skip to Main Content

Przydatne narzędzia w analityce internetowej

Przydatne narzędzia w analityce internetowej

Analityka internetowa polega na śledzeniu aktywności użytkowników na stronie internetowej. Pozwala zbadać, skąd pochodzą czytelnicy, w jaki sposób znaleźli się na danej witrynie, jak długo na niej pozostali i jakie treści najbardziej przypadły im do gustu. Posiadając takie informacje, przy regularnym monitorowaniu kluczowych wskaźników wydajności, można zoptymalizować strategię content marketingową.

Z jakich narzędzi analitycznych korzystać?

Przed wybraniem odpowiedniego narzędzia do analizy danych, konieczne jest określenie konkretnych parametrów, które chcemy zmierzyć.

Ogólny ruch

Odnosi się on do liczby osób, które wchodzą na stronę w określonym przedziale czasu. Analiza ogólnego ruchu pozwala zbadać, czy podjęte przez nas działania marketingowe przynoszą oczekiwane efekty. Dobrze realizowana kampania zwiększa liczbę unikalnych użytkowników. W przypadku, gdy ta liczba zaczyna spadać, należy podjąć szybkie działania i wprowadzić zmiany w strategii, które ograniczą te spadki.

Posiadanie wiedzy o ogólnym ruchu na stronie jest wskazówką, czy witryna przyciąga odpowiednią uwagę odbiorców. Warto pamiętać, że liczba użytkowników na stronie będzie się prezentować zupełnie inaczej w przypadku, gdy witryna dopiero powstała, a inaczej w momencie, gdy została założona przed rokiem. Warto zwracać uwagę, czy liczba użytkowników stale wzrasta, a strona się systematycznie rozwija.

Źródła ruchu

Kolejnym ważnym wskaźnikiem a analityce internetowej są źródła ruchu. Dostarczają one wiedzy o tym, w jaki sposób odbiorcy weszli na konkretną witrynę. Ich ścieżki wejścia można podzieli na cztery kategorie: wyszukiwarki internetowe, linki na innych portalach, kampanie e-mailowe, a także wzmianki w mediach społecznościowych.

Najwięcej uwagi należy poświęcić wyszukiwarkom, ponieważ to one generują największy ruch na stronach. Jeżeli strona internetowa stale znajduje się wysoko w wynikach wyszukiwania, odbiorcy uznają ją za wiarygodne źródło informacji. Ważne jest systematyczne monitorowanie źródła ruchu, co pozwoli dostosować do nich odpowiednią strategię.

Współczynnik odrzuceń

Współczynnik odrzuceń to kolejny ważny parametr w analizowaniu danych. O „odrzuceniu” mówimy w momencie, gdy użytkownik opuszcza stronę chwilę po jej odwiedzeniu. Współczynnik ten pozwala określić problemy związane z użytecznością strony. Jedne z najczęstszych przyczyn wysokiego współczynnika odrzuceń to zbyt długi czas ładowania się witryny, brak przejrzystości na stronie, słaba nawigacja i nieatrakcyjny design strony.

Z jakich narzędzi korzystać?

Google Analytics

To jedno z najpopularniejszych narzędzi do analityki internetowej. Google Analytics pozwala prowadzić szybkie i skuteczne działania internetowe. Dzięki niemu możliwe jest lepsze zrozumienie odwiedzających, zidentyfikowanie powodów, dla których odwiedzili witrynę, sprawdzenie ile czasu na niej spędzili i prześledzenie ich ruchów na stronie. Google Analytics monitoruje, które elementy i treści działają prawidłowo, a które nie. Ponadto pozwala określić właściwe słowa kluczowe i jest źródłem wiedzy o cechach demograficznych użytkowników.

Kissmetrics

Narzędzie to pozwala obserwować i analizować zmiany, jakie zachodzą we wzorcach zachowań użytkowników w danym okresie czasu. Dostarcza istotnych danych o najnowszych i standardowych witrynach odsyłających. Główną cechą tego narzędzia jest „Widok osi czasu”, na którym zawarty jest dziennik aktywności odwiedzających stronę osób.

Crazy Egg

Jest to narzędzie wykorzystujące technologię mapy cieplnej, która obrazuje zachowania użytkowników na stronie. Tworzy wizualną mapę ruchów odbiorcy i jego punktów interakcji w witrynie. Pozwala z łatwością określić, które miejsca na stronie cieszą się największą popularnością wśród użytkowników.

Ahrefs

Ahrefs oferuje wiele funkcji, które pomagają w prowadzeniu audytów, a także rozwijaniu i ulepszaniu optymalizacji stron pod kątem konkretnych wyszukiwarek (SEO).

Narzędzie to pomaga odkrywać najskuteczniejsze słowa kluczowe w danej branży. Pozwala na przeanalizowanie witryny w kontekście typowym problemów związanych z pozycjonowaniem.

Ahrefs jest doceniane przez ekspertów za możliwość monitorowania linków zwrotnych i pozycji konkurencji. Na szczególną uwagę zasługuje też kreator słów kluczowych, który pokazuje szacowaną liczbę kliknięć w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu można przeanalizować, jakie słowa kluczowe wykorzystywać w reklamach.

SEMRUSH

To narzędzie, które bada kampanie reklamowe w odniesieniu do konkurencji oraz budżetu. Umożliwia kompilację trafnych słów kluczowych dla treści i kampanii marketingowych.

SEMRUSH umożliwia też śledzenie wyników w platformach społecznościowych oraz generowanie i udostępnianie raportów analitycznych o witrynie.

Woopra

Kolejne narzędzie, które pozwala śledzić ruch na stronie internetowej. Jest źródłem informacji na temat odwiedzających użytkowników, w czasie rzeczywistym (pozwala określić, gdzie mieszkają i jakie treści czytają).

Woopra  posiada funkcję czatu, dzięki któremu możliwe jest rozmawiania na żywo z użytkownikami witryny. Sprawdzi się to głównie w przypadku witryny e-commerce i ułatwi nawiązanie interakcji z klientami.

MATOMO

Z tego płatnego narzędzia korzysta ponad 1,4 miliona stron internetowych (w tym NASA). MATOMO zapewnia kompleksowe możliwości do analizy witryn. Może pomagać w zarabianiu większych pieniędzy dzięki ruchom na stronie. Co istotne, jest zgodne z RODO.

Majestic SEO

Majestic SEO specjalizuje się w analizie linków zwrotnych. Umożliwia analizę słów kluczowych i przeprowadzanie audytów SEO. Narzędzie to śledzi wydajność witryny w czasie rzeczywistym. Co ważne, pozwala ocenić strony konkurencji, dzięki czemu możliwej jest poprawienie własnej witryny.

Co trzeba wiedzieć o analityce?

Dzięki analityce internetowej w łatwy sposób można zobaczyć, jak działa konkretna witryna i w jaki sposób zachowują się na niej użytkownicy. Pozwala sprawdzić skuteczności działań marketingowych, poprawić jakość usług internetowych oraz stworzyć profile klientów, w celu zwiększenia rentowności kampanii reklamowych i sprzedażowych.

Narzędzia do analizy danych śledzą ruch organiczny i płatny w czasie rzeczywistym. Dzięki pozyskanym informacjom możliwe jest efektywniejsze inwestowanie czasu i pieniędzy. W marketingu istotne jest znalezienie odpowiedniej grupy docelowej dla swoich produktów i usług. Analityka internetowa jest skutecznym narzędziem do pozyskiwania nowych klientów.

Każda strona internetowa powinna być zoptymalizowana pod kątem różnych urządzeń mobilnych. Analizując ruch na witrynie, należy zwrócić uwagę na nowych i powracających użytkowników. Jeżeli współczynnik powracających odbiorców nie przekracza 20%, strona nie jest wystarczająco angażująca. Dlatego należy śledzić wskaźnik odrzuceń i zoptymalizować strategię do potrzeb użytkowników.

Kolejny ważny aspekt to współczynnik konwersji, który odzwierciedla skuteczność kampanii marketingowych. Jest on źródłem wiedzy na temat tego, ilu odwiedzających stronę gości stało się klientami i dokonało zakupu.

Skąd czerpać wiedzę o analityce?

W ramach nauki analityki, warto jest zajrzeć na kanał Google Analytics na YouTube. Nie tylko zapewnia on wgląd w najnowsze funkcji tego narzędzia, ale także publikuje wartościowe studia przypadków z konkretnymi przykładami.

Aby nauczyć się analityki, należy jak najwięcej czytać, pisać, ćwiczyć, analizować i optymalizować. Warto jest założyć bloga, a następnie utworzyć konto Google Analytics i zainstalować jego wtyczkę na blogu. Można też pomyśleć o instalacji innych bezpłatnych narzędzi analitycznych, takich jak Crazy Egg.  Ponadto na platformie UDEMY znajduje się wiele kursów instruktażowych, które pozwolą zgromadzić wiedzę o analityce internetowej.

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top