skip to Main Content

Blog na WordPress – od czego zacząć?

Blog na WordPress – od czego zacząć?

Obecnie liczbę blogów w Internecie można wyrazić w milionach. Jeszcze kilka lat temu była to forma nowoczesnego pamiętnika, dziś – pod hasłem blogowania ukrywa się znacznie więcej funkcji. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć atrakcyjną wizytówkę swojej firmy, relacjonować podróże, dzielić się wiedzą na różnorodne tematy lub publikować twórczość literacką – warto wiedzieć, od czego zacząć.

Gdzie założyć bloga? Czy można blogować za darmo? O czym pisać? Odpowiedzi na te i inne pytania w tekście poniżej.

WordPress – co to takiego?

To obecnie najpopularniejsza platforma blogowa, czyli miejsce, w którym będzie powstawał blog. WordPress jest zdecydowanym faworytem wśród blogerów na całym świecie. Odznacza się dużą intuicyjnością, a oferowany przez niego szereg szablonów, wtyczek oraz dodatkowych narzędzi pozwala na formatowanie strony według własnego uznania.

WordPress – jaką opcję wybrać?

Opierając się o ten system zarządzania treścią, można założyć bloga na dwa sposoby – bezpośrednio na wordpress.com lub wykorzystując posiadany serwer, na którym instaluje się oprogramowanie WordPress. Przed wyborem konkretnej ścieżki należy ocenić własne umiejętności w zakresie tworzenia stron oraz jaki budżet zamierzamy poświęcić na uruchomienie i prowadzenie bloga. To dość ważne w przypadku tworzenia pierwszego bloga.

Założenie bloga na wordpress.com

Pierwsza opcja to propozycja zdecydowanie prostsza, szybsza, a przede wszystkim – darmowa. Początkujący bloger nie musi mieć najmniejszego pojęcia o programowaniu czy hostingu. Możliwość posiadania bezpłatnego miejsca w sieci wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami.

Rozpoczynając od adresu bloga – darmowa domena (w tym wypadku subdomena) będzie opatrzona charakterystyczną końcówką, czyli oprócz indywidualnej nazwy strony musisz spodziewać się części pochodzącej od domeny głównej – wordpress.com. Z tego względu adres Twojego bloga będzie miał formę: twojanazwa.wordpress.com. Posiadanie własnej domeny wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli chodzi o wygląd samej witryny – użytkownicy bezpłatnej opcji mogą wybierać jedynie spośród ograniczonej bazy szablonów i wtyczek. Za dodatkowe możliwości trzeba dopłacić. Pozostając wśród aspektów wizualnych bloga, na wygenerowanej w ten sposób stronie będą pojawiać się reklamy. Chcąc to zmienić, również należy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Oprogramowanie WordPress na własnym serwerze

Wybór tego rozwiązania daje dużo większą swobodę działania. Oprócz możliwości korzystania z zasobnej bazy darmowych szablonów i wtyczek użytkownik ma prawo zastosować własną domenę, ingerować w kod strony czy wdrożyć indywidualny szablon. Tego typu rozwiązanie wiąże się jednak z kosztem utrzymania serwera oraz wymaga większego zaangażowania w kwestie techniczne. Należy posiadać dodatkową wiedzę i umiejętności lub liczyć się z kosztem zaangażowania zewnętrznej firmy do obsługi bloga.

Która opcja będzie dla Ciebie lepsza?

To zależy. Jeśli jesteś na początku przygody z blogowaniem, chcesz spróbować swoich sił w pisaniu i nie jesteś pewny, czy to rzeczywiście zajęcie dla Ciebie – postaw na darmową wersję. Po szybkiej rejestracji i wyborze szablonu bloga możesz od razu komponować treści – bez poświęcania dodatkowego czasu na naukę zagadnień związanych z tworzeniem kopii zapasowych, zapewnieniem bezpieczeństwa na stronie czy przeprowadzeniem aktualizacji. Jeśli po początkowym zapale zabraknie Ci chęci do publikowania kolejnych wpisów – nie stracisz w ten sposób pieniędzy, natomiast gdy blogowanie stanie się Twoim nowym hobby – zawsze możesz przenieść się na własną domenę i rozwijać w tym kierunku.

Płatna wersja to zdecydowanie lepszy wybór dla osób posiadających większą wiedzę w dziedzinie tworzenia i obsługi stron internetowych, a także planujących wykreowanie atrakcyjnej firmowej wizytówki. Dodatkowe koszty pozwalają zbudować całkowicie zindywidualizowaną witrynę, posiadającą profesjonalny wygląd oraz oddającą charakter promowanej marki. Ponadto dysponowanie własną domeną umożliwia czerpanie z niej korzyści finansowych.

Co publikować na blogu?

Na samym początku należy ustalić, czemu ma służyć dany blog. Jeżeli zakładany jest do celów prywatnych np. wygenerowania przestrzeni do realizowania się w pisaniu lub snucia przemyśleń w wirtualnym pamiętniku i nie zależy nam na jego zbytniej popularności – mamy całkowitą swobodę działania. Jeśli jednak ma to być blog firmowy służący promowaniu produktów i usług – warto poznać najważniejsze mechanizmy wpływające na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce.

Wśród publikowanych tekstów na blogu firmowym mogą znaleźć się tematyczne poradniki, dotychczas zrealizowane projekty, ciekawostki branżowe, wydarzenia z życia firmy lub przestrzeń do nawiązania kontaktu z klientem. Angażujące wpisy ukazujące posiadaną wiedzę, doświadczenie oraz widoczne pasjonowanie się daną dziedziną pozytywnie wpłyną na promowanie marki.

Chcąc pozyskać stałą grupę odbiorców dla bloga prywatnego, warto opracować jego spójny profil tematyczny. Pisanie o wszystkim (i o niczym) na dłuższą metę się nie sprawdza. Każdy podejmowany wątek wiąże się z kolejną przestrzenią do konkurowania, często z bardziej doświadczonymi blogerami o ugruntowanej pozycji. By się wyróżnić, warto pisać o jednym, najlepiej niszowym temacie. Po zdobyciu stałego grona odbiorców w wąskiej dziedzinie można stopniowo poszerzać horyzonty.

Jak często publikować wpisy?

Osoby odwiedzające blogi spodziewają się znaleźć w nich konkretne treści – garść rzetelnych informacji, porady na dany temat lub rozrywkę. Jeśli interesujące ich informacje pojawiają się zbyt rzadko lub w nieregularnych odstępach czasu – raczej poszukują bardziej systematycznego i pewnego “dostawcy”. Z tego powodu warto mieć przygotowany zapas wpisów do opublikowania, a jeśli wena nie sprzyja – poszukać pomysłów u bardziej doświadczonych blogerów. Nie ma tutaj konkretnej liczby – codziennie, co 3 dni, raz na miesiąc. Najważniejsze, aby publikowane teksty były merytoryczne, wartościowe dla odbiorców oraz pojawiały się w miarę regularnie.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top