skip to Main Content

Nieskuteczne pozycjonowanie – co jest tego powodem?

Nieskuteczne pozycjonowanie – co jest tego powodem?

Działania związane z SEO, czyli pozycjonowaniem konkretnej witryny, są obecnie jednym z podstawowych sposób na promocję sklepów internetowych, jak również usług. Czynności z tym związane mogą obejmować pozycjonowanie lokalne, czyli zoptymalizowane pod konkretny region, jak też bardziej ogólne, oparte na konkretnych frazach, które nie dotyczą miejscowości.

Z uwagi na kompleksowe podejście do kwestii pozycjonowania, jak też dużą liczbę narzędzi, które pozwalają na skuteczne prowadzenie kampanii, w pierwszej kolejności należy w odpowiedni sposób opracować strategię.

Pozycjonowanie strony – brak efektów – dlaczego?

Jeśli proces pozycjonowania strony został wdrożony i nad stroną trwają prace pod kątem jej optymalizacji, jednak nie widać efektów, może to być spowodowane przez kilka czynników. Warto pamiętać, że pozycjonowanie to proces złożony. Na efekty trzeba chwilę poczekać. Jeśli prace nad stroną trwają od kilku tygodni, nie można oczekiwać, czy rezultaty będą już widoczne. Dopasowanie strony pod kątem algorytmów bywa czasochłonne. Często wymaga także podejścia kompleksowe. Prace prowadzi się na treściach, które są dostępne w danej witrynie, ale również na samym kodzie źródłowym strony, czyli jej ogólnej optymalizacji.

Dlaczego SEO nie przynosi rezultatów – kilka głównych przyczyn

Algorytm Google Search, na podstawie którego utworzona zostaje lista wyników dla konkretnego zapytania, jest stale udoskonalany. Wszystko po to, by użytkownicy tego narzędzia otrzymywali treści o wyłącznie wysokiej jakości. Oznacza to nie tylko samą formę merytoryczną. Teksty muszą być także atrakcyjne wizualnie. W jaki sposób można to osiągnąć?

  • Stosując akapity i śródtytuły

  • Wplatając w tekst listy z punktowaniem

  • Poprzez pogrubienie istotnych fraz w tekście

  • Również tworzenie odnośników do innych stron i podstron

Jednak SEO to nie tylko sama treść. Istotna jest również ogólna jakość strony. Spora liczba osób do przeglądania internetu wykorzystuje telefony lub tablety. Dlatego witryna powinna być dostosowana także do tego typu urządzeń. Brak wersji mobilnej strony, przekłada się na jej gorszą jakość według algorytmu. Dlatego pozycjonowanie nie przynosi zamierzonych efektów.

Pobieżnie przeprowadzony audyt SEO

Audyt SEO to podstawowy sposób przeprowadzania analizy danej strony. W jego trakcie można uzyskać cenne informacje, które dotyczą tych obszarów, gdzie znajdują się błędy oraz takich, które należy poprawić. Jeśli audyt zostanie przeprowadzony pobieżnie lub bez zastosowania odpowiednich narzędzi, ciężko również oczekiwać, iż nakreślona na jego podstawie strategia działania przyniesie zamierzony rezultat.

Innym czynnikiem, który decyduje o skuteczności pozycjonowania jest ograniczony budżet zamawiającego usługę SEO. Wszystko dlatego, iż niższy nakład finansowy na kampanię SEO, przekłada się na potrzebę ograniczenia działań. Pozycjonowanie składa się z wielu elementów. W trakcie zwiększania ruchu na stronie i pozycji na liście wyników można wykorzystać narzędzia takie, jak Google Ads. Jednak brak finansów na ten cel może utrudnić pracę. Często również firma, która wykonuje optymalizację, musi podejmować decyzje, który obszar poprawić, a który pozostawić w aktualnym, nie koniecznie dobrym stanie.

Niskiej jakości zawartość strony

Jednym z powodów, dla których strona nie jest atrakcyjna dla algorytmu Google to Duplicate Content. Oznacza to, że treści na stronie są skopiowane z innego źródła. Algorytm automatycznie pomija tego typu treści, przez co strona zostaje wykluczona z wyników lub pozostaje na końcu długiej listy. Dlatego tak ważne jest, aby teksty, które umieszcza się na poszczególnych stronach, były w stu procentach unikalne.

Brak efektów podczas pozycjonowania – co robić?

Jeśli ktoś zajmuje się samodzielnie pozycjonowaniem strony, jednak działanie to nie przynosi efektu, warto nawiązać współpracę z profesjonalną agencją SEO. Trzeba pamiętać, że największe firmy, związane między innymi ze sklepami internetowymi nieustannie optymalizują nie tylko treści, ale również samą stronę pod kątem algorytmu Google. Tylko takie działanie zapewnia naprawdę dobrą pozycję na liście wyników.

Współpraca z agencją SEO powinna przede wszystkim rozpocząć się od rzetelnego audytu. To na jego podstawie można określić, który obszar wymaga poprawy. Na podstawie uzyskanych w trakcie audytu, agencja może przystąpić do tworzenia strategii działania. Ta natomiast powinna być działaniem wieloetapowym o kompleksowym podejściu do pozycjonowania strony. Chodzi między innymi o tworzenie linków zewnętrznych, poprawę treści na stronie, testowanie czasu, w jakim strona otwiera się na urządzeniach użytkowników.

Czy warto podjąć współpracę z agencją SEO?

Jeśli ktoś nie posiada wiedzy związanej z pozycjonowaniem, także informatycznej, może mieć sporo trudności z odpowiednim wypozycjonowaniem strony w Google. Dlatego właśnie prace tego typu wykonują agencję. Nie jest to jedna osoba, odpowiedzialna za wszystkie działania, ale profesjonaliści, którzy skupiają się wokół konkretnych czynności. W agencjach pracują osoby odpowiedzialne za architekturę strony, także web designerzy, jak również pracownicy IT, związani z kodowaniem strony, czy copywriterzy, który tworzą wysokiej jakości treści SEO.

Dzięki temu działania, które podejmuje agencja, mogą przynieść faktyczne rezultaty. Warto pamiętać, że Internet jest obecnie najpotężniejszym medium, dlatego sektor marketingowy rozwija się w sieci bardzo prężenie. Walka o klienta przyjmuje postać walki o miejsce na liście wyników. Okazuje się bowiem, że aż 80% użytkowników wyszukiwarki Google nie opuszcza pierwszej strony z listą wyników. Co więcej, spora część z tych osób wybiera tylko pierwsze 5 linków.

Dlatego pozycja w wyszukiwarce to dostęp do większej liczby potencjalnych klientów. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że pozycjonowanie strony to proces stosunkowo złożony. Często niezbędne staje się regularne wprowadzanie aktualizacji na stronie. Między innymi dlatego, że firmy konkurencyjne na rynku, również wykorzystują SEO jako element kampanii marketingowej.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top