skip to Main Content

Dlaczego w SEO warto korzystać z anchor text?

Dlaczego w SEO warto korzystać z anchor text?

Jeżeli chcemy w wygodny sposób umieścić link na stronie internetowej, warto użyć w tym celu funkcjonalności o nazwie anchor text. Najczęściej jest to po prostu klikalne słowo, po wybraniu go internauta zostanie przeniesiony do odpowiedniej witryny. Oczywiście anchorem może być więcej niż jeden wyraz – nawet całe zdanie. Zostaje ono wyróżnione kolorem innym niż reszta tekstu. Dlaczego anchory są tak istotne i jak z nich prawidłowo korzystać?

Dlaczego anchory są tak ważne

Niektórzy początkujący blogerzy i pracownicy firm pozycjonujących zastanawiają się, po co anchory stosować w różnych witrynach i o co tyle szumu. Okazuje się, że mają one realny wpływ na algorytmy wyszukiwarki i mogą sprawić, że pozycjonowana witryna znajdzie się wyżej na liście wyników. Roboty Google sprawdzają każdy anchor – jego tematykę, słowo kluczowe, a także to, czy tekst został naturalnie sformatowany. Dzięki powiązaniu linków z domenami, które są na wyższej pozycji uzyskuje się świetny efekt SEO. A więc anchor text to absolutnie konieczna funkcjonalność każdej witryny.

Jak poprawnie wstawiać anchor text

Nie wystarczy wiedzieć, co to jest anchor text i dlaczego ma tak duże znaczenie w zagadnieniach związanych z SEO. Należy jeszcze poprawnie go wstawić i sformatować. Pozycjoner lub copywriter ma do dyspozycji różne rodzaje anchorów, poniżej omówiono najważniejsze z nich.

Brand anchor

Jest to anchor, w którym kluczowym słowem klikalnym jest nazwa danej marki. To najczęściej spotykany, ponieważ najłatwiejszy do wykorzystania, rodzaj linkowania ukrytego. Jako klikasz odbiorca widzi jedynie nazwę własną promowanego brandu. Dzięki takim anchorom, rozpoznawalność i wartość firmy w internecie znacznie wzrośnie. Brand anchor będzie wyglądał tak: <a href=https://promowana-strona.pl>nazwafirmy</a>.

Anchor generyczny

Ten rodzaj anchorów wykorzystuje słowa z rodziny Call To Action” takie jak „kup”, „kliknij”, „zobacz” itp. Samo słowo użyte jako klikasz nie ma związku z treścią artykułu ani użytymi key words. Ten typ dalej się spotyka na niektórych witrynach, choć trzeba uczciwie przyznać – nie wygląda to zbyt profesjonalnie. Jeżeli mimo wszystko potrzebujemy lub chcemy wstawić anchor generyczny, będzie on wyglądał tak: <a href=https://promowana-strona.pl>kliknij tutaj</a>.

Naked anchor

Następnym rodzajem anchorów jest naked, z angielskiego nagi. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że jako klikasz występuje sam link, nie ma żadnego zastępczego, kluczowego słowa. Większość specjalistów w branży SEO oraz pozycjonerów odradza tego typu rozwiązania, ponieważ roboty wyszukiwarek (np. Google) uważają je za zbyt proste i obniżają rangking witryny w swoich algorytmach. Mimo wszystko w niektórych sytuacjach może przydać się wiedza, że naked anchor w języku HTML wygląda tak: <a href=https://promowana-strona.pl>promowana-strona.pl</a>.

Exact mach

Czwarty rodzaj to najlepszy z punktu widzenia estetyki witryny anchor, a jednocześnie najlepiej oceniany przez algorytmy robotów zaimpletowane w wyszukiwarkę. W exact mach rolę klikacza przyjmują słowa kluczowe, najlepiej dopasowane do tematu artykułu lub posta. Najczęściej wykorzystuje się te rozwiązania na potrzeby planowanej strategii SEO, a frazy kluczowe miesza się w formie nieodmienionej. Taki anchor wygląda następująco: <a href=https://promowana-strona.pl>słowo lub słowa kluczowe</a>.

Wersją zbliżoną do powyższego jest partial match. Z punktu widzenia HTMP wygląda identycznie, ale klikaczem nie jest dokładne słowo kluczowe, tylko jego synonim. To również bardzo dobry sposób na pozycjonowanie strony i wymuszanie wzrostu jej oceny w wyszukiwarce.

Anchor graficzny

Ostatnim, coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest anchor w formie obrazu. Taki link można spotkać niemal wszędzie, zarówno w sklepach internetowych, jak i blogach. Internauci chętnie klikają w ciekawe grafiki, dlatego pozycjonerzy to wykorzystują. W języku HTML taki anchor działa w oparciu o atrybut alt tag, a jego zapis przybiera formę: <img src=”/źródłoobrazu” alt=”słowo kluczowe”>.

Wartościowe anchory to korzyści dla strony

Zabiegi SEO, które wykorzystują anchor text to obecnie rozpoznawalna i popularna grupa działań, Torą znacznie pomaga w umieszczeniu witryny na szczycie listy wyszukiwać. W zależności od rodzaju, linki w formie anchora będą zapewniały różne korzyści.

Brand anchory oraz nagie linki pozwolą na zbudowanie siły danej domeny. Staje się coraz częściej obecna w internecie, co zauważają algorytmy wyszukiwarek, odczytując ją jako bogatą w wartościową treść i godną polecenia. Pozycjonerzy wykorzystują te anchory w ramach działań off-site, ponieważ tak sprawdzają się najlepiej.

Inne rodzaje, jak partial oraz exact mach to doskonała promocja dla firmy, którą specjaliści SEO proponują wykorzystywać w ramach linkowania wewnętrznego. Takie anchory wyglądają bardzo naturalnie i estetycznie, są też dobrze odbierane przez roboty Google, wzbogacając wartość witryny.

I wreszcie generyczne anchory, zawierające słowa z grupy CTA powinno się wykorzystywać bardzo sporadycznie, aby skierować odbiorów do konkretnych zakładek lub formularzy. Korzystają z nich często blogerzy, aby zachęcić czytelnika do zapoznania się z kolejnym artykułem lub postem.

Korzystaj z anchorów mądrze

Bez względu na rodzaj użytych anchorów, mogą one przynieść pozycjonowanej witrynie liczne korzyści. Przede wszystkim mają realny wpływ na to, na której pozycji uplasuje się strona na liście wyników wyszukiwania Google. Ważne jest, aby korzystać z anchor text w sposób przemyślany – dobierać odpowiednie rodzaje linkowania do konkretnych potrzeb, w celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

Odpowiednia strategia SEO to między innymi profesjonalne doradztwo, z którego warto skorzystać, aby podnieść wartość witryny. Kluczowe zrozumienie tematu anchor linków to jeden ze sposobów na trafne pozycjonowanie, zorientowane na osiąganie konkretnych wyników marketingowych. Z dobrym anchor linkiem wysoka liczba odwiedzających jest gwarantowana!

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top