skip to Main Content

Narzędzia w marketingu online – autoresponder

Narzędzia w marketingu online – autoresponder

Digital marketing rządzi się swoimi prawami. Każdy marketingowiec, który chce w efektywny sposób zdobywać nowych klientów, musi być na bieżąco z nowymi technologiami. Jednym nowoczesnych narzędzi, z którego mogą korzystać osoby zajmujące się marketingiem jest autoresponder, czyli wiadomość wysyłana do użytkownika w sposób automatyczny. Skraca on czas reakcji i pozwala na automatyzację prowadzonych kampanii. Poniższy tekst tłumaczy, kiedy stosować autoresponder, daje przykłady automatycznych odpowiedzi, a także odpowiada, jakich błędów należy unikać w komunikacji z klientami.

Do czego stosować autoresponder?

E-mail marketing to jedna z najskuteczniejszych metod komunikacji z potencjalnym konsumentem. Skorzystanie z autorespondera może być pomocne w procesie porozumiewania się. Opcja automatycznej odpowiedzi staje się bardziej popularna. Zapewne nawet Ci użytkownicy, którzy rzadko korzystają z przestrzeni internetowej, mieli okazję spotkać się z wiadomościami wysyłanymi automatycznie.

Autoresponder służy głównie do szybkiego i skutecznego skontaktowania się z  potencjalnymi odbiorcami wiadomości. Technika automatycznych wiadomości pozwala na dużą oszczędność czasu, pieniędzy i ludzkich zasobów. Podamy prosty przykład. Użytkownik zapisuje się  do newslettera w piątkowy wieczór. W tradycyjnym trybie przekazywania informacji musiałby czekać na wiadomość potwierdzającą pozytywny przebieg dołączenia do listy e-mailowej do poniedziałku. Taką wiadomość mógłby otrzymać bowiem dopiero w momencie, gdy firma wznowiłaby swoją działalność po weekendzie, a pracownik odpowiedzialny za komunikację z użytkownikami osobiście napisałby do niego maila.

Narzędzie, jakim jest autoresponder, do minimum skraca czas oczekiwania na odpowiedź. Komunikat jest generowany w sposób automatyczny, przez co nieistotne stają się zdarzenia losowe, które mogą wpłynąć na czas wysłania odpowiedzi – niezależnie od tego, czy wiadomość musi być wysłana w ciągu tygodnia, środku nocy, czy też w sobotę lub niedzielę.

Jak tworzyć skuteczne automatyczne odpowiedzi?

Do tworzenia automatycznych odpowiedzi należy korzystać ze specjalistycznego oprogramowania, służącego do ich generowania. Na rynku dostępnych jest wiele takich narzędzi, więc może pojawiać się pytanie, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego narzędzia stosowanego w marketingu internetowym? Można kierować się kilkoma istotnymi aspektami. Przy szczegółowej analizie można wybrać program, dzięki któremu proces wysyłania automatycznych odpowiedzi będzie dopracowany w każdym szczególe.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są zarówno rozwiązania, za które użytkownik musi uiścić opłatę, jak i bezpłatne. Większość profesjonalnych narzędzi można wykorzystać dzięki płatnym poprogramowaniom, które dają szeroki wachlarz możliwości.

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, to stopień rozbudowania opcji kreatora wiadomości. Warto sprawdzić, czy możliwe jest optymalne modyfikowanie wiadomości wysyłanych do użytkowników. Dobrze jest też przeanalizować ilość list mailingowych możliwych do stworzenia. Przydatna też jest opcja monitorowania procesu wysyłki wiadomości i sprawdzenia reakcji odbiorcy. W zależności od zakresu potrzeb, można wybrać odpowiednie dla siebie narzędzie.

Konkretne przykłady autoresponderów

Jak już zostało wspomniane, automatyczna odpowiedź jest wykorzystywana między innymi w komunikacji mailowej. Autoresponder może być bardzo przydatny w sytuacjach takich jak urlop. Jeśli dany pracownik wyjeżdża na wakacje i nie planuje w tym czasie otwierać poczty internetowej, może przygotować automatyczną odpowiedź, która będzie wysyłana do każdego, kto będzie próbował się z nim kontaktować.

Autoresponder może być wykorzystany do wyjaśnienia różnych zaistniałych sytuacji – zwolnienia lekarskiego, wyjazdu służbowego, przebywania na konferencji. W automatycznej wiadomości zwrotnej można zawrzeć informacje o przewidywanej dacie powrotu oraz o osobie, z którą można się kontaktować w przypadku nieobecności, jeśli sprawa jest pilna. Warto zadbać o przyjazny ton wypowiedzi, mając na uwadze odczucia potencjalnego odbiorcy.

Kolejny przykład sytuacji, w której można wykorzystać automatyczną odpowiedź, to maile wysyłane po wykonaniu przez użytkownika konkretnej czynności. Autoresponder może być ustawiony w taki sposób, by wiadomości były dostarczane w momencie wypełnienia formularza kontaktowego lub przesłania zapytania o pomoc.

 Przykładowa forma automatycznej odpowiedzi:

“Uprzejmie dziękujemy za kontakt. Informujemy, że otrzymaliśmy Twojego maila. Dokładamy wszelkich starań, by odpowiadać tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin.”

Jest to oczywiście tylko przykład – treść automatycznej wiadomości może być indywidualnie dopasowana do potrzeb oraz preferowanego stylu komunikacji z odbiorcami. Następny przykład na to, jak można skutecznie wykorzystać autoresponder, to wysyłanie do odbiorców przygotowanych wcześniej wiadomości według ustalonej kolejności – na przykład po zapisie do grupy mailingowej.

Automatyczne wiadomości mogą być wysyłane w określonym dniu cyklu. Jest to bardzo dobry sposób na automatyzację działań i oszczędność czasu. Osoba zajmująca się marketingiem nie musi pamiętać o tym, by regularnie kontrolować, kto i kiedy dołączył do subskrypcji. Stworzony algorytm zrobi to za niego i co najważniejsze – wyśle automatyczne wiadomości w przewidzianej wcześniej kolejności.

Autoresponder – czego należy unikać?

Przy procesie automatyzacji marketingu mailowego można popełnić szereg błędów, które mogą mieć wpływ na niekorzystne kreowanie obrazu przedsiębiorstwa w oczach użytkowników. Przy korzystaniu z automatycznego wysyłania wiadomości należy pamiętać o tym, by wiadomości były wysyłane w określonym odstępie czasu. Jeśli odbiorca będzie otrzymywał maile zbyt często, może poczuć się przytłoczony i zrezygnuje z subskrypcji. Należy też unikać błędów językowych i gramatycznych, a także trzymać się jednego, konkretnego stylu wypowiedzi.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top