skip to Main Content

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji marketingowej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji marketingowej?

Zarządzanie firmą niesie ze sobą wiele wyzwań. Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność, czy zarządzasz dużą firmą. Pierwszą zasadą, która gwarantuje rozwój firmy jest delegowanie obowiązków. Warto mieć zaufanych ludzi, którzy zgodnie z Twoją wizją firmy będą tworzyć i rozwijać biznes.

Jeśli myślisz nad przekazaniem marketingu Twojej firmy agencji marketingowej, warto wybrać taką, która będzie realizować wyniki, zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. 

Rodzaje agencji marketingowych

Na rynku znajdziesz wiele agencji marketingowych, ale nie wszystkie są takie same.

Są ogromne agencje, które w swojej ofercie posiadają szeroki wachlarz działań od tworzenia i wdrażania strategii marketingowych, tworzenia contentu, zarządzania profilami firmy w social mediach po pozycjonowanie i prowadzenie kanałów reklamowych np. Facebook Ads, czy Google Ads. Przy wyborze agencji warto więc zadać sobie pytanie, jaki zakres działań Cię interesuje. Możesz np. wybrać agencję, która specjalizuje się wyłącznie w prowadzeniu profili firmowych w social mediach, warto jednak myśleć przyszłościowo i zastanowić się, czy w przyszłości zechcesz rozszerzyć działania np. o pozycjonowanie, czy pisanie tekstów na bloga. 

Kiedy warto zdecydować się na współpracę z agencją marketingową?

Wszystko zależy od organizacji Twojej firmy. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, warto rozważyć powierzenie marketingu agencji. Otrzymasz pakiet kompetencji w cenie zatrudnienia samodzielnego specjalisty ds. marketingu, który naturalnie będzie miał ograniczone kompetencje.

W momencie, gdy zarządzasz firmą, w której każdy dział ma wyznaczone działania, ale brakuje Ci jeszcze działu marketingu warto zadać sobie kilka pytań. Czy zależy Ci na zatrudnieniu osoby, która będzie miała wachlarz kompetencji i pokieruje działaniami marketingowymi? Plusem takiego rozwiązania jest to, że osoba, którą wprowadzisz do organizacji, pozna ją od środka. Pozwoli to na lepsze zrozumienie potrzeb firmy, lepszą kontrolę nad etapami wdrażania strategii marketingowej. Minusem będzie ograniczenie w kompetencjach.

Trzecim scenariuszem jest wybór agencji, kiedy posiadasz już dział marketingu lub osobę odpowiedzialną za ten obszar. W tym wypadku wybór agencji możesz powierzyć specjaliście ds. marketingu. Jest to bardzo korzystna sytuacja, ponieważ masz zaufaną osobę w firmie, która rozumie jak działa Twój biznes i może odpowiednio dobierać działania marketingowe do aktualnych potrzeb. W takiej sytuacji agencja marketingowa może zadbać o Twoją firmę w tematach, w których specjalista, którego zatrudniasz nie posiada praktycznej wiedzy i doświadczenia.

Niezależnie od Twojej sytuacji, delegowanie zadań, a tym bardziej przekazanie tak dużego obszaru działalności w ręce osób, które świetnie się na tym znają to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu, ale także możliwość zwiększenia przychodów, rozpoznawalności Twojej marki i nie tylko.

Jakie cechy powinna mieć agencja marketingowa?

W dziedzinie marketingu internetowego niezwykle ważne jest, aby być na bieżąco z nowinkami, trendami i zmianami w Internecie. To kolejna zaleta współpracy z agencją. Nie musisz zajmować głowy aktualnymi praktykami, które przyniosą Ci oczekiwane rezultaty.

Oddając działania marketingowe w ręce agencji, dobrze sprawdzić, czy posiadają wiedzę na tematy związane ze algorytmami działającymi w Google, na Facebooku, YouTube, śledzą zmiany dotyczące pozycjonowania, stosują nowe propozycje związane z UX i UI.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji marketingowej?

Ze względu na coraz większą ilość agencji marketingowych, które obiecują efekty przy małym nakładzie finansowym, trzeba być czujnym. Decydując się na nieodpowiednią agencję, stracisz nie tylko pieniądze, ale i czas. Warto więc zrobić research przed wyborem najlepszej agencji marketingowej. Poniżej znajdziesz kilka istotnych obszarów, na które warto zwrócić uwagę przed nawiązaniem współpracy.

Spersonalizowane działania

Agencja, która poprowadzi Twój marketing powinna przede wszystkim potrafić zrealizować działania indywidualnie dopasowane do potrzeb Twojej firmy. Jak ocenić, czy agencja temu sprosta?

Z pomocą przychodzi stare dobre “pierwsze wrażenie”. Zwróć uwagę w jaki sposób prowadzone są pierwsze rozmowy na temat potencjalnej współpracy. Agencja może przesłać Ci cennik swoich usług wraz z warunkami umowy. Wtedy taka współpraca sprowadza się do transakcji – płacisz fakturę za konkretną usługę.

Jeśli natomiast agencji zależy na spotkaniu (również online), aby porozmawiać o Twoich potrzebach, znalezieniu najlepszych rozwiązań marketingowych dla Twojej firmy, czy po prostu na nawiązaniu relacji – to dobry znak. Możesz się spodziewać, że takiej agencji zależy na stworzeniu usług, które będą jak najlepiej realizować Twoje cele.

Poza tym, zwróć uwagę na terminowość, dokładność, sposób komunikacji agencji. Są to pierwsze aspekty, na które możesz zwrócić uwagę już na początku. Oczywiście nie masz pewności, że nie są to tylko próby pozyskania nowego klienta, ale jedno jest pewne. Jeśli agencja marketingowa już na początku nie pilnuje terminów, nie wykazuje zaangażowania i zainteresowania Twoimi specyficznymi potrzebami – nie ma co oczekiwać, że wydarzy się to w przyszłości.

Portfolio firm

Jeśli szukasz rzetelnej, zaufanej agencji możesz sprawdzić firmy z którymi już współpracuje. Matematyka jest prosta – jeśli agencja ma w portfelu firmy, które dbają o swój wizerunek i prowadzą skuteczną komunikację marketingową, możesz założyć że masz do czynienia z firmą, która rzeczywiście posiada doświadczenie i na której będziesz mógł polegać.

Dodatkowo, jeśli agencja posiada doświadczenie w prowadzeniu działań marketingowych dla firm z podobnej branży do Twojej, jest to dobry znak. W takiej sytuacji możesz liczyć na lepsze zrozumienie Twojego biznesu, bardziej dopasowane działania i co najważniejsze, szybsze i lepsze efekty.

Kilka kroków przed podpisaniem umowy z agencją marketingową

Jeśli już zdecydujesz się na współpracę z agencją marketingową, zadbaj o przejrzystość warunków i sposób rozliczenia. Oto kilka kroków, które warto przemyśleć i omówić zanim umowa zostanie podpisana:

  • przejrzystość kosztów i sposób rozliczania(jeśli agencja realizuje reklamy np. w Google, zwróć uwagę na jasno określony budżet reklamowy)
  • szczegółowy zakres działań
  • możliwość modyfikacji i wnoszenia poprawek
  • terminy zawarte w umowie (okres trwania umowy, warunki jej potencjalnego rozwiązania)

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top