skip to Main Content

Jak w czasie kryzysu radzi sobie branża marketingowa?

Jak w czasie kryzysu radzi sobie branża marketingowa?

Czy kryzys zawsze musi negatywnie odbijać się na Twoim biznesie? Niekoniecznie, często może być zupełnie odwrotnie. Oczywiście, każdemu mogą zdarzyć się gorsze chwile, które przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie. Świetnym tego przykładem jest 2020 rok, kiedy lockdown spowodował, że wiele film miało trudności, a ta sytuacja zmieniła rzeczywistość na całym świecie. Jak z kryzysem, który rozpoczął się w marcu 2020 roku, poradziła sobie branża marketingowa? Co zrobić, aby nasza firma w obliczu kolejnego kryzysu nie traciła, a działała sprawnie?

Działania marketingowe w dobie kryzysu

Jedną z najważniejszych zasad, o której należy pamiętać jest to, żeby się nie poddawać i walczyć z przeciwnościami losu. Kiedy wszyscy dookoła narzekają, zrób wszystko, aby Twoja firma poradziła sobie z kryzysem. W takich sytuacjach często przewagę dają innowacyjne pomysły, które wprowadzają nowe rozwiązania. Kryzys wcale nie musi oznaczać, że masz zaniedbać własną firmę. To świetny moment na rozwinięcie biznesu, a nawet, jeśli wydaje Ci się, że sytuacja jest beznadziejna pamiętaj, że każda zła chwila w końcu minie. Pamiętaj, że tylko zdecydowane działanie daje Ci szanse na dalszy rozwój.
Co bardzo ważne, nawet w czasach, kiedy Twoją firmę dotknie kryzys, musisz pamiętać o odpowiednim wizerunku swojej firmy. Staraj się tworzyć jej pozytywne oblicze. Dlaczego warto o tym pamiętać i stale o to dbać? Odpowiedź jest prosta, dzięki takim regularnym działaniom mającym na celu odpowiednią promocję Twojego biznesu, tworzysz sobie szansę na to, aby być lepszym od konkurencji, być może Twoja ciężka praca w tym obszarze zaowocuje również nowymi klientami, również tymi, którzy wcześniej byli klientami konkurencyjnych firm. Kryzys to czas, w którym wiele osób boi się o przyszłość. Nakieruj więc swoje działanie na pokazanie potencjalnym klientom, że Twoja firma to silna marka o ugruntowanej pozycji, która jest godna zaufania. W czasach kryzysu wiele firm, z uwagi na potencjalne ryzyko utarty swoich dochodów, ogranicza wydatki przeznaczane na marketing. Często takie decyzje odbijają się negatywnie na wizerunku firmy. W dzisiejszych czasach przy budowaniu marki odpowiednia promocja to podstawa, rezygnując z tego musimy liczyć się z tym, że aktywność naszych odbiorców spadnie, a w konsekwencji więź, którą często budowaliśmy nawet kilka lat, będzie słabnąć. Pamiętaj więc, że w czasach, kiedy internet ma ogromną moc, działalność w mediach i odpowiednie treści zamieszczane na profilach dają ogromne pole do rozwijania swojego biznesu. Nie rezygnuj więc z marketingu – sprawi to, że dla dotychczasowych klientów Twoja marka przestanie być atrakcyjna, a potencjalni klienci będą wybierać konkurencję.

Zacznij działać w nowej rzeczywistości

Osoby prowadzące swoją własną działalność z różnych dziedzin w 2020 roku na własnej skórze przekonały się, że aby wyróżniać się na tle konkurencji, trzeba być elastycznym i umieć dostosować się do nowych warunków. Tylko to sprawi, że kryzys nie będzie miał znaczącego wpływu na płynne funkcjonowanie firmy. Próba przeczekania kryzysu bez podejmowania żadnych działań nie przyniesie efektów, a może przynieść jedynie straty. Kluczem do sukcesu jest podjęcia takich działań, które pokażą, że pomimo trudności Twoja marka ma na tyle ugruntowaną pozycję, że kryzys nie wpłynie negatywnie na jej funkcjonowanie, a może nawet sprawi, że Twoja firma zyska i wprowadzi na stałe nowe, innowacyjne rozwiązania. Świetnym przykładem może być sklep, który z powodu restrykcji wprowadzonych w 2020r. związanych z kryzysem musi zostać zamknięty. Sytuacja wydaje się beznadziejna – zamknięty sklep to brak zysków. Jednak właściciel, który stawia na innowacyjne rozwiązania, z chęcią przeniesie swój sklep do internetu. Zdaje on sobie sprawę, że przez restrykcje duża część klientów decyduje się na zakupy online. Jakie będą tego plusy? Sklep będzie wciąż zarabiać, być może otworzy się również na szerszą grupę klientów niż do tej pory, np. wprowadzając wysyłki na terenie całej Polski. A za pomocą dobrego marketingu i zakomunikowania zmian dotrze do klientów, którzy docenią jego elastyczność.

Czym są szokujące reklamy i czy warto je stosować?

Niektórzy, chcąc w szybki sposób przyciągnąć uwagę odbiorców, decydują się na wprowadzenie szokujących reklam, co pomoże im w budowaniu wizerunku. Mają one na celu wywołanie pożądanej reakcji, która z kolei sprawia, że osoby, które taką reklamę widziały, jeszcze przez długi czas będą o niej pamiętać. Wprowadzenie tego typu reklam pozwala przedstawić Twoją firmę w interesujący sposób, który w oczach potencjalnych klientów może okazać się atrakcyjny, a jednocześnie mieć duży wpływ na kreowanie marki.
Często umyślnie wprowadza się taki kontrowersyjny marketing, aby pobudzić dyskusje wśród odbiorców. Tego typu szokujące reklamy zawsze mają dużo odsłon. Wykorzystaj je do budowania swojej marki. Zastanów się, jakie treści na Twojej stronie chcieliby zobaczyć klienci i działaj.
Zastanawiasz się pewnie, czy warto podejmować takie szokujące działania w marketingu online? Zdecydowanie tak. Chętnie robią to nie tylko duże, ale i małe firmy – daje im to świetną możliwość do promocji marki i budowania jej wizerunku. Jak dobrze to zrobić?
Po pierwsze, wyznacz sobie cel, który chcesz osiągnąć, a także określ, do jakiego grona odbiorców chcesz dotrzeć. Następnie wymyśl pomysł, którym zainteresujesz swoją społeczność i zacznij go realizować. Gdy już go opublikujesz pamiętaj, że świetną formą komunikacji z odbiorcami są wszelkie aktywności, takie jak np. odpowiadanie na komentarze

Nie bój się kryzysu

Kryzys nie musi być taki straszny, jak Ci się wydaje. Odpowiedni marketing może sprawić, że Twoja firma dużo zyska. Jednak wszystkie działania zmierzające do promocji biznesu muszą być przemyślane. Przeanalizuj, co zrobić, aby pomóc Twojej marce wyróżnić się na tle konkurencji i jakiego typu treści oczekują odbiorcy. Często możesz wypromować swoją firmę, nie musząc jednocześnie ponosić dużych kosztów na rzecz marketingu.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top