skip to Main Content

Czym jest conent marketing oraz storytelling?

Czym jest conent marketing oraz storytelling?

Możliwość promocji firmy w sieci przybiera wiele form. Jedną z nich jest content marketing. Jednym z zadań tej formy jest budowanie pozytywnego i profesjonalnego wizerunku firmy. Dlatego zawartość treści opiera się na merytorycznym podejściu do tematu i dostarczaniu wartościowych artykułów. Poprzez content marketing można przybliżyć klientom poszczególne procesy, związane z produkcją danego produktu, czy sposobem działania firmy. Jednocześnie, content marketing nie zawsze sprowadza się bezpośredniej sprzedaży. Najważniejsza w tym przypadku jest sama promocja firmy.

Innym, również coraz bardziej rozpowszechnionym sposobem działań marketingowych, jest storytelling. Opiera się na tworzeniu historii lub opowieści, które dotyczą konkretnej firmy lub produktu i są wciągające dla odbiorcy. Tutaj również najistotniejsza jest sama promocja, niekoniecznie sprzedaż bezpośrednia.

Działania w ramach content marketingu

To popularne rozwiązanie, którego celem jest wzmocnienie wizerunku firmy na rynku. Dlatego content marketing wiąże się często z tekstami eksperckimi, które poruszają istotne dla danej branży tematy. Jednocześnie, firma daje w ten sposób do zrozumienia, iż posiada profesjonalne, bogate doświadczenie w danej dziedzinie, ale również wiedzę. Dzięki temu budzi większe zaufanie u klientów.

Jednak, aby content marketing był skuteczny, w pierwszej kolejności należy określić grupę odbiorców. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ sam charakter artykułów może przybierać różne formy, od humorystycznej narracji, po bardziej specjalistyczne poradniki. Na podstawie grupy odbiorców należy zatem określić to, w jaki tonie będzie utrzymana narracja poszczególnych artykułów.

Wszelkiego rodzaju kampanie typu content marketing rzadko posiadają konkretne nazwy i zdefiniowany sposób działania. Strategie zostają opracowane na podstawie konkretnych firm oraz ich witryn internetowych.

Storytelling a promocja firmy

To kolejna technika, która wiąże się z budowaniem wizerunku firmy w sieci. Wykorzystuje historie i opowieści, które są ciekawe, ale również wartościowe dla potencjalnego klienta. Jednocześnie bazuje na tworzeniu pozytywnego wizerunku dla danego produktu, czy firmy. Dlatego treści, które przedstawia się w takiej postaci, powinny być spójne oraz konsekwentne. Wszelkie niedociągnięcia, czy sprzeczności zostaną wyłapane przez odbiorcę, a to może zaważyć na ogólnej percepcji względem danej marki.

To, w jaki sposób tworzy się konkretne treści storytellingowe zależy od indywidualnego zamysłu. Można w tym celu wykorzystać głównego bohatera, który pojawia się w opowieściach lub innych, element, który złączy treści w spójną całość. Całą treść można podzielić również na mniejsze części, które prezentuje się następnie drogą mailową lub za pośrednictwem bloga.

Czy storytelling jest skuteczny?

Trzeba pamiętać, iż nie jest to forma reklamy sprzedażowej. Oznacza to, iż historie nie zachęcają, przynajmniej w sposób bezpośredni do dokonania zakupu. To, co w szczególności przykuwa uwagę klientów, to wciągająca historia. Pozwala także na tworzenie swoistej więzi. Storytelling to bardziej prozatorska, życiowa forma, w której warto szukać elementów tożsamych dla potencjalnych klientów, tworzyć sytuacje, w których sami się znajdują, tak, by poczuli się bliżej opisanej sytuacji. To przekłada się na ich większe zaufanie względem konkretnej marki. Dlatego ważnym elementem jest odniesienie się do emocji klientów. Jeśli tekst nie wywołuje żadnych odczuć, jest neutralny dla odbiorcy, takie też będzie jego nastawienie do marki.

Storytelling to część content marketingu, o dość specyficznej formie. Bazuje na opowieściach, historiach z życia, a przede wszystkim odwołuje się do odczuć klienta, jego emocji. W ten sposób firmom udaje się nawiązać bliższą relację z potencjalnymi odbiorcami usług lub produktów.

Kto zajmuje się content marketingiem?

Duża część agencji interaktywnych, czyli takich, które zajmują się ogólnie marketingiem w sieci, dostarcza różnorodnych treści. Bardzo popularne są opisy kategorii i usług, czy opisy produktów, które dotyczą przede wszystkim sklepów internetowych. Jednak, rozwój narzędzi i podejścia do marketingu w sieci sprawia, że szereg agencji, które związane są marketingiem, również świadczy usługi związane z content marketingiem. Także poszczególni copywriterzy realizują usługi tego typu. Jednocześnie, coraz większa liczba osób, które działają w sektorze marketingu internetowe, wybiera sobie poszczególne specjalizacje. Dla niektórych jest to tworzenie treści SEO, które dotyczą pozycjonowania strony, inni natomiast świetnie wywiązują się ze zleceń, które dotyczą storytellingu.

Czy storytelling wymaga specjalnych umiejętności?

W zasadzie i tak i nie. Nie potrzeba bardzo fachowej wiedzy, by zająć się storytellingiem. Często także wszelkie informacje techniczne, związane z produktem, czy usługą, nie są tak ważne. Oczywiście, w przypadku storytellingu. Jeśli chodzi ogólnie o content marketing i artykuły eksperckie, taka wiedza jest niezbędna.

Jednak, by storytelling był skuteczną formą promocji i budowania wizerunku w sieci, nie może to być po prostu suchy tekst. Dlatego, tak naprawdę, ważne są umiejętności literackie. Umiejętność tworzenia opisów sytuacji, budowania napięcia, wplatania elementów humorystycznych, ale również takich, które powodują wzruszenie. Bardzo ważna jest umiejętność, dzięki której słowo pisane wchodzi w interakcję z odbiorcą. Odnosi się do jego uczuć, ale również wyobraźni, którą stymuluje. Dlatego storytelling to dość specyficzna forma marketingu.

Content marketing a wiedza fachowa

W przypadku content marketingu często zleceniodawcy wymagają wiedzy fachowej, która dotyczy konkretnej branży. To istotne, bo przecież treści muszą mieć wysoką jakość merytoryczną. Jeśli ktoś nie posiada gruntownej wiedzy, która dotyczy na przykład procesu produkcji mebli, sposobu ich obróbki, materiałów i akcesoriów, może okazać się, że w tym przypadku treści z zakresu content marketingu nie będą spełniać oczekiwań firmy, która zleciła realizację tekstów.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top