skip to Main Content

Czym jest newsletter?

Czym jest newsletter?

Jeśli Twoja firma nie posiada jeszcze newslettera, powinieneś rozważyć jego uruchomienie. Kampanie email marketingowe, wsparte solidną strategią, mogą przynieść stabilny zwrot z inwestycji (ROI), jak również inne korzyści dodane.

Newsletter jest narzędziem wykorzystywanym przez firmy i organizacje do dzielenia się istotnymi i wartościowymi informacjami z ich siecią klientów, potencjalnych klientów i subskrybentów. Newsletter daje Ci bezpośredni dostęp do skrzynki odbiorczej, umożliwiając dzielenie się interesującymi treściami, promowanie sprzedaży i zwiększanie ruchu na Twojej stronie. Dodatkowo, kampanie emailowe są również łatwe do zmierzenia, co oznacza, że możesz śledzić swoje postępy i wprowadzać znaczące zmiany, które prowadzą do kolejnych wygranych.

Najlepsze praktyki dotyczące newsletterów

Newslettery są podstawą każdej strategii email marketingowej. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i małe firmy mogą czerpać niezwykle cenne korzyści z tworzenia comiesięcznego newslettera. Aby zmaksymalizować swoje wyniki, musisz upewnić się, że Twój newsletter jest dopasowany do odbiorców, do których jest skierowany.

Trzy filary dobrego newslettera: Design, treść i wartość

Każdy świetny newsletter zaczyna się od designu. Bez eleganckiego, responsywnego designu nie ma znaczenia, jak dobra i atrakcyjna jest treść newslettera. Twój newsletter powinien być łatwy w nawigacji i posiadać wyraźne wezwania do działania, które odsyłają czytelników do Twojej strony internetowej, gdzie będą mogli zaangażować się w tworzenie stron docelowych dla konwersji. Kluczowe elementy przyciągającego uwagę newslettera to:

 • Nagłówki: Podobnie jak w przypadku błyszczących stron czasopism, Twój newsletter powinien posiadać nagłówek, który będzie odzwierciedlał Twój branding i zachęcał odbiorców do dalszej lektury.
 • Logotyp: Logo Twojej marki powinno nadawać ton kolorystyce i przypominać czytelnikom, kto jest odpowiedzialny za wartościowe treści w ich skrzynce odbiorczej.
 • Grafika: W zależności od marki, newslettery powinny zawierać żywe zdjęcia, ilustracje lub kombinację tych dwóch elementów.
 • Układ treści: Zastosowanie nagłówków i podtytułów sprawi, że czytelnicy będą mogli łatwo poruszać się po newsletterze i błyskawicznie zrozumieć jego treść.
 • Personalizacja treści: Jeśli to możliwe, uwzględnij elementy personalizacji, takie jak adresowanie newslettera do każdego subskrybenta po imieniu. Aby było to możliwe, należy połączyć dane z systemu zarządzania relacjami z klientami (CRM).

Treści zawarte w newsletterze powinny być bardzo istotne dla odbiorców i powinny dostarczać im natychmiastowej wartości. Oznacza to, że treści te muszą w jakiś sposób pomóc Twoim czytelnikom, czy to poprzez informowanie ich o najnowszych trendach i nowościach w branży, czy też poprzez dostarczanie wskazówek i spostrzeżeń na konkretny temat.

Budowanie silnej listy subskrybentów

Każdy czytelnik, którego dodasz do listy subskrybentów, to nowa szansa na przekształcenie leadu w płacącego klienta. Po zbudowaniu samego newslettera, opracowanie strategii pozyskiwania subskrybentów jest kolejnym najważniejszym aspektem Twojej strategii, który należy rozważyć. Oto kilka taktyk, których możesz użyć, aby już dziś zacząć zwiększać listę subskrybentów swojego newslettera:

 • Stwórz stronę docelową (landing page): Treść typu eBook czy white paper jest niezwykle przydatna w pozyskiwaniu subskrybentów. Stwórz stronę docelową z podglądem wartościowego materiału i poproś odwiedzających o adresy e-mail w zamian za możliwość pobrania.
 • Wykorzystaj wezwania do działania oparte na obrazach: Dodawanie przyciągających uwagę CTA do postów na Twoim blogu zachęci odwiedzających do zapisania się na Twoją listę. Używaj obrazów i języka zorientowanego na działanie, aby przyciągnąć uwagę czytelników bloga.
 • Pytaj o adresy e-mail przy kasie: Osoby, które zakupiły Twoje produkty dzisiaj, są bardziej skłonne do zakupu od Ciebie w przyszłości w porównaniu do nowych klientów.
 • Zdobądź adresy e-mail swoich klientów, aby wysyłać im potwierdzenia zakupu, aktualizacje i newslettery.
 • Wykorzystaj okresy próbne: Wiele firm typu software-as-a-service (SaaS) wykorzystuje okresy próbne, aby przekonać potencjalnych klientów do dokonania pełnego zakupu.
 • Umieść w newsletterze opcję zapisu na bezpłatny okres próbny.
 • Zorganizuj lub zasponsoruj wydarzenie: Webinaria, warsztaty i imprezy networkingowe to doskonałe platformy do budowania bazy subskrybentów. Zaoferuj darmowy prezent w postaci wartościowej treści, aby zachęcić do zapisów.
 • Zaktualizuj swój podpis emailowy: Jeśli Twoi handlowcy regularnie kontaktują się z potencjalnymi klientami za pośrednictwem poczty elektronicznej, możesz zdobyć więcej subskrybentów, dodając małe CTA do podpisu email każdego z nich.
 • Przekonwertuj swoich zwolenników w mediach społecznościowych: Jeśli ktoś śledzi Cię w mediach społecznościowych, jest większa szansa, że będzie zainteresowany otrzymywaniem informacji o Twojej marce za pośrednictwem poczty elektronicznej. Promuj korzyści płynące z newslettera – takie jak ekskluzywne treści – w kilku postach społecznościowych każdego miesiąca.

Zapewnienie maksymalnej dostarczalności

Czy wiesz, że średnio 27,6% wiadomości e-mail wysyłanych na adresy biznesowe nigdy nie trafia do skrzynki odbiorczej? Pomiędzy protokołami antyspamowymi dostawców usług internetowych (ISP), algorytmami dostawców usług pocztowych oraz indywidualnymi ustawieniami kont, wiadomości komercyjne muszą pokonać swoisty cyfrowy tor przeszkód, aby dotrzeć do odbiorców. Oznacza to, że istnieje jedna szansa na cztery, że Twoje e-maile nie zostaną odebrane przez odbiorców.

Aby zwiększyć dostarczalność swoich wiadomości, musisz wykonać kilka prostych, ale ważnych kroków:

 • Zbuduj swoją reputację: Jeśli nigdy wcześniej nie wysyłałeś maili marketingowych, a potem rozpętałeś zalew wiadomości do swoich subskrybentów, dostawca Internetu może oznaczyć Twoje konto jako spam. Zacznij powoli i buduj zaufanie.
 • Utrzymuj swoją listę w czystości: Higiena listy jest kluczowa dla Twojego sukcesu. Regularnie sprawdzaj swoje listy pod kątem duplikatów adresów, literówek i kont, które odsyłają do Ciebie e-maile.
 • Daj czytelnikom możliwość opuszczenia listy: Zgodnie z ustawą CAN-SPAM z 2003 roku, jesteś prawnie zobowiązany do umożliwienia czytelnikom wypisania się z Twojej listy w dowolnym momencie. Oznacza to zazwyczaj umieszczenie linku do wypisania się w stopce każdego emaila.
 • Zadbaj o to, aby Twoje emaile były przyjazne dla urządzeń mobilnych: Większość emaili jest otwierana na urządzeniach mobilnych, dlatego musisz mieć pewność, że szablony newsletterów będą dobrze wyświetlane na małych ekranach. E-maile html również dobrze wyświetlają się na urządzeniach mobilnych, ale upewnij się, że Twój kod jest czysty, aby nie został oznaczony jako spam.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top