skip to Main Content

Dobry tekst SEO – jak go stworzyć?

Dobry tekst SEO – jak go stworzyć?

Fundamentem każdej strategii SEO jest wartościowy kontent, ponieważ to właśnie w nim znajdują się między innymi frazy kluczowe, które są bardzo ważne dla pozycjonowania strony. Dobra treść jest w stanie przyciągnąć tych użytkowników, którzy są naprawdę zainteresowani tematem, a także zaciekawić tych, którzy zajrzeli na stronę tylko na chwilę. Warto podkreślić jednak, że tworzenie jakościowej treści, która będzie wpierała pozycjonowanie, wymaga użycia odpowiedniej strategii i posiadania pewnej wiedzy.

SEO – co to takiego?

Zanim dowiesz się jak stworzyć dobre SEO, najpierw dokładnie przeanalizuj czym są tego typu treści i dlaczego zwraca się tak dużą uwagę na sposób ich tworzenia. Przez tworzenie danego contentu witryna w pewien sposób wskazuje narzędziom Google co dokładnie znajduje się na kolejnych podstronach, a także informuje wyszukiwarkę internetową o tym, jakie słowa kluczowe sprawiają, że dana witryna wyświetli się w wynikach wyszukiwania. Content tworzony jest na potrzeby internautów, natomiast SEO powinno stanowić jego wartość dodaną. Nieprawdą jest to, że im więcej treści znajdzie się na danej stronie, tym SEO będzie bardziej efektywne. Algorytmy Google zostały zaprojektowane w ten sposób, aby w pierwszej kolejności zwracać uwagę nie na ilość, ale na jakość. Nie oznacza to jednak, że powinieneś minimalizować swoje treści – jeśli opisujesz skomplikowane zagadnienie, to naturalnie tekst będzie dłuższy. Błędem jest natomiast sztuczne przedłużanie danego wpisu.

Jak należy pisać teksty SEO?

Zawodowo pisaniem tekstów SEO zajmują się copywriterzy, którzy mają pewną wiedzę na temat pozycjonowania. Należy pamiętać o tym, że stworzona treść musi dopasowana zarówno do użytkowników, jak i do robotów Google. Tworzenie contentu niskiej jakości sprawi, że pozycja strony internetowej nie ulegnie zmianie, a w niektórych przypadkach algorytm może nawet obniżyć widoczność witryny poprzez nałożenie specjalnego filtra. Jeśli zastanawiasz się jak napisać dobry tekst SEO, to przede wszystkim zacznij od wyboru tematu, a następnie przejdź do wyboru fraz kluczowych. Należy wybrać takie słowa i wyrażenia, które są wyszukiwane przez internautów regularnie. Jednak należy pamiętać o tym, że używanie najpopularniejszych fraz wiąże się z koniecznością konkurowania z innymi osobami zajmującymi się podobną tematyką. Wybierając właściwe frazy warto szukać tak zwanych long-tail – czyli wyrażeń, które składają się z minimum 3-4 słów oraz cechują się ścisłym dopasowaniem i niską konkurencją. Każde frazy powinny być odpowiednio przeanalizowane, do tego celu służą specjalistyczne narzędzia takie jak np.: SEMSTORM, SEMrush, Senuto, czy też SurferSEO. Bardzo istotne jest także to, że słowa kluczowe powinny zostać umieszczone w tekście w sposób naturalny – to znaczy tak, aby tekst czytało się płynnie i przyjemnie.

Kolejną ważną kwestią, jaką należy poruszyć podczas omawiania tekstów SEO, jest częstotliwość rozmieszczenia słów kluczowych. Częstotliwość zależy od preferencji osoby piszącej dany tekst – jeśli będzie on spójny i logiczny, to słów kluczowym może pojawić się bardzo dużo w jednym wpisie. Jeżeli natomiast jesteś osobą, która potrzebuje konkretnych danych liczbowych, to możesz zastosować zasadę, według której na każde 1000 znaków ze spacjami, fraza kluczowa będzie występowała maksymalnie dwa razy. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest umieszczanie białego tekstu na białym tle – działanie takie nie sprawi, że algorytm Google nie zauważy nadmiernej ilości słów kluczowych. Pamiętaj również o tym, aby Twoje teksty były oryginalne, unikaj kopiowania artykułów lub ich fragmentów z innych stron. Dobrym rozwiązaniem, które warto zastosować, jest pogrubianie wybranych słów lub niektórych fragmentów tekstu. Jeżeli masz w planach wdrożenie pozycjonowania opartego na tworzeniu jakościowej treści, to warto pomyśleć o inwestycji w specjalistyczne narzędzie – na przykład SurferSEO.

Teksty SEO – rodzaje

Content na różnych stronach zazwyczaj różni się od siebie, jednak zwykle jego cel jest taki sam, a mianowicie: podnieść widoczność strony internetowej we wyszukiwarce. Przeglądając różne witryny internetowe można spotkać się z takimi rodzajami tekstów SEO, jak np.:

  • Opisy – treści, które mogą znajdować się na wielu podstronach – najczęściej stosuje się je przy produktach lub usługach. Taki typ contentu powinien zostać umiejscowiony na stronie głównej witryny i we wszystkich innych zakładkach.
  • Artykuły blogowe – wpisy tworzone z myślą o użytkownikach, które muszą być widoczne w wyszukiwarce Google, aby jak największa liczba potencjalnie zainteresowanych czytelników mogła do nich dotrzeć. Tworząc artykuły blogowe, wykorzystuje się frazy kluczowe w celu podniesienia pozycji contentu.
  • FAQ (Często zadawane pytanie) – jest to typ treści, który znajduje się na stosunkowo niewielu stronach internetowych. Jego głównym zadaniem zadaniem jest służenie użytkownikom pomocą, jednak przy jego tworzeniu warto także pomyśleć o wstawieniu słów kluczowych, które pomogą w pozycjonowaniu strony. Ponadto, FAQ może być dodane do wyszukiwarki – taki element można spotkać w postaci uporządkowanych danych. Zastosowanie tego typu rozwiązania wymaga posiadania wiedzy technicznej, jednak jego wdrożenie jest bardzo korzystne z punktu widzenia SEO.
  • Teksty sponsorowane – materiały umieszczane w witrynach zewnętrznych, mogą one posiadać dużą wartość dla SEO, gdy w treści znajduje się link z atrybutem. Dodatkowo, takie materiały wpływają na budowanie rozpoznawalności, a także na kreowanie wizerunku.
  • Teksty zapleczowe – ten content publikowany był na zewnętrznych serwisach, jednak obecnie używa się go coraz rzadziej. Dawniej link building opierał się przede wszystkim na ilości, dlatego tworzenie takiego contentu było bardzo powszechnie stosowaną praktyką. Twórcy chętnie korzystali z tego typu tekstów SEO, między innymi z uwagi na to, że bardzo często content powstawał poprzez generowanie tak zwanych treści synonimizowanych – czyli tworzeniu wielu wariantów wpisu na podstawie jednego pliku z synonimami.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top