skip to Main Content

Czym dla SEO jest narzędzie Ahrefs?

Czym dla SEO jest narzędzie Ahrefs?

Właściciel witryny internetowej pragnący zaistnieć w sieci ma do wykonania wiele zadań, a do podstawowych należy przeprowadzenie pozycjonowania swojej strony internetowej. Właściwie przeprowadzone pozycjonowanie podnosi widzialność, czyli pozycję w wynikach wyszukiwania, a to z kolei umożliwia zwiększenie ruchu organicznego na stronie i przekłada się na korzyści dla jej właściciela. Sam proces pozycjonowania strony nie należy przy tym do najłatwiejszych, a bez odpowiedniej wiedzy może wręcz narobić szkód. Takie działanie są na szczęście jednak wspierane odpowiednimi narzędziami, a jednym z nich jest pomocny dla SEO, Ahrefs.

Ahrefs – co to?

Odpowiadając pokrótce, to jest to narzędzie należące do rzędu głównych wśród tych, z których korzysta branża SEO. Narzędzie pomaga analizować profil linkowania, a także pozycjonowania witryn internetowych. Używając Ahrefs, pozycjonujący witrynę pozyskuje ważne informacje na temat linków przychodzących. przeprowadza analizę słów kluczowych, a Ahrefs jest pomocny również w szczegółowym przeglądaniu treści oraz podczas śledzenia aktualnej pozycji promowanej strony internetowej. Oprócz tego narzędzie może wspomagać przeprowadzanie analizy porównawczej względem stron i witryn konkurencji.

Możliwości Ahrefs przy optymalizacji wyszukiwania

Pierwszym ważnym czynnikiem jest fakt, że prawidłowe wykorzystanie narzędzia Ahrefs umożliwia zwiększenie ruchu w witrynie internetowej. Jeżeli jest to strona firmowa, a zwykle takie poddaje się pozycjonowaniu, zwiększenie na niej ruchu jest niezwykle istotne dla prezentowanego w witrynie biznesu. Kluczowym udogodnieniem natomiast jest możliwość śledzenia konkurencji, a więc poznawania jej działań zarówno biznesowych, jak i strategii prowadzonych w sieci. Dzięki przeprowadzaniu takich analiz znacznie łatwiej jest diagnozować swoje mankamenty i błędy i dążyć tym samym do wyprzedzenia tejże konkurencji.

Narzędzie nie jest jednolite, ale podzielone na kategorie. Wyróżniamy w nim m.in.

  • audyt strony internetowej;
  • narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych;
  • eksplorator stron internetowych;
  • eksplorator treści witryny.

Co jest jeszcze ważniejsze, Ahrefs nieustannie poszerza swoje możliwości, każdego tygodnia udostępniając swoim użytkownikom coraz to nowe narzędzia, poszerzając tym samym spektrum możliwości pozycjonującego witrynę. Specjaliści SEO pracujący z wykorzystaniem tego narzędzia mogą przy tym liczyć na całodobową opiekę i wsparcie twórców Ahrefs za pomocą kontaktu poprzez infolinie albo na czacie mailowym. Na Facebooku powstał pokój wyłącznie dla klientów Ahrefs, gdzie społeczność może w spokoju prowadzić wymianę informacji na temat narzędzia i gdzie wstęp mają właśnie jedynie użytkownicy Ahrefs. Pokój działa na zasadzie punktu poradnikowego, gdzie użytkownicy mogą zadawać pytania ekspertom SEO, a co istotne, specjaliści SEO udzielają na te pytania rzetelne odpowiedzi. Ponadto twórcy Ahrefs udostępniają poprzez platformę YouTube filmy instruktażowe, a poprzez swój blog firmowy instruktażowe treści, czyli ważne informacje na temat tego, jak prawidłowo używać narzędzia Ahrefs. Główne usługi oferowane i omawiane w instruktażu, to przeprowadzanie analiz porównawczych, weryfikowanie linków zwrotnych, weryfikowanie treści, wyszukiwanie za pomocą słów kluczowych, a także śledzenie rankingów stron internetowych oraz monitoring online.

Narzędzie Ahrefs – jak go używać?

Żeby rozpocząć pracę z Ahrefs, należy się najpierw zalogować. Następne trzeba wpisać w pasku wyszukiwania konkretne słowo kluczowe łączące z profilem użytkownika. Może to być również temat, domena albo URL. Wówczas wyświetli się tablica ukazująca trwające w czasie rzeczywistym operacje dla danego użytkownika. Użytkownik może wówczas sprawdzić stan prac poprzez oznaczenie (kliknięcie) w wybraną akcję, co będzie skutkowało przekierowaniem do strony w przeglądarce, na której będą widnieć aktualne dane wynikające z jej monitoringu. Dodatkowo na stronie wyświetli się nie tylko treść danych, ale zostaną one również przedstawione w formie interaktywnej. Będą to m.in. dane o stronach, domenach odsyłających, czy linkach zwrotnych, ale również przedstawienie całościowego podglądu ruchu pochodzącego z wyszukiwań. Co więcej, narzędzie Ahrefs umożliwia konfigurację powiadomień mailowych do informowania użytkownika na bieżąco o linkach zwrotnych, wspomnieniach dotyczących domeny, linach zwrotnych, czy o najnowszych frazach kluczowych.

Jakby tego było mało Ahrefs dysponuje również szybkim systemem ostrzegania. Taka możliwość pozwala na śledzenie dowolnej strony i jej historii oraz umożliwia przeprowadzanie na bieżąco weryfikacji niezbędnych słów i fraz kluczowych.

Ahrefs – zalety oraz wady

Za jedną z głównych zalet Ahrefs należy uznać możliwość lepszego zrozumienia konkurencji i jej działań. W chwili wdrożenia Ahrefs i poznania jego możliwości, narzędzie pozwoli użytkownikowi na lepsze rozeznanie w działaniach konkurencji, a osiągnie to poprzez możliwość właściwej analizy kluczowych fraz i słów. Drugą ważną zaletą narzędzia Ahrefs jest podział linków na linki mało oraz wysoce wartościowe. Dla użytkownika ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ pozwala na znaczną oszczędność czasu podczas pozycjonowania witryny. Narzędzie jest szybkie i sprawnie, a przy tym na bieżąco aktualizuje stan bazy słów kluczowych. Ahrefs praktycznie nie ma wad, oprócz jednej, a mianowicie wysokiej ceny narzędzia. Dl niektórych użytkowników sieci wada ta nie pozwala na użytkowanie tego narzędzia.

Ahrefs – czy warto używać?

Ze względu na możliwości narzędzia Ahrefs niewątpliwie używać go warto. Z punktu widzenia specjalistów SEO jest to narzędzie niezwykle pomocne podczas przeprowadzenia niezbędnych analiz, a które z Ahrefs są szczegółowe i rzetelne. Śledzenie konkurencji umożliwia obserwację własnych poczynań pozycjonerskich na tle innych witryn, a fakt prowadzenia obserwacji na bieżąco pozwala na szybkie wprowadzanie niezbędnych zmian. Niestety, ale wspomniany minus Ahrefs, czyli wysoka cena, staje się dla wielu barierą niemożliwą do przekroczenia. A szkoda, bo Ahrefs jest naprawdę przydatny w SEO.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top