skip to Main Content

Jakie Google nakłada kary za nieuczciwe i niedozwolone praktyki?

Jakie Google nakłada kary za nieuczciwe i niedozwolone praktyki?

Nie od dziś wiadomo, że każdy właściciel swojej strony internetowej, sklepu internetowego, witryny, bloga pragnie aby jego strona znajdowała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwarek internetowych. Im wyższa pozycja tym wzrasta szansa na uzyskanie większej ilości wejść na stronę, a co za tym idzie staje się możliwe dotarcie do szerokiego grona odbiorców, czy tez potencjalnych klientów. W praktyce zdobycie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach nie jest takie proste. Światowy gigant Google podczas określania pozycji danej strony internetowej pod uwagę bierze wiele czynników, między innymi: atrakcyjność danej strony, aktualizację treści, optymalizacja strony, słowa i frazy kluczowa, prędkość ładowania danej strony, dostosowanie do urządzeń mobilnych oraz wiele innych czynników. Wówczas tylko dobrej jakości strony, które prezentują ciekawe dla odbiorców/internatów treści mają szanse zdobyć wysokie miejsce na liście wyszukiwarki internetowej.

Wzrost wymagań Google odnośnie jakości prezentowanych przez strony internetowe treści niestety przyczynił się do wzrostu prób oszukania algorytmów Google. Obecnie w sieci istnieje wiele stron oraz witryn, które stosują nieuczciwe praktyki, które mają za zadanie podniesienie pozycji danej strony w wynikach wyszukiwarek www. Takie praktyki są wysoce krzywdzące zwłaszcza dla właścicieli stron, witryn, czy też blogów, którzy naprawdę prezentują ciekawe dla internautów treści. W związku z tym, że nieuczciwych praktyk jest coraz więcej Google zaczęło nakładać różnego rodzaju kary na właścicieli takich stron.

Rodzaje kar nakładanych przez Google za niedozwolone praktyki

Nieuczciwe zwiększenie danej strony w pozycji wyszukiwarki Google karane jest na różne sposoby. Wśród nich można wyróżnić dwie kategorie kar:

  • algorytmiczna,
  • ręczna.

Algorytmiczna: Jest to rodzaj kary nakładanej przez Google w sposób automatyczny bezpośrednio przez algorytm wyszukiwarki Google. Tego typu kary zostają nałożone przez algorytm, jeśli wykryje on prowadzenie działa niezgodnych z wytycznymi tegoż algorytmu.
Ręczna: 
Natomiast kary ręczne są nakładanie bezpośrednio przez pracownika giganta Google, w momencie gdy ten zauważy bądź wykryje nieuczciwe praktyki oraz techniki stosowane na danej stronie w celu zwiększenia jej widoczności.

Warto wiedzieć, że Google cały czas stara się dopracować i usprawnić swoje algorytmy, w celu zwiększenia kontrolowania stron między innymi pod kątem: contentu, działań, na stronie, optymalizacji treści, reklam, itp. Wówczas nieuczciwe praktyki stosowane w celu zwiększenia pozycji strony są karane najczęściej znacznym spadkiem pozycji rankingowej takiej strony w przedziale od 10 do 50% oraz Google na taką stronę może nałożyć różnego rodzaju filtry. 

Co zrobić aby uniknąć kar nakładanych przez Google?

Niestety obecnie wymogi Google są wysokie i wielu właścicieli witryn nie do końca wie co tak naprawdę może zrobić, a czego nie, w celu zyskania atrakcyjności swoich treści pod kontem algorytmów. Przede wszystkim warto zadbać o kilka następujących czynników:

  • Optymalizacja linków wewnętrznych:

Google oceniając daną stronę www bierze pod uwagę zachowanie prawidłowej hierarchii oraz odpowiedniej struktury linków wewnętrznych. Jeśli będąc właścicielami strony nie zadbamy o prawidłową optymalizację linków wewnętrznych może to skutkować karą od Google, a najczęściej niską pozycją w wynikach wyszukiwarek stron www. Co więcej warto pamiętać o tym, że zamieszczone w linkach anchory nie powinny być zbyt długie, a każdy poszczególny link powinien odsyłać internautę do powiązanych z tematyką strony treści. Zatem jeśli przykładowo na naszej stronie zamieszczamy artykuł dotyczący wakacji link wewnętrzny na podstronie powinien przekierowywać na inną podstronę o zbliżonej/ podobnej tematyce, np. najlepsze atrakcje na wakacje.

  • Należy zadbać o UX:

Niestety wielu właścicieli stron www w pogoni za wyższą pozycją w wyszukiwarkach internetowych Google zapomina, o tym co jest tak naprawdę najważniejsze, a mianowicie o użytkowniku. Należy pamiętać, że wysoce istotne jest dbanie o indywidualne doświadczenia potencjalnych użytkowników internautów, którzy odwiedzają naszą stronę. Użytkownik na danej stronie internetowej powinien przede wszystkim czuć się na niej komfortowo oraz pozytywnie odbierać stronę. Zachowanie odpowiedniej bilansu na stronie pod kątem wyglądu, linków wewnętrznych, treści, grafik, reklam, itd. pozwoli na uniknięcie kary od Google skutkującej spadkiem pozycji w wynikach wyszukiwarek. Źle zoptymalizowana strona przeważnie posiada wysoki wskaźnik odrzuceń, niski wskaźnik powrotów na stronę oraz bardzo krótki czas trwania sesji danego użytkownika. Takie wskaźniki mogą świadczyć o tym, że; użytkownik nie znalazł na stronie tego czego szukał, użytkownik został rozczarowany treścią strony bądź jej elementami, użytkownik nie otwiera strony ponownie, link bądź nazwa strony nie pasują do zawartości strony, co skutkuje tym, że użytkownik w nią wchodzi po czym niemal natychmiast z niej wychodzi. Co więcej, nieczytelna treść, długi czas ładowania się strony bądź za duża ilość reklam mogą powodować spadek komfortu wśród jej użytkowników.

  • Dostosowanie strony do użytkowników mobilnych:

W obecnych czasach praktycznie każdy człowiek na świecie posiada możliwość korzystania z mobilnych urządzeń dających możliwość swobodnego dostępu do Internetu. Niestety nie każdą stronę można otworzyć przez tego typu urządzenia. Brak dopasowania danej strony www do urządzeń mobilnych google kara niższą pozycją w wyszukiwarkach google, a także nałożeniem kary w postaci filtra. Ma to również ogromne znaczenie na ruch na stronie. Obecnie coraz więcej osób korzysta z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Wówczas jeśli nasza strona nie jest dopasowana do urządzeń mobilnych użytkownik zwyczajnie jej nie uruchomi bądź pominie. Jeśli natomiast nasza strona posiada wersje mobilna należy zadbać o to aby: występowało na niej odpowiednie skalowanie. Odnosi się to zarówno do wielkości czcionki, układu strony, jak i obrazów i grafik. Wszystkie elementy strony powinny dopasowywać się do rozdzielczości ekranu urządzenia, z którego korzysta dany użytkownik.

Główne przyczyny nakładania przez Google kar na daną stronę www

Głowna przyczyna kar płynących od Google do stron www oczywiście jest zła optymalizacja treści na nich zawartych. Ponadto karę od Google można otrzymać gdy na stronie:

  • występuje urywanie treści: ukrywanie treści przeważnie odbywa się poprzez stosowanie bardzo małej czcionki bądź stosowanie czcionki w kolorze tła strony. Niestety wielu nieuczciwych właścicieli stron www właśnie w ten sposób stara się umieścić na swojej stronie większość słów kluczowych. Celem takiego postepowanie jest chęć zwiększenia atrakcyjności strony pod kątem algorytmów Google. Użytkownicy przeważnie nie mają pojęcia o występowanie tego typu technik na danej stronie, natomiast tak ukryte frazy kluczowe są widoczne dla algorytmów.
  • powielanie treści na stronie: warto wiedzieć, że zarówno autoplagiat, czyli powielanie treści w obrębie własnej strony, jak i sam plagiat, czyli kopiowanie jakichkolwiek treści z innych stron jest surowo karane przez google. Strona prezentująca tego typu treści może zostać nawet usunięta.
  • spam: czyli masowe umieszczanie na stronie treści charakteryzujących się niską jakością. Niestety na niektórych stronach internetowych zamieszczane są automatycznie wygenerowane treści. Wówczas zamieszczona na stronie treść jest efektem zmieszania kliku artykułów, przeważnie tego typu treści są nielogiczne i nie mają większego sensu. Występuje w nich ogrom błędów stylistycznych, językowych, a także merytorycznych. Taka praktyka również jest srogo karana przez Google są to czasami kary nawet większe niż 50 % pozycji rankingowej takiej strony internetowej.

 

Zarówno kary oraz filtry nakładane przez Google są spowodowane nieetycznymi technikami, które właściciele swoich stron wykonują w celu zwiększenia pozycjonowania swojej strony. Każdy nieuczciwy właściciel witryny musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Nieprzestrzeganie norm oraz zasad Google jest coraz częściej wykrywane przez algorytmy, a próby ich oszukania mogą przynieść więcej szkód niż rezultatów. Warto jednak zadbać aby strona była atrakcyjna i aktualna, wtedy algorytmy to docenią i nie będą potrzebne niewłaściwe oraz nietyczne praktyki. Jeśli jako właściciele danej strony www nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat marketingu internetowego oraz pozycjonowania stron warto skorzystać z usług profesjonalistów.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top