznościowych mają największy zasięg.  Warto wykorzystać ich możliwości i często udzielać się serwisach, udostępniać linki prowadzące do właściwej strony WWW. Można też zachęcać społeczność do udostępniania treści, bo będzie generować duży ruch.

Sprawdzanie konkurencji

Istotne jest regularne analizowanie stron bezpośredniej konkurencji i badanie skąd prowadzą do nich hiperłącza. Warto się zastanowić, dlaczego zewnętrzne serwisy promują właśnie ich witryny lub blogi. Daje to możliwość łatwego odnalezienia potencjalnego miejsca dopasowanego pod kątem tematyki, w których będzie można umieścić linki do swojej strony.

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top