skip to Main Content

Wszystkie rodzaje reklamy usług na YouTube

Wszystkie rodzaje reklamy usług na YouTube

Serwis YouTube to jedna z najchętniej odwiedzanych każdego dnia stron przez wielu użytkowników internetowych. Publikowana w serwisie muzyka oraz filmy tematyczne najróżniejszych gatunków sprawiają, że każdy użytkownik znajduje coś odpowiedniego dla siebie. YouTube to nie tylko strona zapewniająca rozrywkę, lecz również ogromna machina marketingowa. Możliwe jest bowiem bardzo skuteczne reklamowanie usług i produktów w serwisie na kilka różnych sposobów. Planując kampanię reklamową warto poznać wszystkie możliwości i dopasować je do własnych potrzeb i oczekiwanej grupy odbiorców.

Bumpery

Jednym z najbardziej powszechnych sposobów reklamowania marki w serwisie YouTube jest tworzenie tak zwanych bumperów. Są to zaledwie kilku sekundowe klipy wyświetlane przed, w trakcie lub po zakończeniu konkretnego filmu. Bumper ma na celu przede wszystkim przedstawić widzom markę i zbudować jej większą rozpoznawalność. Ze względu na ograniczenia do maksymalnie sześciu sekund nie ma czasu na szczegółowe przedstawienie usługi lub dowolnego produktu. Bumper to dobry wybór dla marki, która pragnie zapaść w pamięć widzom i zbudować zaufanie.

Sponsorowane karty

Tego typu reklama najczęściej dopasowana jest do treści filmu, w trakcie którego się pojawia. Karta sponsorowana daje użytkownikom możliwość kliknięcia i przeniesienia się na wybraną stronę. Największą zaletą tego rodzaju reklamy w serwisie YouTube jest dostosowanie do treści filmu. Użytkownik, którego zainteresuje produkt, bądź usługa przedstawiona w filmie może od razu zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami na docelowej witrynie marki.

Reklamy w formie dłuższego wideo

Aby reklama szczegółowo przedstawiła użytkownikom konkretną usługę, produkt lub całą markę powinna trwać przynajmniej kilkanaście sekund. Filmy reklamowe trwające dłuższy czas występują w dwóch formach. Niektóre z nich użytkownik może pominąć po upływie zaledwie pięciu sekund poprzez kliknięcie w odpowiednią ikonę. Innym rodzajem takiej reklamy są wideo bez możliwości pominięcia. Oznacza to, że użytkownik zapozna się z reklamą przedstawiającą produkt, cała markę lub konkretną usługę podczas oglądania reklamy przed, w trakcie lub po zakończeniu docelowego filmu w serwisie YouTube. Ten rodzaj kampanii warto wybrać, aby zaprezentować więcej szczegółów dotyczących promowanej oferty.

Nakładki

Reklama w formie nakładki pojawia się w trakcie filmu i zasłania niewielką część obrazu. Nakładki reklamowe mogą przyjmować postać grafiki lub napisów w zależności od potrzeb. Użytkownik zainteresowany promowanym produktem lub usługą klikając w nakładkę zostaje przekierowany na odpowiednią stronę. Nakładki można wyłączyć w trakcie oglądania filmu poprzez kliknięcie ikonki krzyżyka w górnym rogu. Projektując nakładkę reklamową można wybrać jej rozmiar z dostępnych możliwości.

Reklama displayowa

Reklamy displayowe pojawiają się poza obrazem filmu najczęściej nad listą innych proponowanych do obejrzenia wideo. Użytkownik zapoznając się z treścią takiej reklamy nie ma więc poczucia, że przeszkadza ona w oglądaniu docelowego filmu. Najskuteczniejszą formą reklamy displayowej, która rzuca się w oczy użytkownikom serwisu jest prosta i widoczna grafika z niewielką ilością napisów.

Materiały sponsorowane

Nieco innym i bardziej wyróżniającym się rodzajem reklamy marki lub konkretnej oferty są materiały sponsorowane. Oznacza to, że tworząc kampanię należy nawiązać współpracę z twórcą filmów na wybranym kanale i wspólnie zaplanować sposób przedstawienia oferty. Współpraca z youtuberem może przybierać najróżniejsze formy i wszystkie ustalenia są bardzo indywidualne. Materiały sponsorowane powinny być przemyślane i wcześniej zaplanowane, aby treść filmu była jasno określona i znana zarówno reklamodawcy, jak i twórcy filmu. W trakcie filmu z reklamą sponsorowaną można zastosować wymienione wcześniej rodzaje kampanii, dzięki czemu będzie to spójnie połączone.

Przygotowanie kampanii reklamowej

Kampanie przeznaczone do wyświetlania w serwisie YouTube powinny być przede wszystkim charakterystyczne, aby zwrócić uwagę użytkowników i przyciągnąć ich wzrok. Nietypowe grafiki, ciekawa treść i atrakcyjne przedstawienie oferty to podstawowe elementy efektywnej kampanii reklamowej, która ma szansę dotrzeć do sporej ilości widzów. Głównym celem większości reklam w serwisie YouTube jest zachęcenie odbiorcy do kliknięcia w odpowiednią ikonę i przejścia na docelową stronę marki. Niektóre z reklam z kolei mają za zadanie przede wszystkim zbudować rozpoznawalność marki i zapaść w pamięć. Brak umiejętności tworzenia niepowtarzalnych reklam może utrudnić samodzielne przygotowanie całej kampanii. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie przygotowania wszystkich grafik i treści doświadczonej osobie lub agencji. Agencje reklamowe są bardzo pomocne podczas nawiązywania współprac z twórcami, ponieważ znają aktualne stawki i najskuteczniejsze formy materiałów sponsorowanych.

Korzyści kampanii reklamowych w serwisie YouTube

Zdecydowanie największą zaletą tworzenia całej kampanii reklamowej przeznaczonej do wyświetlania w serwisie YouTube jest duży zasięg. Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona kampania może dotrzeć do użytkowników w całym kraju, którzy wykonują najróżniejsze prace i są w każdym wieku. Grupa odbiorców takich reklam jest więc w zasadzie nieograniczona. Właściwie wykorzystane i dobrane rodzaje reklam mogą bardzo szybko zwiększyć rozpoznawalność całej marki i jej produktów oraz usług. W przypadku materiałów sponsorowanych użytkownicy oglądający filmy mogą szczegółowo zapoznać się z produktem i poznać jego sposób działania. Do stworzenia kampanii o podobnych zasięgach poza serwisem YouTube potrzebne są ogromne nakłady finansowe i skomplikowany plan organizacji. Choć najskuteczniejsze są kampanie tworzone przez doświadczonych profesjonalistów od marketingu lub agencje pierwsze próby można podejmować samodzielnie i sprawdzać ich odbiór oraz skuteczność. Reklamy w takiej formie są bardzo atrakcyjne i ciekawe dla odbiorców.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top