skip to Main Content

SEO – analiza konkurencji

SEO – analiza konkurencji

Do stworzenia strategii SEO niezbędna jest analiza konkurencji. Zwłaszcza w przypadku pozycjonowania stron biznesowych. Brak wiedzy o słabych i mocnych stronach konkurentów sprawia, że ciężko jest być konkurencyjnym w stosunku do nich. Trudniej jest się też zdecydować na konkretne etapy działań reklamowych w celu zwiększenia widoczności strony. Analiza pozycji poszczególnych firm z tej samej branży, użytych słów kluczowych oraz metod pozycjonowania to podstawa w prowadzeniu audytu SEO. Dzięki temu możliwe jest porównanie konkurencji oraz poznanie elementów wymagających poprawy.

W jakim celu wykonuje się analizę konkurencji?

Analiza konkurencji SEO daje możliwość zweryfikowania, jakich słów kluczowych używają inne firmy z tej samej branż do pozycjonowania oraz jaką widoczność osiągają przez swoje działania. Ponadto analiza konkurencji pozwala zweryfikować, jakie błędy zdarzają się konkurencji, aby unikać ich w swoim biznesie i wyprzedzić inne marki.

Narzędzia wykorzystywane w analizie konkurencji

Niestety darmowe narzędzia Google umożliwiają jedynie analizę wyłącznie własnej strony internetowej. Do badania stron konkurencji potrzebne jest korzystanie z płatnych narzędzi. Jednym z najlepszych systemów jest Ahrefs, ale możesz też korzystać między innymi z Moz, Senuti i SEMruch. Najlepiej jest wybierać narzędzia do analizy konkurencji, które jednocześnie pomagają w innych działaniach dążących do optymalizacji i pozycjonowania stron.

Analiza konkurencji – działania krok po kroku

 Pierwsze działania

Analizę konkurencji należy rozpocząć od przeprowadzenia audytu SEO własnej strony, dzięki czemu możliwe jest późniejsze porównanie jej z witrynami konkurencji. Pozwala to oszacować budżet, ustalić, jakie frazy kluczowe są najbardziej opłacalne oraz sprawdzić w jakiej kolejności należy budować widoczność za pomocą słów kluczowych.

Określenie konkurencji

Przed rozpoczęciem analizy należy bezpośrednio określić konkurencję. Aby to uczynić, trzeba porównać marki działające w tej samej branży, które mogą być dla siebie rywalami. W trakcie weryfikacji konkurencji warto wykluczyć marki, które nie występują realnie w ujęciu biznesowym, takie jak portale branżowe. Analiza konkurencji powinna przebiegać w kategoriach wielkości biznesu. Małym firmom nie opłaca się walczyć o pozycję na daną frazą z gigantem.

Zbadanie jak pozycjonuje się konkurencja

Po stworzeniu listy konkurencyjnych firm należy przeanalizować dane o pozycjonowaniu ich witryny. Pomogą w tym różnorodne narzędzia, dzięki którym można zbadać najważniejsze wskaźniki. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej Ahrefs, który pozwala tworzyć listy, na których porównywane będą najważniejsze informacje. Warto przeanalizować liczbę linkę przychodzących oraz ruch stron. Kolejnym istotnym krokiem jest zbadanie źródeł linków, które kierują użytkowników do stron konkurencji.

Co warto porównać?

Warto znać podstawowe elementy, na których opiera się pozycjonowanie. Na ich podstawie warto porównywać swoją stronę z witrynami konkurencji. Pozwoli to uzyskać informacje, dlaczego inne firmy mają lepsze pozycje w wyszukiwarkach. Warto porównać między innymi meta opisy, Call To Action, sposób wplatania fraz kluczowych w treść oraz szybkość ładowania się stron na komputerach i smartfonach. Należy zwrócić uwagę głównie na te strony, które mają wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Można też porównać nagłówki wysokiego rzędu – H1 i H2 – oraz te niższe i sprawdzić jakich słów kluczowych używa w nich konkurencja. Ponadto przeanalizować należy długość treści, adresy URL oraz nawigację na stronach innych firm.

Po zbadaniu wymienionych wyżej elementów, warto dokładnie skupić się na analizie tego, co znajduje się na stronach innych firm. Dużo informacji może przynieść analiza treści oraz znalezienie odpowiedzi na pytania: do jakiej grupy użytkowników są one kierowane? czy są wysokiej jakości? w jaki sposób są tworzone? czy mają dużo komentarzy?

Poznanie odpowiedzi na takie pytania daje możliwość łatwego porównania wyników do własnej strategii contentowej. Dodatkowo warto wiedzieć, czy konkurencja nie korzysta z technik, które nie są polecane przez Google, na przykład Black Hat SEO, za które mogą zostać one ukarane.

Analiza konkurencji w Senuto

Senuto daje możliwość przygotowania analizy konkurencji pod kątem najważniejszych parametrów. Na samym początku należy odszukać i sprecyzować konkurencyjne firmy, a następnie można rozpocząć analizę w Senuto. Narzędzie to pozwala zaobserwować wspólne i różne frazy kluczowe. Po porównaniu słów kluczowych można przeanalizować ich trudność, a także zobaczyć, które konkurencyjne strony z najwyższych pozycji Google wykorzystują konkretne słowa do pozycjonowania. Analiza pozwala porównać podstrony i zweryfikować je pod kątem SEO, UX i UI. Warto wykonać analizę linkowania, gdyż działania off-site są bardzo istotne w budowaniu pozycji w Google.

Słabe strony, które warto wykorzystać

Odszukiwanie słabych stron i błędów w działaniach konkurencji jest dobrą metodą w optymalizacji własnej strony internetowej. Warto zbadać wszystkie aspekty dotyczące pozycjonowania witryn u konkurencji i lepiej przeprowadzić działania SEO. Być może strony internetowe konkurencji mają dużo uszkodzonych hiperłączy lub posiadają duplikaty treści. Zwracanie uwagi na takie szczegóły sprawia pozwala na uzyskanie przewagi nad konkurencją.

Realne możliwości i budżet

Po analizie konkurencji należy ocenić budżet, który będzie mógł być przeznaczony do podjęcia działań koniecznych do przeprowadzenia SEO.  Należy wycenić content, stworzenie skutecznego linkowania, zmiany UX strony, poprawę nawigacji oraz ulepszenie kodu i szybkości działania witryny na różnych urządzeniach mobilnych. Warto oszacować, jakie słowa kluczowe będą najbardziej efektywne i spowodują większy ruch niż u konkurencji.

Po ustaleniu dokładnej strategii możliwe jest rozpoczęcie działań. Strona powinna być zoptymalizowana pod kątem robotów wyszukiwarek. Na każdym etapie pacy prowadzona powinna być analiza konkurencji i weryfikacja zmian, jakie u niej zachodzą.

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top