skip to Main Content

Prowadzenie biznesu online – najczęstsze błędy, których łatwo się wystrzec

Prowadzenie biznesu online – najczęstsze błędy, których łatwo się wystrzec

Prowadzenie sklepu internetowego może przysporzyć wiele problemów. Często rzeczywistość nie odpowiada naszym wyobrażeniom i zyski są znacznie niższe, niż się spodziewaliśmy. Bywa, że dzieje się tak z naszej winy, chociaż możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. Wszystkich niedoskonałości naszej działalności należy się jak najszybciej pozbyć, żeby nie zniechęcać potencjalnych klientów. Jeśli nasze błędy się nawarstwią, to możemy spodziewać się całkowitego kryzysu, który pogrąży nasz sklep internetowy. Jakie są podstawowe błędy popełniane przy prowadzeniu biznesu online i jak się ich wystrzec?

Brak inwencji i powtarzalność, czyli często spotykany błąd

W prowadzeniu biznesu online trzeba zachować pewną kreatywność. Powtarzanie dokładnie tych samych rozwiązań co konkurencyjnie marki, nie jest dobrym pomysłem, ponieważ takie działanie łatwo zauważyć. Co często robią przedsiębiorcy? Notorycznie zdarza się, że kopiują teksty z innych stron, organizują identyczne promocje, kopiują zdjęcia czy nawet stosują te same rozwiązania marketingowe. Taki sposób do niczego nas nie zaprowadzi. Na rynku liczy się innowacja. Strona w całości przekopiowana od innej firmy będzie wyglądała niewiarygodnie. Nie powinna być nawet podobna do tych konkurencyjnych marek – jest to poważny problem, ponieważ to pierwszy krok do tego, aby całkowicie zniknąć w tłumie podobnych biznesów online. Niejedna firma w ten sposób doprowadziła się do upadku. Aby zachęcić klienta, trzeba zaproponować coś unikalnego, co przyciągnie ludzi spragnionych nowości. Prowadzenie sklepu internetowego to jeszcze nie jest gwarantowany zysk. Wiele osób o tym zapomina, a szczególnie początkujący przedsiębiorcy. Internetowa sprzedaż wiąże się z wieloma działaniami, jakie należy jak najszybciej podjąć. Przede wszystkim, należy obrać strategię marketingową dopasowaną do charakteru sprzedawanych przez nas produktów, a także naszych zasobów finansowych.

Marketing – jak się promować?

Dobry marketing to niemalże droga do sukcesu. Jest to niezwykle istotny element działania każdej firmy, a już najbardziej tej internetowej. Nawet najbardziej ciekawa i atrakcyjna dla konsumenta oferta może nie przynieść oczekiwanego rezultatu, jeśli trafi w niebyt. Trzeba umieć trafić do odpowiednich osób. A jak to zrobić? Marketing to niezwykle złożony temat. Nie trzeba wszystkiego robić samodzielnie. Przygotowanie atrakcyjnej, skutecznej, trafiającej do potencjalnych klientów strategii marketingowej można powierzyć wykwalifikowanym specjalistom. Zdarza się jednak, że nie chcemy tego robić, ponieważ wolimy być samodzielni oraz wierzymy we własne możliwości. Wtedy przydatne jest zastosowanie konkretnych sposobów, które pomogą nam w realizacji zamierzonego celu oraz dotarciu do klienta.

SEO i Google Ads – najlepsze połączenie

Dlaczego niektóre strony pojawiają się jako pierwsze w wynikach wyszukiwania w Google, a inne znikają na kolejnych stronach, gdzie mało kto dociera? Dzieje się tak za sprawą zastosowania dobrej strategii SEO. Sprawia ona, że strona internetowa pojawi się na wyższej pozycji. Zazwyczaj kompleksową strategię SEO opracowują specjaliści. Wiele osób jednak całkowicie z niej rezygnuje, co oczywiście jest ogromnym błędem. SEO znacząco wpływa na wyniki sprzedaży. Dzięki tej strategii, da się zwiększyć ruch na stronie, a co za tym idzie – sprzedaż. Jest to z całą pewnością skuteczna metoda, jednak trzeba pamiętać, że jej efekty są widoczne dopiero po paru tygodniach. Dlatego warto również wykupić płatne reklamy Google Ads. Takie połączenie da bardzo dobre i długotrwałe efekty dla naszego sklepu internetowego.

Media społecznościowe – dlaczego są tak ważne w działalności internetowej?

W dzisiejszych czasach, niezależnie od tego, czy prowadzimy sklep internetowy, czy też jesteśmy posiadaczami biznesu stacjonarnego, musimy posiadać konta na mediach społecznościowych. Rezygnując z nich, stawiamy się na przegranej pozycji, bo to właśnie w ten sposób wiele osób dowiaduje się o konkretnych sklepach, restauracjach czy innego rodzaju działalnościach. Właściwie niezależnie od tego, w jakiej sferze działamy, profile w mediach społecznościowych są absolutnie niezbędne. To sposób na komunikację z odbiorcami, którzy w inny sposób nigdy nie zajrzeliby do naszego sklepu. Wiele firm korzysta z tej możliwości i prowadzi dialog z klientami przez social media. Za ich pośrednictwem można odpowiedzieć na wszelkie pytania, rozwiać wątpliwości klienta, promować swoje produkty. Często zatrudnione są do tej roli konkretne osoby, które wiedzą, jak porozumiewać się z klientem. Ich zadaniem jest zbudowanie społeczności wokół firmy oraz zwiększenie jej zasięgów. Niektórzy niestety dalej ignorują rozwiązania internetowe, obstawiając przy tradycyjnych metodach. Jednak obecnie nie ma szansy się to sprawdzić. Brak profilu w social mediach pozbawia nas klientów oraz marnuje potencjał naszej firmy. 

Co jeszcze może zniszczyć biznes online?

Kolejną kwestią, która może przyczynić się do zniszczenia biznesu i pozbawienia nas dochodu, jest złe pierwsze wrażenie. Pojawiając się na rynku, trzeba zachować szczególną ostrożność. Jeśli mamy zawyżone ceny, to zanim jeszcze cokolwiek zdziałamy, klient może sprawdzić, jak mają się one do cen konkurencji. I jeśli takie porównanie wypadnie negatywnie, to niestety bardzo utrudnia start. Ważna jest też nasza wiarygodność – musimy postarać się o zdobycie zaufania klienta, oferując produkty wysokiej jakości, a także zatroszczyć o to, aby nasza strona internetowa działała perfekcyjnie. Niedziałające przyciski, irytujące metody nawigacji czy też ograniczony wybór płatności mogą znacząco obniżyć sprzedaż. Nie są to rzeczy błahe – klient, który nie znajdzie preferowanej przez siebie metody płatności, może zrezygnować z zakupu. Co więcej, musimy pamiętać, że kłamanie w opisie nie jest dobrym pomysłem. Klienci szybko zweryfikują takie działania oraz niewątpliwie podzielą się swoim odkryciem z innymi internautami, a my nigdy nie doczekamy się zbudowania silnej społeczności. Pierwsze wrażenie pogorszą też wyskakujące nachalnie okienka. Strona internetowa powinna być przede wszystkim przyjazna klientowi, łatwa w obsłudze oraz intuicyjna, ponieważ wszelkiego rodzaju agresywne komunikaty mogą bardzo łatwo zrobić złe wrażenie na kliencie oraz odciągnąć go od dokonania transakcji.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top