skip to Main Content

Dlaczego dobór odpowiednich słów kluczowych jest tak bardzo istotny?

Dlaczego dobór odpowiednich słów kluczowych jest tak bardzo istotny?

Podstawowym elementem funkcjonowania i pozycjonowania danej strony jest dobór odpowiednich słów kluczowych. Bez przygotowania i wdrożenia odpowiednich fraz trudno będzie skutecznie zwiększyć widoczność oraz wygenerować nowy ruch na stronach. Bardzo częstą praktyką wyszukiwania odpowiednich słów kluczowych jest korzystanie z aplikacji, które bazują na danych historycznych – jest to jednak płatna metoda. Warto wiedzieć natomiast, że istnieje możliwość szukania fraz bez konieczności posiadania danych historycznych. Sprawdź, w jaki sposób można dobierać słowa kluczowe za darmo.

Frazy kluczowe – ich istota i rola

Żeby dobrze zrozumieć istotę fraz kluczowych należy zaznaczyć, że wyszukiwarka Google nie będzie wiedziała, co dokładnie znajduje się na konkretnej stronie internetowej, jeśli człowiek nie przygotuje dla niej odpowiednich wskazówek. Witryna zaprojektowana w odpowiedni sposób, na której pojawiają się merytoryczne treści, informuje wyszukiwarkę o tym, co zostało przedstawione  na konkretnej podstronie. Frazy kluczowe stanowią pewnego rodzaju drogowskazy dla robotów Google. Dzięki ich zastosowaniu domena może osiągać większą widoczność i generować ruch. Jeśli witryna nie będzie posiadała odpowiednich słów kluczowych, to po prostu nie wyświetli się w wynikach wyszukiwania, a potencjalny klient nie będzie miał szans do niej dotrzeć. Szukanie fraz kluczowych to przede wszystkim ustalanie, czego dokładnie poszukują internauci. Kiedy już uda Ci się zgromadzić takie informacje, to należy przeprowadzić optymalizację serwisu w taki sposób, aby użytkownik otrzymał jasną i kompletną odpowiedź na pytanie.

Wybieranie frazy na podstronę

Fundamentalnym elementem wyszukiwania oraz dobierania słów kluczowych jest ich odpowiednie posortowanie. Dzięki takiemu zabiegowi nie dochodzi do tak zwanej kanibalizacji fraz – jest to takie zjawisko, gdzie na konkretne wyrażenie w wyszukiwarce wyświetlana zostaje więcej niż jedna podstrona. Dobieranie fraz do podstron powinno zostać rozpoczęte już w trakcie tworzenia arkusza kalkulacyjnego. Każdy adres URL powinien posiadać przypisane unikalne słowa kluczowe – ważne jest to, aby nie powtarzały się one w żadnym innym wierszu. W ten sposób właściciel strony internetowej może uniknąć problemu kanibalizacji już na etapie planowania optymalizacji. Każda podstrona może zostać zoptymalizowana pod wiele fraz kluczowych – jeśli chodzi o ten element, to właściciele stron internetowych nie mają praktycznie żadnych ograniczeń. Zazwyczaj jednak korzysta się z rozwiązania, jakim jest wybór kilku fraz o dużej wartości, które będą generowały ruch na stronie. Im więcej słów kluczowych, tym bardziej istotne staje się pozyskanie większej ilości linków – wiąże się z tym także wydłużenie contentu na podstronach. Wówczas cały content powinien być nieco dłuższy, z uwagi na to, że musi on zawierać w sobie pozycjonowane wyrażenia. Do podstron dobiera się takie frazy, których użytkownicy używają najczęściej w swoich wyszukiwarkach. Należy jednak pamiętać o tym, że takie słowa posiadają wysoką konkurencyjność, przez co ich dobre pozycjonowanie wymaga więcej czasu i posiadania konkretnej wiedzy.

Jak wyszukać słowa kluczowe bez danych historycznych?

Jeśli chcesz szukać słów kluczowych bez oparcia o dane historyczne, to priorytetem jest nie tylko znalezienie odpowiednio dopasowanych fraz, ale także zadbanie o to, aby je właściwie wyselekcjonować. Zebrane frazy należy przypisać do stosownych podstron – robi się to po to, aby internauci mogli znaleźć w obrębie witryny dokładnie to, czego szukają. Słowa muszą być przede wszystkim zgodne z tym, co przedstawia dana podstrona, ale także odpowiadać na pytania, jakie użytkownicy wpisują w swojej wyszukiwarce. Według przeprowadzonych analiz około 15% wszystkich zapytań stanowią frazy i terminy, które jeszcze nigdy nie zostały wyszukiwane przez internautów. Dzięki tej statystyce bardzo łatwo jest zauważyć, jak ważne jest odpowiednie szukanie fraz kluczowych. Dopasowanie fraz do potrzeb użytkowników pozwala zwiększyć generowany ruch. Jeśli chcesz pozyskiwać frazy bez konieczności uzyskiwania dostępu do danych historycznych, to możesz skorzystać z kilku metod, takich jak między innymi:

  • Planer Słów Kluczowych – wyświetla informacje na temat średniej miesięcznej liczby wyszukiwań danego wyrażenia, co oznacza, że korzysta ze statystyk zebranych w przeszłości – jednak mimo tego jest to program darmowy i skuteczny. Służy głównie do analizowania tego, jaką skuteczność może osiągnąć konkretna kampania reklamowa przeprowadzona w Google Ads.
  • People Also Ask – źródło informacji o frazach stanowi samo Google. Szukając słów kluczowych wykorzystuje się tak zwany box, w którym znajdują się podobne pytania. Jest to miejsce wyświetlające podpowiedzi, które mogą zainteresować internautę.
  • Podobne wyszukiwania – są to podpowiedzi przygotowane z myślą o internautach. Proponowane pytania mogą być umieszczone w tak zwanym Answer The Public – robi się to w celu wygenerowania kolejnych terminów powiązanych z konkretną branżą.
  • Synonimy fraz kluczowych – jest to korzystanie ze specjalnych narzędzi służących do generowania synonimów – nie jest to jednak rozwiązanie, które stosuje się bezpośrednio.
  • Answer The Public – wystarczy wpisać dowolnie wybraną frazę, a następnie wybrać odpowiedni język. Narzędzie jest w stanie połączyć dane słowo z zaimkami, przyimkami, spójnikami itp. Na koniec wystarczy wyselekcjonować spośród nich te, które wydają się szczególnie wartościowe dla budowania contentu.
  • Generowanie sugestii – alternatywą dla wyżej wspominanego Answer The Public może być narzędzie Soolve, które działa na nieco podobnej zasadzie. Wystarczy, że twórca contentu wpisze konkretne słowo, a wówczas aplikacja wyświetli pokrewne wyrażenia, która mogą okazać się przydatne w różnych witrynach internetowych.
  • Breadcrumbs na Twojej stronie – w e-commerce frazami kluczowymi mogą być elementy wchodzące w skład tak zwanego breadcrumbs oraz różne wariacje i zestawienia wyrażeń, które się tam znajdują.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top