skip to Main Content

Jak promować własną firmę?

Jak promować własną firmę?

Każdy mniejszy lub większy przedsiębiorca prędzej, czy później stanie przed koniecznością zareklamowania własnej firmy i promowania swoich towarów lub usług.

Jak zrobić to skutecznie? Można wykorzystać „tradycyjne”  sposoby reklamy, takie jak: ulotki, banery, reklama w mediach. W czasach powszechnej cyfryzacji, kiedy właściwie każdy korzysta z Internetu można swoją firmę skutecznie promować również w sieci. Obydwa sposoby mogą okazać się równie skuteczne, a ich stosowanie zapewni, że trafimy z naszą ofertą do szerokiej grupy odbiorców.

Promocja offline

Ulotki i banery

Do stosowanych tradycyjnie form reklamy, takich, które nie wykorzystują Internetu można zaliczyć: ulotki, wizytówki i banery reklamowe. Na taką kampanię reklamową z pewnością korzystnie wpłynie oryginalny wygląd naszych materiałów reklamowych. Baner dobrze jest powiesić w widocznym miejscu. Roznoszenie ulotek może być nieco czasochłonne, ale w tym przypadku możemy skorzystać z usług profesjonalnych firm, które tym się zajmują i na przykład dostarczają takie materiały bezpośrednio do naszych skrzynek pocztowych. I właśnie tutaj ważny jest dobry projekt, żeby nasza ulotka nie zgubiła się w stercie innych.

Audycje radiowe i telewizyjne

Większość z nas słucha radia i ogląda telewizję. Są to doskonałe kanały do wykorzystania w kampanii reklamowej firmy. Statystycznie słuchaczami radia i widzami telewizji są osoby w wieku około 40 lat. Warto o tym pamiętać planując kampanię marketingową w mediach. Dobrze mieć na uwadze również to, że niektórzy słuchają radia nie tylko dla rozrywki, ale dla umilenia czasu w pracy – mogą to być na przykład kierowcy. Znając cechy potencjalnych odbiorców można bardzo dobrze zaplanować promowanie firmy w mediach.

Czasopisma i prasa

Jednym ze sposobów reklamowania własnej firmy jest umieszczanie reklam w prasie. Dla zwiększenia skuteczności kampanii można wykorzystać strategię content marketing. W największym skrócie polega ona na dotarciu do odbiorców za pomocą treści, które ich zainteresują i będą dla nich wartościowe. Jednocześnie budujemy własny wizerunek jako eksperta w swojej dziedzinie. Celem strategii jest przede wszystkim zwrócenie uwagi potencjalnych odbiorców, zbudowanie zaufania, zaangażowanie odbiorców w komunikację i  przez to zwiększenie swojej rozpoznawalności.

Promowanie firmy online

Wspomnianą już strategię content marketing możemy oczywiście skutecznie zastosować również w sieci. W takim przypadku będzie ona obejmować takie działania, jak między innymi: tworzenie artykułów na bloga, tworzenie artykułów sponsorowanych i ich optymalizacja pod względem SEO. Wykorzystanie Internetu do promocji własnej firmy wydaje w dzisiejszych czasach czymś całkowicie naturalnym. W końcu wszyscy mamy dostęp do sieci i przed ekranem komputera, laptopa czy smartfonu spędzamy bardzo dużo czasu. Warto poprowadzić kampanię reklamową w Internecie, zwłaszcza jeśli nasza firma działa właśnie w sieci.

Pozycjonowanie strony internetowej

Własna strona internetowa wydaje się być w dobie cyfryzacji narzędziem niezbędnym w większości firm. Żeby jednak nasza strona nie zgubiła się w sieci i była widoczna dla potencjalnych klientów musimy ją dobrze wypozycjonować. Pozycjonowanie strony (SEO) to nic innego jak jej optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, czyli zapewnienie naszej stronie wysokiej pozycji przy wyszukiwaniu konkretnych słów kluczowych. Zapewnia to, że jesteśmy widoczni w Internecie. Potencjalni klienci zainteresują się naszą ofertą, jeśli łatwo ją  znajdą i dlatego właśnie lepiej, by nasza strona internetowa zajmowała wysokie miejsce przy wyszukiwaniu. Trudne? Nie, jeśli zlecimy zadanie profesjonalistom lub odpowiednio się przygotujemy. Żeby dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu warto zajrzeć do artykułu na naszym blogu:  „SEO – co to i komu jest potrzebne?”

Google Ads, czyli płatne kampanie reklamowe

Większość internautów korzysta z wyszukiwarki Google. Tak mówią statystyki. Planując kampanię reklamowa własnej firmy dobrze jest wykorzystać tą informację i zastosować system reklamowy Google Ads, który pozwala na wyświetlanie linków w wynikach Google. Inaczej mówiąc – nasza reklama pojawi się w wyszukiwarce Google dokładnie we właściwym momencie, czyli wtedy, gdy ktoś będzie szukać towarów lub usług z naszej branży. Daje nam to gwarancję, że reklama wyświetli się w zainteresowanym osobom, a to zwiększa  prawdopodobieństwo pozyskania klientów.

Promowanie firmy w mediach społecznościowych

Bardzo dobrymi i darmowymi miejscami do prowadzenia kampanii reklamowej firmy są social media, czyli portale takie jak: Instagram, Facebook, czy Tik Tok.

Chcąc umieścić reklamę własnej firmy na najpopularniejszym serwisie społecznościowym, czyli Facebooku również możemy wykorzystać spersonalizowany system reklam -Facebook Ads. Działa on podobnie jak Google Ads i polega na umieszczaniu na Facebooku, Instagramie i w Messengerze naszych reklam, których zadaniem jest trafienie do odpowiednich osób zainteresowanych naszą branżą.

Teksty sponsorowane

Celem takich tekstów jest wzmocnienie naszej pozycji jako eksperta we własnej dziedzinie. Teksty takie można umieszczać nie tylko w sieci, ale także w prasie. Jego zaletą jest to, że pozornie wygląda jak zwykły tekst redakcyjny, ale jednocześnie promuje konkretny produkt lub usługę.

UX, czyli User Experience

Ux design to nic innego, jak projektowanie doświadczeń naszych klientów. Strategia ta polega na dostosowaniu naszego serwisu internetowego do działań odbiorców. Ma sprawić, by korzystanie z naszej witryny internetowej było wygodne i  satysfakcjonujące i dlatego użytkownik długo z niej korzysta.

Jak sprawdzić skuteczność promowania firmy?

Wszystkie podjęte przez nas działania mające na celu reklamę firmy należy analizować i sprawdzać ich skuteczność. Jak to zrobić? Możemy w tym celu wykorzystać mierniki KPI, czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Należą do nich:

 • CTR (Click-Through Rate) – współczynnik klikalności. Sprawdza się w kampaniach reklamowych Google Ads oraz przy pozycjonowaniu Podaje się go w procentach, na podstawie wzoru: [CTR = (liczba kliknięć w link / liczba wyświetleń linku) x 100],
 • współczynnik konwersji – do jego zmierzenia wykorzystuje się na przykład Google Analytics. Konwersja oznacza oczekiwaną przez nas właściwą reakcję na działanie, które do niej doprowadziło. W przypadku naszej kampanii reklamowej może to być na przykład: kliknięcie w link, wypełnienie formularza danych kontaktowych, rezerwacja wydarzenia, dokonanie zakupu, polubienie strony na portalach społecznościowych,
 • licznik osób odwiedzających naszą stronę internetową,
 • monitorowanie pozycji naszej strony internetowej w wyszukiwarkach,
 • przychody w firmie,
 • wskaźnik zwrotu z konkretnej kampanii reklamowej, czyli ROAS – stosuje się go na przykład w Google Ads i można go obliczyć w następujący sposób: [ROAS = (przychód z reklamy / koszt reklamy) x 100]. Pozwala sprawdzić ile razy przychód z danej kampanii reklamowej był wyższy od wydatków na promocję.

Podsumowanie

Dostępnych możliwości reklamy firmy jest bardzo wiele. W zależności od potrzeb i charakterystyki potencjalnych odbiorców można wykorzystać wiele z nich. Wazne jest opracowanie i wdrożenie odpowiedniej strategii marketingowej.

Spis treści:

Jak promować własną firmę?

 1. Promocja offline
  • Ulotki i banery
  • Audycje radiowe i telewizyjne
  • Czasopisma i prasa
 2. Promowanie firmy online
  • Pozycjonowanie strony internetowej
  • Google Ads, czyli płatne kampanie reklamowe
  • Promowanie firmy w mediach społecznościowych
  • Teksty sponsorowane
  • UX, czyli User Experience
 3. Jak sprawdzić skuteczność promowania firmy?
 4. Podsumowanie

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top