skip to Main Content

SEO a algorytmy Google

SEO a algorytmy Google

O ty, jak ważny jest ranking stron internetowych wie każdy właściciel witryny. Ranking ten natomiast w odniesieniu do najpopularniejszej z wyszukiwarek, czyli Google, jest ustalany przy pomocy wielu różnych algorytmów. To algorytmy wspomagają użytkowników w kwestii zrozumienia ich intencji, dopasowując konkretne zapytania do konkretnych witryn. Bez algorytmów wyszukiwarka nie mogłaby sprawnie działać i panowałby w Google totalny chaos. Jednocześnie jest to system, który nagradza najlepsze dopasowania stron internetowych do użytkowników, a karze witryny spamerskie pozbawione wartościowych zasobów. Pełną lista czynników, które wpływają na pozycjonowanie strony w internecie Google starannie ukrywa, ale jednocześnie regularnie informuje o działających algorytmach oraz ich aktualizacjach. Które z nich są najważniejsze?

Algorytm Google – czym to jest?

Wyszukiwarka Google wykorzystuje wiele skomplikowanych algorytmów, z których każdy jest odpowiedzialny za pewien obszar ustaleń podczas budowania rankingu stron internetowych. Warto je poznać nieco bliżej, aby móc chociaż w pewnym stopniu zrozumieć, na czym polega ich działanie.

Po pierwsze algorytmy Google ewoluują. Obecnie w wyszukiwarce pracuje wiele mniejszych algorytmów tworzących wspólnie system wyszukiwania, który jest dobrze nam znany i łatwy w obsłudze, ale który jest jednocześnie bardzo skomplikowany. Algorytm PageRank był pierwszy i służył do oceniania stron w nowo tworzonym silniku wyszukiwarki. Był to rok 1998. Z obecnego punktu widzenia było to rozwiązane bardzo proste i sztywne, a wysokie pozycje w wyszukiwarce Google zyskiwały witryny posiadające duże zasoby linków zewnętrznych. Pozycjonowanie polegało na spamowaniu odnośnikami w każdym dostępnym miejscu w sieci, najczęściej krótkimi tekstami typu presell pages (preclami). Google zaczęło jednak unowocześniać algorytm, wzbogacając go o kolejne aktualizacje. Te sprawiły, że znacznie większą rolę w pozycjonowaniu zaczął odgrywać link building, ale od roku 2016 PageRank nie funkcjonuje jako wskaźnik do ustalania pozycji w wyszukiwarce. Taką funkcję przejęły inne, znacznie nowocześniejsze algorytmy, o których będzie mowa nieco niżej.

Algorytm Google – jak to działa?

Na czym polega działanie algorytmu, czy raczej algorytmów Google? Jak to wygląda? Algorytmy mają za zadanie ustalić organiczne wyniki w wyszukiwarce, a jest to działanie niesłychanie skomplikowane, składające się z setek różnorakich czynników. Google przy tym nie ukrywa, że przy ustalaniu systemu rankingowego pracuje wiele algorytmów i oficjalnie informuje o tym na swoim blogu. Cytując przetłumaczone z angielskiego:

„Aby zapewnić wysokie standardy trafności i jakości algorytmów wyszukiwania, stosujemy rygorystyczny proces, który obejmuje zarówno testy na żywo, jak i pracę tysięcy przeszkolonych zewnętrznych testerów jakości z całego świata. Testerzy jakości przestrzegają rygorystycznych wytycznych, które definiują cele naszych algorytmów wyszukiwania i są publicznie dostępne dla wszystkich użytkowników.”

Według tekstu widoczne staje się, że w Google pracują nie tylko algorytmy, ale na wyniki rankingowe w wyszukiwarce mają również wpływ testerzy. Ich praca skupia się na witrynach odwiedzanych przez największa liczbę użytkowników, a ręczne analizy i testy przeprowadzane są również w serwisach typu YMYL (Your Money or Your Life).

383 605 testów jakości wyszukiwarki;
62 937 doświadczeń równoległych (testy A/B);
17523 doświadczeń z ruchem w sieci;
3620 uruchomień.

Taką pracę wykonało Google w troku 2020.

Najważniejsze obecnie algorytmy Google w odniesieniu do SEO strony

W odniesieniu do pozycjonowania strony w internecie kilka algorytmów Google ma znaczenie kluczowe.

Panda

Algorytm Panda funkcjonuje od 2011 roku i analizuje treści na stronach internetowych. To gównie właśnie ten algorytm obniżył wartość miernych tekstów, podnosząc ranking stron publikujących wartościowy content. Uruchomienie Pandy umożliwiło Google znaczne zredukowanie zjawiska keyword stuffing, czyli upychania fraz kluczowych.

Pingwin

Algorytm Pingwin wprowadzono w roku 2012, do analizy linków prowadzących do stron internetowych. Pingwin promuje domeny z tematycznymi i jakościowymi odnośnikami, dołując spamerskie. Ponadto Pingwin wychwytuje nienaturalne i nagłe przyrosty linków.

Pirat

Algorytm Pirat funkcjonuje od sierpnia 2012 roku i wyszukuje strony kopiujące treści objęte prawami autorskimi. Pirat promuje witryny z oryginalnym contentem, a ucina pozycje domenom naruszającym prawa autorskie.

Koliber

Rok 2013 to wprowadzenie przez Google kolejnego algorytmu. Nazwany Koliber służy rozpoznawaniu intencji użytkowników. Koliber sprawia, że witryna może nie stosować klasycznych słów kluczowych, ale jeżeli celnie odpowiada na zapytania użytkowników, pozostaje na wysokiej pozycji w rankingu. Łatwo odgadnąć, że merytoryczne teksty nabrały dzięki Kolibrowi jeszcze większego znaczenia.

Opos

Uruchomiony w 2016 roku algorytm Opos zmienił nieco formę pozycjonowania lokalnego. Opos bierze pod uwagę geolokalizację urządzenia, z którego pada zapytanie do ustalania wyników organicznych trafionej zapytaniem domeny. Opos podniósł rangę domen posiadających własną stronę internetową, czy wizytówkę Google.

RankBrain

Przedtem, a więc w roku 2015, ale w hierarchii ważności algorytmów występujący nieco niżej od Oposa został uruchomiony algorytm RankBrain. Jest to algorytm korzystający z uczenia maszynowego, dzięki któremu Google pragnie lepiej dopasować wyniki do standardów społeczności. Po pojawieniu się RankBrain spadek w rankingu odnotowały serwisy z dużą liczbą odrzuceń, a wzrosty z wysokim jakościowo contenetem oraz te, gdzie kładzie się nacisk na User Experience.

Widoczność w sieci – jak o nią zadbać?

Pozycjonowanie stron prowadzą Agencje SEO, które najlepiej rozpoznają działania algorytmów Google. Tylko specjaliści SEO są w stanie znaleźć sposób na podniesienie pozycji domeny w organicznych wynikach wyszukiwania. Ważna jest kompleksowa optymalizacja, właściwy i wartościowy content oraz linkowanie zewnętrzne, a także wen wewnętrzne. Przy czym ze względu na ciągle zachodzące zmiany warto stawiać zarówno na SEO, jak i na UX, gdyż takie kompleksowe działania mają największe szanse na osiąganie wysokich wyników w wyszukiwarce Google.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top