skip to Main Content

Application Programming Interface (API) w Google Analytics

Application Programming Interface (API) w Google Analytics

Application Programming Interface (API) w Google Analytics

API, czyli Application Programming Interface, można tłumaczyć jako „programistyczny interfejs aplikacji”. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych metod pozyskiwania dostępu w Google Analytics. Skierowana jest głównie do programistów oraz osób obeznanych w świecie IT. API pozwala na tworzenie niestandardowych analiz przy pomocy narzędzi zewnętrznych, w celu wyświetlania złożonych danych zebranych przez Google Analytics. Dzięki API możliwa jest integracja różnych aplikacji, aby te mogły ściśle ze sobą współpracować.

W jakich branżach wykorzystuje się API?

Każdy właściciel strony internetowej prawdopodobnie posiada dostęp do Google Analytics. Jest to przydatne narzędzie, za pomocą którego możliwe jest analizowanie przeróżnych aspektów prowadzenia biznesu. Google Analytics pozwala zbadać ruch na stronie, konwersję, sposoby pozyskiwania użytkowników, a także efektywność strategii marketingowych.

Na samym początku korzystania z Google Analytics praca w nim może być skomplikowana. Narzędzie to daje bardzo dużo możliwości i posiada szereg rozbudowanych opcji. Z Google Analytics korzystają nie tylko sklepy online, ale też blogi, fora, serwisy informacyjne i media społecznościowe. Google Analytics pozwala na lepsze poznanie użytkowników odwiedzających daną stronę internetową – skąd pochodzą, z jakich urządzeń mobilnych korzystają, w jaki sposób trafili na konkretną stronę. Dodatkowo Google Analytics może być jeszcze bardziej wygodne i rozbudowane za sprawą zewnętrznych aplikacji – jedną z nich jest API.

Interfejsy API Google Analytics mogą znaleźć zastosowanie w różnych sytuacjach. Przydadzą się głównie w marketingu internetowym do tworzenia analizy zachowań odbiorców. Niestandardowe dane wyświetlane za pomocą API można wykorzystać w pozycjonowaniu stron internetowych, czyli SEO, a także przy badaniu efektywności kampanii reklamowych – wszystko to, by poprawić skuteczność działań.

Wszystkie dane wyświetlane przez Google Analytics mogą być przydatne, jedna często konieczna jest szczegółowa analiza informacji pod innym kątem. Właśnie w takich sytuacja można korzystać z API, które współpracuje z Google Analytics. Narzędzie to może być przygotowane przez programistę lub pozyskane od zewnętrznego dostawy. Przy wykorzystaniu API Google Analytics możliwe jest zbieranie danych historycznych oraz aktualnych (na żywo). Dzięki niemu można tworzyć obszerne i rozbudowane interfejsy zewnętrzne, by analizować pozyskane dane wielowymiarowo.

Najczęściej tego typu rozwiązania wykorzystuje się w branżach o wysokiej konkurencyjności, gdzie na marketing internetowy przeznacza się ogromne środki pieniężne. Z API korzysta się często w branży finansowej, przemysłowej i informatycznej. W przypadku dużych marek, które mają spory udział w rynku, należy odpowiednio analizować pozyskane dane, gdyż każdy błąd może wiele kosztować. Z kolei małe portale internetowe, zarządzane głównie przez jednego administratora, nie wymagają korzystania z API. W ich przypadku wystarczający jest zwykły panel oraz podstawowe dane z Google Analytics.

 Do czego służą dane API w Google Analytics?

Informacje pozyskiwane przez Google Analytics mogą być wykorzystane w przygotowaniu kokpitów menadżerskich za pomocą API. W takich sytuacjach Google Analytics nawiązuje połączenie z zewnętrzną aplikacją, aby administrator mógł swobodnie analizować wszystkie dane. Przykładem takiego oprogramowania jest Geckboard. Narzędzie to pozwala przeglądać dane z Google Analytics czy Facebooka.

Dane generowane przez Google Analytics mogą też trafiać do arkuszy kalkulacyjnych. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którzy chcieliby wypróbować możliwości API, ale nie posiadają wiedzy z zakresu programowania. Narzędziem pomocnym w przenoszeniu danych z Google Analytics do Excela jest oprogramowanie Shufflepint, jednak do korzystania z niego potrzebna jest wiedza z zakresu IT. Alternatywnym rozwiązaniem dla Shufflepoint może być Analytics Canvas.

Informacje wyświetlane w zewnętrznych aplikacjach mogą być bardziej rozbudowane i lepiej przedstawione niż te w klasycznym panelu Google Analytics. Pozwala to na dokładne przeanalizowanie ścieżki zakupowej, działań SEO, konwersji czy efektywności kampanii marketingowych. Posiadając większą ilość rozmaitych danych, łatwiej jest zmaksymalizować korzyści płynące optymalizacji i pozycjonowani stron lub Gooogle Ads. Dzięki API osoby zajmujące się marketingiem mogą lepiej dopasować ofertę do oczekiwań konsumentów.

Duże przedsiębiorstwa bardzo często posiadają swój CRM, który służy do gromadzenia różnych danych. W celu pobrania niestandardowego raportu, można zintegrować narzędzie z Google Analytics. Jeśli na rynku nie ma specjalnego oprogramowania, które mogłoby to umożliwić, można wtedy przygotować aplikację za pomocą API w języku PHP, Python lub Java.

API a pozycjonowanie

API Google Analytics bardzo dobrze sprawdza się podczas pozycjonowania stron, szczególnie w przypadku konkurencyjnych branżach, które posiadają duże środki finansowe. Dzięki kompleksowej analizie danych możliwe jest stworzenie efektywnej i przemyślanej strategii. Ponadto dokładna analiza informacji weryfikuje zachowania odbiorców, ich potrzeby oraz preferencje oraz pozwala na szybkie wprowadzenie poprawek w realizowanych kampaniach marketingowych.

Pozycjonowanie jest procesem długofalowym. API umożliwia maksymalizowanie konwersji oraz minimalizowanie współczynników odrzuceń. Jest to rozwiązanie wykorzystywane nie tylko w SEO, ale też przy wyświetlaniu reklam Google Ads.

Z interfejsów API korzysta wiele agencji reklamowych oraz dużych przedsiębiorstw e-commerce. W przypadku pozycjonowania SEO za pomocą odpowiednich aplikacji możliwa jest analiza linków, śledzenie pozycji, widoczności oraz ruchu organicznego. Interesująco aplikacją integrującą różne narzędzia, w tym Google Analytics, jest cognitiveSEO.

API – na co zwracać uwagę?

API Google Analytics dzieli się na trzy główne interfejsy, z którymi warto się zapoznać przed rozpoczęciem pracy.

API gromadzenia danych – ten wariant pozwala na dostosowanie kodu śledzenia, w celu wyjścia poza schemat standardowego śledzenia. Jak to wygląda w praktyce? Kod może zbierać rozmaite dane – na przykład o transakcjach użytkowników, którzy dokonali zakupów w sklepie online. Programiści mogą ustalić indywidualne modele typów użytkowników, co ułatwi analizę danych i weryfikację zachowań odbiorców.

API zarządzania – przydatne rozwiązanie w momencie, gdy dostęp do danych posiada kilku administratorów. API zarządzania umożliwia inteligentne modyfikowanie widoków dla poszczególnych kont. Ten interfejs może być zintegrowany z API eksportu, w celu pozyskiwania dane z różnych niestandardowych raportów.

API eksportu danych – pozwala na tworzenie aplikacji z użyciem danych Google Analytics. Warto pamiętać, że interfejsy API Google Analytics to dość skomplikowane narzędzia, które wymagają zaawansowanej wiedzy specjalistycznej i technicznej. Często z API korzystają agencje SEO oraz SEM, aby zapewnić jak najbardziej efektywne wyniki pracy.

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top