skip to Main Content

Dlaczego witryna spada na liście wyników?

Dlaczego witryna spada na liście wyników?

W przypadku świeżej strony, która dopiero od niedawna funkcjonuje w sieci, jej niska pozycja na liście wyników jest czymś naturalnym. W takiej sytuacji należy po prostu podjąć działania związane z jej pozycjonowaniem. Jednak, jeśli jakaś witryna działa już dłuższy czas i w dalszym ciągu plasuje się na raczej odległych stronach z wynikami w wyszukiwarce, trzeba coś z tym zrobić i to jak najszybciej. Równie nagłej akcji wymaga strona, która uprzednio posiadała dobrą pozycję na liście, teraz jednak spada w dół. Takie oznaki są niepokojące i mogą w realny sposób przełożyć się na działalność danej firmy. Dlaczego firmowa strona jest coraz niżej na liście wyników?

Powody, dla których strona spada na liście wyników

Powodów, dla których strona traci na atrakcyjności dla algorytmu Google może być wiele. Jednak spośród nich jest kilka, które zdarzają się częściej, niż pozostałe, co do nich należy?

Zmiana struktury strony

Różnego rodzaju działania w obrębie struktury strony mogą zaważyć na tym, że odnotuje ona spadek na liście wyników. Niejednokrotnie sytuacja ta ma miejsce, gdy stronę przenosi się z jednego serwera na inny. W przypadku takiego transferu, trzeba pamiętać przede wszystkim o szczegółach. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o uniemożliwieniu robotom Google indeksowania strony.

Przy okazji przenoszenia strony trzeba pamiętać również o wszystkich adresach URL oraz ich czytelności. Dlatego mapę witryny warto sprawdzić pod kątem ewentualnych błędów, które pojawiły się w trakcie zmiany serwera. Tego typu błędy są łatwe do wyśledzenia, dlatego to jedna z podstawowych czynności, którą przeprowadza się w ramach analizy spadku strony na liście wyników.

Duplicate content – czyli treści powielone

Algorytm Google działa w ten sposób, by dostarczać swoich użytkownikom treści jak najbardziej wartościowych. Dlatego, jeśli na danej stronie jej zawartość powtarza się lub jest identyczna, co treść pod innym URL, taka strona traci na atrakcyjności i odnotowuje spadek. Za wykrywanie powielonych treści odpowiadają roboty Google, które działają naprawdę skutecznie. Dlatego tak ważna jest oryginalność treści na stronie.

Merytoryczna treść a nadmiar słów kluczowych – Black Hat SEO

Słowa kluczowe, które dostępne są na poszczególnych stronach, to jeden z podstawowych elementów, na które algorytm zwraca uwagę. Nie oznacza to jednak, że więcej znaczy lepiej. Słowa kluczowe nie stanowią już głównego wyznacznika jakościowej treści, która będzie stanowić odpowiedź na zapytanie użytkownika wyszukiwarki. Bardzo ważna jest poprawność językowa, struktura tekstu, jego zawartość merytoryczna. Co prawda, spore zagęszczenie słów kluczowych może poprawić pozycję strony na liście wyników, jednak jest to efekt chwilowy.

Również niskiej wartości teksty mogą być czymś szkodliwym dla danej strony. Finalnie, roboty Google mogą pomijać poszczególne strony w kontekście danej frazy. Także kupowanie linków zewnętrznych jest metodą, która nie przyniesie trwałego rezultatu. Algorytm i tak zdoła wykryć pewną nieprawidłowość, czy nienaturalność w linkach.

Wszelkiego typu działania Black Hat SEO, czyli przysłowiowe pójście na łatwiznę, z reguły nastawione jest na krótkotrwały efekt, który tak naprawdę może utrudnić dalsze pozycjonowanie strony.

Spadek na liście wyników – przyczyny niezależne od strony

Spadek na liście wyników może wynikać z jakości strony, błędów, które się na niej pojawiły, czy po prostu źle przeprowadzonej kampanii pozycjonującej. Jednak są to czynniki wewnętrzne, czyli bezpośrednio związane z jakością strony oraz treściami, jakie reprezentuje. Istnieje także możliwość, że spadek na liście wynika z czynników zewnętrznych. Co do nich należy?

Kary nałożone przez Google

To jeden z podstawowych czynników, który przekłada się na pozycję strony na liście. Kara może być nałożona przez pracowników Google, którzy podczas sprawdzania strony stwierdzą pewne nieprawidłowości. Karę taką może również nałożyć roboty Google. Jest to taka algorytmiczna, nałożona na witrynę przez algorytm.

Google oraz aktualizacje wyszukiwarki

Algorytm Google, związany z dostarczaniem użytkownikom wysokiej jakości treści, jest udoskonalany przez cały czas. Oznacza to, że niejednokrotnie wprowadza się pewne zmiany. I właśnie te zmiany mogą wpłynąć na to, że witryna, uprzednio na górze listy wyników, teraz plasuje się znacznie wyżej. Trzeba pamiętać, że pozycjonowanie strony tak naprawdę nie może spocząć na laurach. Raz uzyskane, atrakcyjne miejsce, by było utrzymane przez witrynę, musi opierać się na ciągłej aktualizacji strony pod kątem zmian, jakie wprowadzono do algorytmu. Zaprzestanie takich działań skutkuje tym, że strona stopniowo przestaje być dla algorytmu atrakcyjna i wartościowa.

Pozycjonowanie konkurencyjnej strony

Konkurencja nie śpi. Internet jest obecnie potężnym źródłem dochodu wielu firm. Oznacza to, że właśnie w sieci promują swoje produkty i usługi. Każdemu natomiast zależy na jak najbardziej atrakcyjnym miejscu na liście wyników. Dlatego inne firmy również zlecają pozycjonowanie swojej witryny. W efekcie ich strona może zepchnąć inną stronę z konkretnego, wysokiego miejsca na liście wyników. Z boku pozycjonowanie może działań trochę jak przepychanka o najlepsze miejsca i w pewnym sensie tak jest. Warto o tym pamiętać i rozwijać swoją stronę, a przede wszystkim dostarczać jak najwyższej jakości treści.

Spadek na liście wyników – co robić?

Podstawowym działaniem, które należy podjąć, jest audyt SEO. Co to takiego? To działanie, które przeprowadza firma zajmująca się pozycjonowaniem. Specjaliści, przy użyciu odpowiednich narzędzi wirtualnych, przeprowadzają analizę strony pod kątem jej kodu źródłowego, linków zewnętrznych, słów kluczowych, jakości treści, jak też innych elementów. Na tej podstawie można stwierdzić, co jest powodem spadku strony na liście wyników lub, nad którymi elementami można rozpocząć pracę, by polepszyć to miejsce. Audyt pozwala na określenie strategii działania, które związane jest z pozycjonowaniem strony. W międzyczasie, co również stanowi jeden z elementów SEO, można wykorzystać płatne promocje, wyświetlane w wyszukiwarce w formie reklamy.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top