skip to Main Content

Czy możliwe jest automatyczne tworzenie meta opisów?

Czy możliwe jest automatyczne tworzenie meta opisów?

W kodzie HTML struktury wszystkich stron internetowych dostępne są meta opisy. Krótkie informacje przedstawiające treść konkretnej witryny. W kontekście optymalizacji i pozycjonowania strony meta opisy są jednym z elementów, do którego przywiązuje się wiele uwagi, a przy tym stworzenie meta danych dla każdej podstrony serwisu jest niesłychanie uciążliwe. Nie jest to bardzo widoczne przy niewielkich witrynach, ale przy rozbudowanych, np. sklepach internetowych stworzenie meta danych staje się koszmarem. Czy takie działania można poddać automatyzacji?

Jakie są rodzaje meta opisów

W sieci występuje kilka rodzajów meta opisów, a każdy z nich ma do wypełnienia inną rolę. Posiadanie strony internetowej obliguje do stworzenia meta opisów, ponieważ jest to bardzo istotne i w SEO i w konwersji. Informacje, które zostaną zapisane w kodzie HTML zostaną następnie pobrane przez wyszukiwarkę internetową, by móc wyświetlić je z kolei użytkownikom sieci. Na jakiej zasadzie to działa dokładnie? Otóż wystarczy wpisać w Google dowolną frazę, a w zależności od szybkości łącza internetowego w określonym czasie zostanie wyświetlona lista wyników wyszukiwania. Będą to informacje na temat witryn, czyli nazwa i krótki opis, to nic innego, jak właśnie meta tagi. Jeżeli więc właściciel domeny chce wyróżnienia swojej strony w Google, musi te dane edytować. Jakie mamy rodzaje meta znaczników?

Meta Title – jest to nazwa strony albo podstrony, np. tytuł artykułu zawierająca podstawowe informacje o WWW. Jak wszystkie meta dane, tak i meta Title w pozycjonowaniu ma do odegrania ważną rolę. Każda podstrona musi mieć taki znacznik meta ze słowem kluczowym w treści, ponieważ wpływa to pozytywnie na SEO. To własnie m.in. dzięki Meta title wyszukiwarka uzyskuje informacje o zawartości danej podstrony. Meta title jest widoczny w wyszukiwarce po wyświetleniu wyników wyszukiwania.

Meta Description – krótki opis strony internetowej. Treść Meta description musi zawierać się w ilości do 200 znaków ze spacją, ponieważ wyszukiwarka nie wyświetla zbyt długich tekstów – miejsce na wyszukanej stronie jest zbyt cenne. W Meta Description równiez wskazane jest umieszczenie kluczowych fraz, nawet jeżeli wyszukiwarka wyświetla czasami fragment tekstu z podstrony zamiast Meta description. Google po prostu stara się dopasowywać wyniki wyszukiwania do intencji użytkownika.

Meta Keywords – znacznik składający się ze słów i fraz kluczowych właściwych dla danej podstrony. Frazy kluczowe (nie poszczególne słowa) należy oddzielać przecinkami. Wprawdzie Google już nie korzysta z Meta Keywords, to ten meta znacznik jest ciągle potrzebny przy pozycjonowaniu m.in. w przeglądarce Bing, czy Yahoo!.

Meta Author i Meta Copyright – te meta tagi są zapisywane przez pozycjonera opcjonalnie i dotyczą autora oraz jego praw do danego tekstu, czy witryny.

Automatyzowanie meta opisów – na czym to polega?

Z automatyzacją kłopot polega na tym, że każda jedna podstrona powinna mieć własne unikalne meta dane. Dlatego właśnie wcześniej wspomniana optymalizacja tysięcy produktów w sklepie internetowym w odniesieniu do meta danych będzie dosyć skomplikowana. W takiej sytuacji można jednak postarać się o automatyczne meta opisy, które zostaną wygenerowane zgodnie z preferencjami danego właściciela sklepu albo witryny. Trzeba jednocześnie wiedzieć, że nie każdy Content Management System (CMS – po polsku – system zarządzania treścią) pozwoli na zastosowanie takiego rozwiązanie, chociaż automatyzacja procesów SEO ułatwia pozycjonowanie. Jeżeli uruchomimy automatyczne tworzenie meta opisów, przyniesie to spore oszczędności w czasie i pozwoli skupić się na innych zagadnieniach SEO.

Narzędzia do automatyzacji meta opisów

Platform do zarządzania treścią jest wiele i są to rozwiązania zarówno open source (z otwartym kodem), jak i software as a service, czyli usługowe. Są one rozbudowane mniej lub bardziej i na automatyzację meta opisów pozwalają w różnym wymiarze. Oznacza to, że generowanie zadań nie zawsze będzie proste, a nawet będzie wymagało nierzadko sporej wiedzy i sprytu. Są przy tym i takie CMS-y, które domyślnie mają w sobie system do automatycznego tworzenia meta danych.

Przed przejściem do generowania trzeba przedtem zapoznać się z dwoma narzędziami, które połączone pozwalają na szybkie znalezienie podstron wymagających kompleksowej optymalizacji. Jest to Screaming Frog oraz dowolny arkusz kalkulacyjny (Excel, Libre lub inny). Screaming Frog pomoże znaleźć podstrony z kiepską optymalizacją meta danych (title oraz description), które należy skopiować do arkusza kalkulacyjnego, aby zawsze były łatwo dostępne. Screaming Frog w wersji darmowej może przeanalizować 500 adresów URL, przy większym serwisie konieczne staje się wykupienie licencji.

To tylko jedna z opcji, ale zwykle korzysta się z wewnętrznych rozwiązań w używanym do optymalizacji konkretnym CMS-ie. Nie we wszystkich jednak są takie rozwiązania dostępne.

Automatyzacja meta opisów na różnych platformach

Tworzenie meta opisów w sposób automatyczny najczęściej wygląda różnie w zależności od wybranej platformy. Pocieszający jest fakt, że naprawdę dużo oprogramowań SaaS, a zwłaszcza w e-commerce pozwala na wiele możliwości na tym polu. Dobrym przykładem będzie Shoper., gdzie łatwo zoptymalizować wygenerowane automatycznie meta opisy. W Shoperze wystarczy edytować informacje dla opracowywanej (optymalizowanej) konkretnej kategorii, np. właśnie dużego sklepu internetowego, a takie proste działanie jest wystarczające do wygenerowania przez Shoper dla każdego produktu z osobna nowego tagu. Z kolei w sklepach PrestaShop możliwe jest zastosowanie podobnego, wręcz bliźniaczego rozwiązania, które umożliwia specjalna wtyczka. Wystarczy znaleźć wtyczkę pod tytułem „Meta Tag Manager – AutoGenerate SEO Title & Description”. a stanie się możliwe przeprowadzenie podobnej operacji jak przy użycia narzędzia Shoper.

Ogólnie należy zapamiętać, że jeżeli optymalizujący witrynę chce automatycznie generować meta opisy, koniecznie musi się zapoznać z zawartością, czyli wtyczkami i funkcjonalnościami swojego CMS-a.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top