skip to Main Content

Analityka internetowa w procesie SEO – jak z niej korzystać?

Analityka internetowa w procesie SEO – jak z niej korzystać?

Na różnego rodzajach stronach internetowych najważniejszy jest ruch. Nieważne czy prowadzisz sklep online, czy piszesz bloga. Musisz wiedzieć, że ruch na stronie WWW może być organiczny (odnoszący się do wszystkich użytkowników, którzy trafiają na strony internetowe poprzez wyniki wyszukiwania w przeglądarkach internetowych) lub wytworzony przy pomocy płatnych reklam i innych narzędzi.

Funkcjonowanie portalu internetowego może być wsparte procesem SEO (eng. Search Engine Optimization), który polega na odpowiedniej optymalizacji i pozycjonowaniu strony WWW w przeglądarkach webowych. Każda witryna może być bardziej widoczna w sieci i generować większą liczbę wejść na stronę. Niezbędne jest jednak do tego jej właściwe przeanalizowanie i wypozycjonowanie, gdyż bez tego strona może być uznawana przez wyszukiwarkę za martwą i lądować na ostatnich stronach wyszukiwania. Dlatego każdy, kto prowadzi stronę internetową, powinien nieustannie kontrolować jej widoczność w sieci. Jest to podstawa, od której można rozpocząć proces SEO. Aby strona internetowa lub blog były odpowiednio zoptymalizowane, niezbędne jest przeprowadzenie pełnej analizy danych.

Na czym polega analityka strony internetowej?

Analityka internetowa to nic innego, jak zbieranie i analizowanie danych dotyczących ruchu oraz zachowań użytkowników na witrynie internetowej. Podstawowym celem analityki internetowej jest wykorzystanie rozwiązań optymalizacyjnych, dzięki którym wzrośnie współczynnik konwersji i znacząco poprawi się widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Dzięki zgromadzonym danym możliwa jest szybka ocena skuteczności prowadzonych działań – realizowanych kampanii, reklam, wprowadzonych wcześniej zmian – a także usprawnienie działania strony internetowej.

Analityka internetowa wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi, takich jak Google Analytics, które oferują obszerny zbiór statystyk o użytkownikach wchodzących na strony WWW. Dzięki Google Analytics można wykonać nawet 200 rodzajów pomiarów danych. Pozwalają poznać dane demograficzne odbiorców (ich wiek lub płeć), geograficzne, czy też zidentyfikować obszary ich zainteresowania.

Korzyści wynikające z analityki internetowej

Korzystanie z możliwości, jakie daje analityka internetowa może przynieść naszej witrynie szereg korzyści. Analityka internetowa jest podstawowym narzędziem działań SEO, a także odpowiedniego kreowania płatnych reklam. Właściwie wykorzystywana może poprawić współczynnik konwersji, na czym najbardziej zależy właścicielom stron internetowych. Dzięki analityce internetowej mogą oni:

  • uzyskać informacje o użytkownikach – jakie słowa kluczowe wpisali w wyszukiwarkę , ile czasu przebywali na stronie, co ich zaciekawiło, w jaki sposób ją odnaleźli, czy dokonali zakupu w sklepie online lub czy przeczytali cały artykuł na blogu,;
  • poznać wzorce zachowań użytkowników i na ich podstawie dokonać zmian w strukturze witryny;
  • stworzyć profil klienta i grup docelowych, do których będzie mógł kierować treści i oferty;
  • zmierzyć skuteczność przeprowadzonych kampanii.

SEO a analityka internetowa

Dzięki narzędziom takim jak Google Analytics możliwe jest zdobycie olbrzymiej ilości informacji na temat swojej witryny. Uzyskane wskaźniki i sugestie pozwalają spojrzeć na stronę internetową z innej perspektywy. Pomaga to w zastosowaniu optymalizacji SEO pod kątem wyszukiwarek. Przy analityce internetowej pod kątem SEO należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

RUCH ORGANICZNY – ruch, który pochodzi bezpośrednio z wyszukiwarki (bez reklam) ma bardzo duże znaczenie dla SEO. Obserwacja ruchu organicznego może poprawić widoczność witryny bez koniczności realizowania specjalnych kampanii. Im lepsza widzialność strony, tym wyższa jest jej pozycja w wynikach wyszukiwarki, co przyciąga większą liczbę użytkowników i potencjalnych klientów. W Google Analytics możliwe jest sezonowe monitorowanie ruchu organicznego w wynikach wyszukiwania w zależności od panujących trendów.

CZAS STRONY – to bardzo istotny czynnik, choć nie dla każdego może być oczywisty. Prawdą jest, że użytkownik w ciągu kilku sekund podejmuje decyzję, czy chce wejść na daną stronę WWW i na niej pozostać na dłużej. Dlatego ważne jest, by witryna była szybka i przejrzysta. Czas ładowania się strony nie może być długi, ponieważ klient szybko się zniecierpliwi i ją opuści. Wszystko powinno działać sprawnie, niezależnie od urządzenia, z którego użytkownik chce wejść na witrynę. Dlatego optymalizacja szybkości strony to priorytet w procesie SEO.

FRAZY – czyli słowa kluczowe, które wpisujemy w wyszukiwarce, by znaleźć informacje, które nas interesują lub konkretny produkt. Treści na stronie muszą zawierać odpowiednia hasła, aby strona witryna pojawiała się w wynikach wyszukiwania. Źle dobrane słowa kluczowe mogą wpłynąć na niską liczbę wejść na stronę, przez co znajdzie się ona nisko w rankingu przeglądarki. Frazy powinny być na bieżąco analizowane i aktualizowane.

Jak często stosować analitykę internetową w działaniach SEO?

Analityka internetowa w działaniach SEO powinna być stosowana systematycznie. Każdy, kto zajmuje się poprawą widoczności strony i komu zależy na lepszym pozycjonowaniu powinien regularnie korzystać z narzędzi do analizy danych. Jeśli nie ma możliwości codziennego sprawdzania i monitorowania nowych danych, warto jest ustalić umowny czas, po którym przeprowadzony zostanie przegląd nowych informacji: raz na tydzień, raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Ważne, aby robić to regularnie. Częsta analityka, zwłaszcza w przypadku ruchu na stronie czy słów kluczowych, pomaga szybciej i skuteczniej wprowadzić zmiany na stronie WWW i poprawić jej funkcjonalność.

Procesy SEO i analityka internetowa są ze sobą ściśle związane. Analiza danych przynosi ogrom informacji, które mogą być wykorzystane w pozycjonowaniu i optymalizacji strony. Na rynku istnieje wiele narzędzi, które są pomocne w osiągnięciu w pełni rozwiniętej i prawidłowo działającej witryny. Ważne jest, aby dostosowywać się do zmian pojawiających się świecie biznesu internetowego i być na bieżąco z pojawiającymi się trendami.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top